Błękitni Dobiegniew herbJeśli lubicie czeskie kino, to mam dla Was pomysł na scenariusz w takiej konwencji. Główny bohater chciał upolować orła, lecz w gnieździe czekał na niego królik. Przygotował więc zasadzkę, w której po latach znalazł medal z podziękowaniem!

Opowieść zaczyna się w lipcu 2006 roku, gdy – jadąc z dziewczyną pociągiem do Świnoujścia – spostrzegłem wielki znak odmalowany na budynku klubowym, kilkadziesiąt metrów od stacji w Dobiegniewie. Z daleka nie dostrzegłem szczegółów, wydawało mi się, że widziałem orła w logo miejscowego klubu Błękitni.
Wracając znad morza, zatrzymaliśmy się w Dobiegniewie, by zrobić zdjęcie wyimaginowanemu znakowi z budynku przy miejscowym stadionie.

Błękitni Dobiegniew herb Okazało się, że zamiast orła z rozłożonymi skrzydłami, logo przedstawia zabawnego króliczka… i nie jest to znak Błękitnych a turnieju Dobiegniew Cup.
Po powrocie do domu szukałem w internecie informacji o klubie (a były to czasy, gdy drużyny z niższych lig rzadko miały swoje strony internetowe). Błękitni nie mieli w sieci ani strony, ani herbu. Postanowiłem zaprojektować im znak.
Stworzyłem szybko dwie podobne do siebie propozycje logo i wysłałem na adres elektroniczny urzędu miasta.

Błękitni Dobiegniew herb Do dzisiaj nie doczekałem się odpowiedzi…

Ostatnio miałem kilka spraw w Wielkopolsce, przy okazji podjechałem do Dobiegniewa. Stadion odnowiony, budynki klubowe zadbane, królik bardziej przypomina Bugs’a, a od strony boiska… dwu i półmetrowy znak Błękitnych, odmalowany wg mojego szkicu!

Błękitni Dobiegniew herbBłękitni Dobiegniew herbCóż, znak poszedł w świat i znalazł swoje miejsce. Oklasków nie oczekuję, dzisiaj znacznie uprościłbym rysunek tego herbu (zachowując jednak jego istotę, czyli wpisanie „D” w „B”). Szkoda jedynie, że nikt w Dobiegniewie nie postanowił pochwalić się, że Błękitni mają wreszcie herb…


Epilog 2016

Pod koniec maja napisał do mnie prezes Błękitnych, pan Dariusz Waldmann i zaprosił na uroczystości jubileuszowe Błękitnych. W czerwcu 2016 roku klub z Dobiegniewa obchodził jubileusz 70-lecia, więc działacze postanowili uhonorować autora herbu.

Błękitni Dobiegniew herbOtrzymałem medal za zasługi dla klubu. Niniejsza opowieść zyskała happy end.