Najlepszy herb klubu w lutymW marcu było u nas jak w garncu – o futbolu, szczypiorniaku i trochę Ameryki. Mogliście oceniać znaki drużyn akademickich i reprezentantów „zagłębia miedziowego”, symbole z blisko 100-letnią historią porównaliśmy z niedawno stworzonymi projektami.


© Autor: Jakub Malicki

Zacznę ten wpis od smutnego wspomnienia, ponieważ tydzień temu zmarł jeden z moich dziennikarskich idoli. Nie miałem przyjemności poznać osobiście Pawła Zarzecznego, jednak ceniłem jego komentarze dotyczące tej naszej – nie tylko sportowej – rzeczywistości. Zaskakiwał błyskotliwymi ripostami, inspirował wiedzą, że wspomnę jego artykuły o klubach publikowane na łamach tygodnika „Piłka Nożna”.

Nie ma już Atlasa, nie ma Zarzecznego, pozostała nadzieja, że ich dziedzictwo dziennikarskie przetrwa w czasach intelektualnej pauperyzacji i tabloidyzacji mediów.

Nie śmiem porównywać się z mistrzami pióra, ale to również dzięki lekturze ich tekstów powstał ten serwis. Polskielogo.net jest próbą wydobycia ze sportu detali, którymi na co dzień nie interesują się media masowe, choć przecież logo/znaki/herby to jedne z częstszych obrazów ilustrujących wzmianki o klubach czy wynikach rozgrywanych przez nie meczów.

I tak w marcu, dzięki publikacji znaku Zagłębia Lubin, zamknęliśmy skład klubów, które uczestniczą w bieżących rozgrywkach Lotto Ekstraklasy. Niby nic wielkiego, każda strona zajmująca się Ekstraklasą posiada komplet znaków klubów w niej uczestniczących. Jednak nigdzie nie znalazłem opisu historii tychże herbów, choćby próby dotarcia do genezy ich symboliki. Przyjmuje się w mediach wygląd takiego logo za rzecz oczywistą, nie wartą uwagi, chyba że klub postanowił nagle zdjąć krzyż z korony w swym znaku, by nie denerwować arabskiego inwestora. Ktoś znalazł w tych wszystkich krzyczących newsach informację kiedy i dlaczego ten krzyż wcześniej tam pojawił się?

Tym bardziej cieszę się, że towarzyszycie mi w tej drodze, na której rozszyfrowujemy symbolikę polskich klubów. Tych wybitnych oraz tych mniej fascynujących – nawet jeśli taki znak np. klubu z Lubina nie jest wyrafinowanym symbolem graficznym, to stał się istotnym elementem krajobrazu polskiej piłki nożnej i ręcznej.

W marcowym rankingu wyższe noty zebrał znak innej drużyny szczypiorniaka – Wybrzeża Gdańsk. Czerń i biel zostały na nim spasowane z historycznymi barwami GKS Wybrzeże, choć drużyna występująca w PGNiG Superlidze formalnie nie ma nic wspólnego z gwardyjskim klubem z Gdańska. Spodziewałem się, że to właśnie nowy znak Wybrzeża skończy miesiąc na czele naszego rankingu, jednak minimalnie lepszą notę zebrał monogram krakowskiego AZS. Znak akademickiej drużyny piłkarskiej, stworzony przed I wojną światową, mógłby pełnić rolę herbu klubu także dzisiaj, jak widać „przeplatanki” są ponadczasowe.

Pełny ranking znaków dodanych w marcu wygląda następująco:

Herb klubu AZS KrakówHerb klubu Wybrzeże GdańskHerb klubu AZS KoszalinHerb klubu AZSHerb klubu Zagłębie LubinHerb klubu Miedź Legnica