Arkonia Szczecin herbDawny milicyjny klub przetrwał transformację, jednak od wielu lat występuje w szczecińskich niższych ligach. Kto pamięta, że futboliści z Lasku Arkońskiego spędzili cztery sezony w piłkarskiej ekstraklasie, a wodniacy dwunastokrotnie świętowali Mistrzostwo Polski?


© Autor: Jakub Malicki

Jeden z klubów o resortowym rodowodzie, należących do zrzeszenia Gwardia. Początki Arkonii Szczecin to 1945 rok, gdy założono Milicyjny Klub Sportowy przy Komendzie Wojewódzkiej Milicji w Koszalinie (gdzie wówczas mieściły się władze wojewódzkie). Rok później powstaje województwo szczecińskie, więc siedzibę organów wojewódzkich (w tym KWMO i OZPN) przeniesiono do Szczecina. Wznowiono także działalność Milicyjnego Klubu Sportowego, stąd 1946 uznawany jest za rok założenia klubu. * „Milicjanci” przejęli stadion kolejowego Pioniera w Lasku Arkońskim.**

Jak wiemy, pod koniec lat 40-tych XX wieku nastąpiły „porządki” stalinowskie w polskim sporcie, kluby milicyjne trafiały do Zrzeszenia Sportowego „Gwardia”. Szczeciński zespół nosił taką nazwę już od 1947 roku, pod takim mianem osiągnął pierwszy sukces – drużyna piłkarska awansowała do ekstraklasy w 1951 roku. W najwyższej lidze szczecinianie nie grali porywająco, odnieśli jedno zwycięstwo: 3-0 z późniejszym, pucharowym Mistrzem Polski – Unią (Ruchem) Chorzów (wówczas ligę wygrała Gwardia (Wisła) Kraków, ale tytuł Mistrza Polski zdobył zwycięzca rozgrywek o Puchar Polski).

Arkonia Szczecin herbW 1956 połączono szczecińską Gwardię i Budowlanych, w efekcie powstał klub o nazwie SKS Chrobry (Szczeciński Klub Sportowy). Dwa lata później doszło do kolejnej fuzji – ze Stoczniowcem – a nowy podmiot nosił nazwę Stoczniowo-Gwardyjski Klub Sportowy „Arkonia”.

Arkonia Szczecin herbNazwa klubu nawiązywała do kompleksu leśnego, na terenie którego znajdował się stadion (Lasku Arkońskiego – którego nazwa zaś nawiązuje do Arkony – grodu na niemieckiej wyspie Rugia, miejsca kultu słowiańskiego bóstwa Świętowita). Z tego czasu pochodzi trójkątny proporczyk z kotwicą na niebieskim polu i akronimem „SGKS” na czerwonym. Nie dotarłem do innego wzoru z logo „SGKS”, wydano natomiast odznakę z akronimem „SKS”.

W 1962 roku SGKS Arkonia wróciła do ekstraklasy, na koniec sezonu zajmując 7. miejsce. W kolejnym sezonie (1962/63) odbyły się pierwsze derby Szczecina w 1. lidze, Arkonia dwukrotnie zwyciężyła Pogoń po 2-0. „Czerwono-biało-błękitni” zajęli na koniec sezonu 6. miejsce, co pozostaje najlepszym osiągnięciem futbolistów z Lasku Arkońskiego.

W 1964 roku Arkonia opuściła szeregi piłkarskiej 1. ligi, nigdy już do niej nie wracając. Swoją passę zaczęli waterpoliści, zdobywając kolejne sześć tytułów Mistrza Polski (1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971), następne pięć w latach 70-tych (1974, 1975, 1976, 1979) i ostatnie dwa już w XXI wieku (2008, 2012).

Rok 1971 był zwrotnym momentem w historii klubu – po grudniowej masakrze na Wybrzeżu w 1970 roku, szczecińska Stocznia wycofała się ze wspierania milicyjnego klubu. Gwardyjski Klub Sportowy „Arkonia”, jak brzmiała nowa nazwa, stracił wówczas wiele sekcji (m.in. siatkarską, szermierki, bokserską czy lekkiej atletyki).

Arkonia Szczecin herbW znaku klubu także zaszła zmiana – tarcza miała kształt zbliżony do emblematu ZS Gwardia, a głowa gryfa z herbu miasta zastąpiła kotwicę (obecną w znaku SGKS). Na niektórych pamiątkach rysunek gryfa ma złote kontury, na innych czarne.

W latach 90-tych klub wpadł w tarapaty finansowe, po rozstaniu z resortowym patronem, zmieniono nazwę na Klub Sportowy „Arkonia”. Nieznacznej korekcie uległo logo klubu (zmiana akronimu na czerwonym polu), które w zbliżonym kształcie przetrwało do dzisiaj. Jedyna zmiana to kolor napisu „KS” – obecnie jest biały (wcześniej złoty lub żółty).

Ocena znaku
W przeciwieństwie do pięknej i oryginalnej nazwy klubu, obecne logo Arkonii wygląda mało interesująco. Znak łączy symbolikę milicyjną (tarczę podobną do zrzeszenia Gwardia) z miejską (głowa gryfa z herbu Szczecina), kompozycja pozbawiona pomyślunku czy głębszej treści. Znacznie ciekawszym logo posługiwały się inne milicyjne kluby: Błękitni Kielce czy warszawska Gwardia, gdzie syrenkę wkomponowano w gwardyjską tarczę bez zbędnych dodatków.

Inna sprawa, że głowa gryfa umieszczona na niebieskim polu nie pasuje do reszty kompozycji – znacznie zgrabniej prezentowała się kotwica z czasów wspierania Arkonii przez stocznię.

Arkonia Szczecin herb

Jak oceniasz obecne logo Arkonii Szczecin?

  • 3 #poprawne (39%, 7 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (33%, 6 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (22%, 4 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (6%, 1 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 18

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

*http://www.arkonia.szczecin.pl/index.php?action=historia
dostęp: 2016/02/17
**Goksiński Jan: Klubowa historia polskiej piłki nożnej w latach 1945-1970, tom III; Warszawa 2013
str. 418