Alfa Siedliska logo klubuCzy klub piłkarski występujący w B-klasie może budować swoją lokalną markę? Działacze Alfy z podtarnowskich Siedlisk postanowili zadbać o wizerunek i zlecili mi odświeżenie herbu klubu.


© Autor: Jakub Malicki

Jakże rzadka nazwa wśród drużyn sportowych, a przecież niosąca pozytywne skojarzenia związane z męstwem, rywalizacją, gwiazdą czy pierwszeństwem. Jeśli ufać serwisowi 90minut.pl, mamy w Polsce ledwie 3 kluby piłkarskie o nazwie „Alfa” – w Jaromirowicach pod Zieloną Górą, Kleszczowie (znanym z bogactwa dzięki lokalizacji kopalni węgla brunatnego) oraz Siedliskach. Drużyna z powiatu tarnowskiego przyjęła swoją nazwę jako pierwsza (w lipcu 1998 r.), w nawiązaniu do słynnej marki motoryzacyjnej, z którą związany był ówczesny sponsor klubu.

Historia znaku

Kilka miesięcy temu dostałem zapytanie od pana Jarosława Mirka w sprawie odświeżenia herbu Ludowego Klubu Sportowego „Alfa” Siedliska. Jednak nie był to zwykły mail z pytaniem o projekt, jakich miesięcznie dostaję kilkanaście – lecz bardzo szczegółowo opisana bieżąca sytuacja klubu wraz z analizą historii znaku Alfy. Musicie wiedzieć, że drużyna z tarnowskiej B-klasy doczekała się aż 6 wersji herbu w ciagu ledwie 21 lat!

Alfa Siedliska logo klubu

Autorem najstarszego herbu w dziejach Alfy jest wspomniany pan Jarosław Mirek, który także napisał książkę o dziejach siedliskiego sportu, wydaną w 2002 roku. Obecnie pełni funkcję skarbnika klubu oraz trenera grup dziecięcych, w pełni zasługując na miano, „alfy [nomen omen] i omegi” lokalnego futbolu!

Dzięki pracy pana Jarosława wiemy, że rok założenia 1967 odnosi się do czasu rejestracji klubu w Zrzeszeniu Ludowych Zespołów Sportowych, choć początki gier sportowych w Siedliskach sięgają lat 50. Pod patronatem LZS uprawiano tam piłkę nożną do 1981 roku, po czym amatorzy sportu musieli odstąpić tereny zakładom rolnym z kombinatu „Igloopol”. Od tego czasu tamtejsze efemeryczne drużyny rozgrywały mecze na boisku szkolnym, aż do 1989 r. – gdy reaktywowano LZS Siedliska.

Na udział w rozgrywkach organizowanych przez regionalny związek piłkarski czekali kolejne 5 lat, bowiem dopiero w 1994 r. drużyna debiutowała w klasie B. Po upływie kolejnych pięciu – świętowali po raz pierwszy awans do A-klasy! Warto wspomnieć jeszcze rok 1996, w którym człon nazwy „LZS” został zastąpiony przez „LKS”.

Rebranding klubu

Jak już wiemy, w 1998 roku klub przyjął nazwę LKS Alfa, wówczas zyskał również pierwszy herb w postaci pięciokątnej tarczy barwy żółtej, podzielonej na 2 pola – w dolnym 4 pionowe pasy i rok założenia, w głowicy zaś pełną nazwę. W znaku trudno było dostrzec odniesienia do charakterystycznej nazwy zespołu z Siedlisk, dlatego po przyjęciu zlecenia na projekt nowego herbu od razu zaproponowałem panu Jarosławowi „burzę mózgów” i poszukanie wyróżnika dla tworzonej marki lokalnej.

Musicie wiedzieć – tu pozwolę sobie na dygresję – że nawet amatorski klub sportowy ma swoje miejsce w lokalnej społeczności i potrzebuje rozpoznawalnego znaku. Oczywiście, że herby nie dają przewagi sportowej na boisku, natomiast ich jakość świadczy o podejściu działaczy do zarządzania klubem. Czy powierzyłbyś szkolenie swojego dziecka klubowi, którego znakiem jest przeróbka emblematu Barcelony albo jakiś „paintowy” koszmar? Skoro w takim klubie nie dbają o wizerunek, czy warto ryzykować z oddaniem pod opiekę małego człowieka… W ostatnich latach dostrzegam, że coraz więcej ludzi szuka w sporcie jakości wizualnej… lecz niestety wciąż niewielu ma świadomość, że profesjonalny znak jest dla klubu inwestycją.

W Siedliskach działacze okazali się otwarci na współpracę, dzięki czemu mogłem zaprezentować im pomysły na nowy herb klubu. Na pierwszy rzut oka największym atutem klubu jest jego nazwa „Alfa” oraz współgrające z nią – mocno kontrastowe – barwy. Spośród kilku szkiców, wysłałem do pana Jarosława dwa projekty – pierwszy był unowocześnioną wersją herbu z 1998 roku, a drugi – inicjałem „A” wyrysowanym za pomocą zawiniętej wstęgi. Początkowo wariant 1 zawierał rok założenia, ale wspólnie z zamawiającym ustaliliśmy, że finalny projekt powinien być bardziej odważny. Pionowe pasy zostały więc dopasowane do zakrzywionej kreski tarczy. W tej kompozycji nie było jednak miejsca na rok założenia – można go dopisać pod tarczą, podobnie jak pełną nazwę klubu.

Alfa Siedliska logo klubuZdradzę tutaj, że zawsze klient otrzymuje ode mnie wstępne propozycje znaku w formie prezentacji (w pliku pdf), gdzie szczegółowo opisuję koncepcję. Zwykle materiał taki nie zostaje upubliczniony, by nie wzbudzać zainteresowania projektami odrzuconymi. Jednak w Siedliskach postanowili poddać wstępne wersje znaku pod konsultacje społeczne. Na stronie internetowej oraz fanpage klubu pojawiły się wszystkie projekty wraz z opisem ich genezy. Zawodnicy i kibice klubu mogli także zagłosować w sondzie na stronie alfasiedliska.pl.

Alfa Siedliska logo klubuFinalnie został wybrany projekt pozbawiony roku założenia, który można określić mianem „złotego środka”. Z jednej strony ma bowiem zmodernizowaną, prostą formę, z drugiej – odnosi się do historii klubu dzięki tarczy z 4 pionowymi pasami. Nazwa „Alfa” została wyeksponowana w głowicy herbu, ale też w postaci nowego symbolu klubu. Wszak w astronomii za pomocą „alfy” oznaczana jest najjaśniejsza gwiazda konstelacji, co w sporcie powinno budzić pozytywne i motywujące skojarzenia.

Alfa Siedliska logo klubuZnak został opracowany w wariancie pełnokolorowym (z białym obrysem umożliwiającym właściwą aplikację na pasiastym tle), achromatycznym oraz inwersji.

Nowy herb będzie stopniowo wdrażany, więc pozostaje czekać, gdy trafi na uniformy drużyny seniorów oraz dzieciaków z akademii. W niedalekiej przyszłości odwiedzę Siedliska, by zobaczyć postępy we wdrażaniu projektu i podzielę się z Wami fotorelacją. Po cichu liczę również na mecz towarzyski z drużyną pobliskiej Radlnej, dla której stworzyłem znak w zeszłym roku. Byłaby to świetna okazja, by zrobić kilka zdjęć malowniczej okolicy oraz stworzyć wpis również o tym klubie.