KS Baildon Katowice herb klubuNie będzie to opowieść o najwyższym szczycie Pienin. Trzy korony były także symbolem katowickiej huty, zlikwidowanej 15 lat temu. Wraz z zakładem zniknął sponsorowany przez niego klub sportowy, wicemistrz hokejowy i półfinalista Pucharu Polski w piłce nożnej.

„Baildon” to nazwisko szkockiego inżyniera, który pod koniec XVIII wieku trafił na Górny Śląsk dzięki zaproszeniu przez pruskiego ministra Friedricha Wilhelma von Redena. Spośród wielu inwestycji Johna Baildona, najbardziej znaną okazała się huta wybudowana w 1823 roku na granicy katowickich dzielnic: Dąb i Załęże. Po śmierci Szkota, zakład podupadł – jednak w 1865 roku został ponownie uruchomiony przez Wilhelma Hegenscheidta. Opracowano wówczas znak „BHH” z trzema koronami, który stał się symbolem huty (rozwijany jako: „Baildon Hütte Hegenscheidt”).*

Od 1922 roku huta znalazła się w granicach Polski, a po czterech latach została włączona do koncernu Huta Pokój – Śląskie Zakłady Górniczo-Hutnicze S.A. (razem z Hutą Pokój i Kopalnią Eminencja). Okoliczności te miały także wpływ na sport – zakłady wspierały miejscowy Klub Sportowy „Dąb” (znany wcześniej jako Sport Club Eiche 1911). Drużyna hokejowa Dębu zapisała się w historii polskiego sportu zdobywając tytuł Mistrza Polski w 1939 roku, a piłkarze rozegrali dwa sezony w przedwojennej ekstraklasie.

W 1945 roku dawni członkowie „Dębu” stworzyli klub o nazwie KS Baildon Katowice przy wspominanej hucie. Stąd rok ten należałoby przyjąć jako jego datę założenia, ponieważ przedwojenny KS Dąb został także reaktywowany – przy kopalni Eminencja – jako Robotniczy Klub Sportowy „Eminencja” (w 1957 roku przybrał nazwę GKS Dąb).

KS Baildon istniał tylko 4 lata, bowiem podczas reorganizacji sportu został włączony do Zrzeszenia Sportowego „Stal” (wchłaniając następnie inne katowickie kluby: Pogoń i Słowian).

KS Baildon Katowice herb klubuW 1949 roku Stal Katowice debiutowała w II lidze, zajmując 5. miejsce w grupie południowej. W następnym roku hutnicy grali jeszcze lepiej, zajmując 2. miejsce w tabeli za Ogniwem Bytom (jak brzmiała nazwa Polonii).

Marsz drużyny z Załęża na szczyty polskiego futbolu zatrzymały władze… zrzeszenia. Zapadła decyzja, że wiodący klub ZS Stal będzie występował w Sosnowcu (późniejsze Zagłębie), a katowiczan wycofano z zaplecza ekstraklasy.

W 1956 drużyna odzyskała swoją nazwę, a dziesięć lat później cała Polska usłyszała o „Beldonie” (jak wołano na KS Baildon). 19 listopada 1967 roku na stadionie w Załężu gościła Wisła Kraków, rozgrywając mecz w 1/16 finału Pucharu Polski. Gospodarze – występujący na co dzień w A-klasie – wygrali 2-1 z obrońcą pucharu i wicemistrzem Polski (z poprzedniego sezonu)! W następnej rundzie Baildon pokonał 5-2 Unię Racibórz, a w ćwierćfinale 2-0 Arkę Gdynia. Na drodze do finału stanął silny Ruch. Baildon przegrał 1-7 w Chorzowie, ale półfinał Pucharu Polski został zapamiętany jako największy sukces hutników w historii sekcji piłkarskiej.

W 1988 roku sekcja piłkarska została zlikwidowana, a na miejscu stadionu wybudowano kino w 2004 roku.

Sukcesami mogli pochwalić się także hokeiści Baildonu, czołowa polska drużyna w latach 70-tych. Czterokrotni wicemistrzowie Polski (1972, 1974, 1975, 1976) oraz trzykrotni brązowi medaliści. Floreciści klubu z pogranicza Załęża i Dębu kilkunastokrotnie wywalczyli indywidualne Mistrzostwo Polski. Poza szermierką, futbolem i hokejem na lodzie, klub prowadził 13 innych sekcji. W 2001 roku został jednak zlikwidowany, w ślad za swym sponsorem – Hutą Baildon.

Ocena znaku
Na wstępie zaznaczę, że istniało kilka wersji herbu KS Baildon, a ja wybrałem tę z symbolem huty, jako najbardziej reprezentatywną. Znak klubu składał się z dwóch części – białej tarczy przeciętej w skos pasem z wypisaną nazwą oraz koła zębatego wkomponowanego z lewej strony (zgodnie ze stronami w heraldyce). Emblemat widoczny pod tytułem wpisu odwzorowałem na bazie odznaki, na której trzy korony wyglądały jak kurze jaja lub krem na torcie urodzinowym. No dobra, tylko dzięki odszukaniu starego znaku BHH mogłem nabrać pewności, że w znaku Baildonu widniały właśnie te trzy korony, choć ułożone w pionie.

Uwagę zwraca niesymetryczna tarcza i niezła czytelność znaku. Koło zębate widnieje w herbach wielu klubów hutników i metalowców, jednak w logo katowickiej drużyny zostało nieszablonowo wkomponowane w tarczę.

KS Baildon Katowice herb klubu

Jak oceniasz znak KS Baildon Katowice?

  • 4 #wartościowy (52%, 12 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (30%, 7 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (13%, 3 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (4%, 1 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 23

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Huta_Baildon
dostęp: 2016/04/26