Brda Bydgoszcz herbŻeglując ze Świecia w górę Wisły, trafiamy do Bydgoszczy, gdzie mieścił się kolejny klub noszący dźwięczną nazwę rzeki. Kolejarze ze Stadionu Leśnego mieli swoje „pięć minut” w ogólnopolskich rozgrywkach piłkarskich.

Do wybuchu II wojny światowej Brda Bydgoszcz pozostawała w cieniu lokalnego rywala, Polonii. „Czerwono-Niebieskim” nie udało się awansować do ligi okręgowej (klasy A), choć w 1937 roku wygrała rozgrywki w klasie B. KS Gdynia i KS Ciszewski Bydgoszcz okazały się jednak silniejsze w barażach (m.in. klęska 0-10 w meczu z Ciszewskim).

Brda została założona w 1924 roku, a w kolejnych latach do klubu dołączono inne bydgoskie drużyny: Tęczę (w 1929 roku) oraz KS Iron (1936).*

Brda Bydgoszcz herbPo wojnie reaktywowano klub jako Koło Sportowe ZWM PKP, w czerwcu 1945 roku przyjmując nazwę KS ZZK Brda (Klub Sportowy Związku Zawodowego Kolejarzy). W czasach reorganizacji sportu trafiła do zrzeszenia Kolejarz. W tym czasie nastąpiły największe sukcesy piłkarskie klubu – w 1949 roku bydgoszczanie awansowali do II ligi i w debiutanckim sezonie (1950) zajęli 3. miejsce w końcowej tabeli grupy zachodniej. W pierwszym meczu wygrali w Toruniu z miejscowym Kolejarzem (Pomorzaninem) 2-1.**

Brda Bydgoszcz herbW latach 1974-1996 drużyna piłkarska funkcjonowała jako Środowiskowo-Kolejowy Klub Sportowy „Brda”.

Po zaprzestaniu wspierania klubów sportowych przez podmioty kolejowe, Brda zmierzała ku upadkowi. W połowie lat 90-tych klub funkcjonował pod nazwą BKP Brda (Bydgoski Klub Piłkarski), niestety w 2008 roku został zlikwidowany. W 2013 roku na miejscu stadionu Brdy (zwanego „Leśnym”) zaczęto budowę osiedla.

Ocena znaku
Brda posługiwała się ciekawym znakiem – z tarczą o nietypowym kształcie, kojarzącym się ze sterem żeglarskim. Nazwa klubu w centralnym miejscu wypisana oryginalnym krojem (pisanką) dodawała charakteru tej kompozycji. Jak to przy mniejszych klubach, znak z czasów PRL-u wygladał lepiej niż ten z XXI wieku (logo BKS opracowałem ba bazie jubileuszowego proporczyka z 2004 roku, gdzie znak zawierał wiele wad, liternictwo na otoku nie trzymało z łuku i było dziwnie rozciągnięte).

Dodam, że wersje BKS i ŚKKS (z PRL) utrwalone na odznakach nie odbiegały zbytnio od siebie, czyli możliwe, że ostatnie logo klubu wyglądało jednak poprawnie, a autor proporczyka 80-lecia po prostu miał słabszy dzień (warsztat?). Teraz trudno ocenić, które logo po 1994 roku było tym jedynym, oficjalnym znakiem – może ktoś z Was posiada jakieś inne materiały?


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,2

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Brda_Bydgoszcz
dostęp: 2016/01/12
**http://sportowabydgoszcz.pl/news/7496
dostęp: 206/01/12