Alit Ożarów herbKrzemian trójwapniowy, czyli sól kwasu krzemowego i wapnia, no dobra… Alit, podobnie jak wcześniej Siarka i Miedź, pozwala kibicom piłkarskim zasięgnąć wiedzy z dziedziny chemii i rozmieszczenia przemysłu w Polsce.

Życie ożarowian zmieniło się w 1972 roku, gdy na terenie ich miejscowości wybudowano cementownię. Pojawiły się miejsca pracy, wybudowano osiedle „Wzgórze” (zamieszkane w późniejszych latach przez 3000 ludzi!)*, przedszkola, pawilon handlowy i dom kultury. Ożarów zaczął rozwijać się, w 1988 roku odzyskując prawa miejskie (wcześniej był miastem w latach 1569-1869).**

W 1980 roku założono tam drużynę piłkarską o nazwie Budowlani, którą następnie przemianowano na Międzyzakładowy Klub Piłkarski „Alit”. Klub przywrócił ożarowianom emocje piłkarskie po latach posuchy (od 1947 roku istniał w Ożarowie OMTUR, występujący w starachowickiej B-klasie, późniejszy LZS). Nowy klub przyjął biało-granatowe barwy, a nazwa miała kojarzyć się z cementownią (alit jest składnikiem cementu portlandzkiego).

Drużyna piłkarska występuje od 15 lat w IV lidze świętokrzyskiej, choć w 2008 roku została z niej zdegradowana. Jednak wskutek reformy rozgrywek, piąty poziom ligowy od sezonu 2008/09 funkcjonuje jako IV liga a kronikarzom sportowym pozostaje precyzowanie tej zawiłości językowej. Druga połowa lat 90-tych była szczęśliwsza dla „Biało-Granatowych”, wtedy rozegrali cztery sezony w III lidze.

Znak Alitu Ożarów łączy oryginalne elementy (liternictwo nazwy klubu i logo Cementowni Ożarów) z banalną tarczą, której kształt przypomina proporczyk. Kibice klubu używają nieco prostszej wersji znaku, pozbawionej pomarańczowego symbolu zakładu.

Alit Ożarów herbZnak ten wydaje mi się słabszy od tego „proporczykowego” (który widnieje pod tytułem wpisu), liternictwo napisu „Alit” zostało na nim nierównomiernie przeskalowane, przez co wygląda dziwacznie ściśnięte.

Ocena znaku
Za oficjalne logo klubu uznałem znak z symbolem zakładów, jako że widnieje na oficjalnej stronie klubu***, został także utrwalony na biletach i proporcach. Niewykluczone, że wersja „kibicowska” wkrótce będzie pełnić tę rolę, ale na ten moment oceniam znak „zakładowy”.

Jak wspomniałem, zawiera on symbol fabryki – który ożywia tę mało dynamiczną kompozycję. Pozytywnie oceniłbym rysunek napisu „Alit”, gdyby funkcjonował w innej przestrzeni – ponieważ zupełnie nie pasuje do liternictwa akronimu i logo Cementowni. Dziwnie wygląda także podłożony pomarańczowy „cień”(?) pod granatowym napisem „MZKS”.

Reasumując, podoba mi się tonacja kolorystyczna tego znaku, jednak forma wymaga odświeżenia.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

*http://ozarow.pl/index.php?id=11
dostęp: 2016/01/07
**https://pl.wikipedia.org/wiki/Ożarów
dostęp: 2016/01/07
***http://www.alitozarow.npx.pl/news.php
dostęp: 2016/01/07