CalisiaNie udało się zbudować wielkiego klubu piłkarskiego w Kaliszu. Trzy lata temu zlikwidowano drużynę seniorów Calisii, która chwilę wcześniej spadła z 2. Ligi. Warto jednak wspomnieć oryginalne logo zespołu z miasta nad Prosną.


© Autor: Jakub Malicki

W ostatnim czasie Kalisz zyskał międzynarodową sławę, dzięki albumowi „Night in Calisia” nagranemu przez Trio Włodka Pawlika z Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej. Dzieło wydane z okazji jubileuszu 1850. rocznicy lokalizacji Kalisza, zostało uhonorowane nagrodą Grammy w 2014 roku w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”.

Calisia

Kto nie miał okazji posłuchać, polecam zatopić się w nocnych klimatach Calisii, jak brzmi łacińska nazwa miasta.


Calisia. „Młode duchem najstarsze miasto w Polsce”

Kalisz promuje się jako najstarsze polskie miasto, nawiązując do określenia „Calisia – Poloniae civitatum vetustissima” znalezionego w kronice Jana Długosza. W istocie Kalisia vel Calisia widnieje na mapie Klaudiusza Ptolemeusza z II wieku n.e., przedstawiającej tereny dzisiejszej Europy Środkowej.

CalisiaFragment mapy „Magna Germania” https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Ptolemaeus_Magna_Germania.jpg

Czy władze miasta słusznie uznają Calisię za protoplastę Kalisza, zostawmy historykom. Na pewno jest to jedna z najstarszych nazw, którymi posługują się polskie miasta (nawet biorąc jej łacińskie tłumaczenia).


Calisia. Ośrodek przemysłowy

Istniała przez niemal 130 lat, od 1949 roku pod nazwą Fabryka Fortepianów i Pianin „Calisia”. Najbardziej znana w Polsce, słynąca z ręcznej metody wykonywania instrumentów. Fortepiany z Kalisza chwalili tacy wirtuozi, jak Artur Rubinstein, Krystian Zimmermann oraz Witold Małcużyński. Niestety w XXI wieku po fabryce zostały tylko długi i niszczejące budynki, które jednak doczekały się rewitalizacji i za rok pod nazwą „Calisia On” ma funkcjonować kompleks hotelowy, biznesowy i kulturalny. Produkcję fortepianów przeniesiono do Chin…

CalisiaŹródło:http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/calisia-one-tak-bedzie-wygladala-dawna-fabryka-fortepianow,4023296,artgal,24125116,t,id,tm,zid.html

Jednak Kalisz może pochwalić się kilkoma innymi przedsiębiorstwami, że wspomnimy takie marki jak: Winiary, BigStar, Kaliszanka (obecnie należy do Colian Holding), Runotex, WSK PZL-Kalisz.

CalisiaWydawać by się mogło, że w okolicy roi się od potencjalnych sponsorów, którzy mogliby wesprzeć lokalne drużyny sportowe w marszu na szczyt. Przykład siatkarskiej Calisii pokazuje, że potencjał gospodarczy miasta przynosi sukcesy – wszak siatkarki czterokrotnie świętowały tytuł Mistrzyń Polski (1997, 1998, 2005, 2007) z lodami Augusto i potem Winiarami w nazwie. W piłce nie udało się zbudować tak silnej drużyny, kaliskie przedsiębiorstwa w PRL roztoczyły opiekę nad Prosną (patronat WSK) i KKS (branża włókiennicza). Biedniejsza Calisia zaszła jednak dalej w hierarchii rozgrywek piłkarskich.


Calisia. 5 sezonów w II lidze i półfinał Pucharu Polski

Początków klubu należy szukać w 1937 roku, gdy w Kaliszu powstała robotnicza drużyna Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego.

CalisiaDodajmy, że kaliskie kluby uczestniczyły przed wojną w rozgrywkach Łódzkiego OZPN, Prosna i KKS zaliczyły nawet epizod w tamtejszej klasie A. Po II wojnie światowej kaliszanie rywalizowali już w poznańskim okręgu, a silną drużynę próbowano zbudować w Gwardii, założonej podczas reorganizacji sportu na bazie Milicyjnego KS i OMTUR.

CalisiaNa początku lat 50-tych Gwardia należała do czołówki klasy A, a potem III ligi (utworzonej w 1953 roku). Rok później rozwiązano jednak milicyjny klub w Kaliszu, a miejsce Gwardii w rozgrywkach zajął Start, a konkretnie Koło Sportowe nr 239 Zrzeszenia Sportowego „Start”. Drużyna ta uczestniczyła w III lidze 1954 roku zajmując drugie miejsce.

W czasie odwilży drużyna Startu przyjęła nazwę Spółdzielczo Rzemieślniczy Klub Sportowy Calisia-Start Kalisz, pod którą wreszcie awansowała na zaplecze ekstraklasy. Co więcej, w tymże 1956 roku drużyna dotarła do półfinału Pucharu Polski, po drodze eliminując Darzbór Szczecinek (4-3 na wyjeździe), Wawel (2-1 u siebie), Hetmana Zamość (1-0 u siebie) i Polonię Gdańsk (1-0 u siebie).

W 1/2 finału Pucharu Polski Calisia została rozgromiona 7-1 przez Legię, która tryumfowała w całych rozgrywkach.

Legia Calisia w półfinale Pucharu PolskiMecz ten jednak powinien zostać zapamiętany w 100-tysięcznym Kaliszu, bowiem żadnej innej drużynie z tego miasta nie udało się dotrzeć równie wysoko w „turnieju 1000 drużyn”.

Swoje 5 sezonów w II lidze Calisia rozegrała w latach 1957-61. W dwóch pierwszych zajmowała na koniec rozgrywek 5. miejsca, lecz z dużą stratą do awansujących drużyn (6 punktów w 1957 do Polonii Bydgoszcz, 14 punktów do Pogoni w 1958 roku).

Pół wieku później, a dokładnie 23 lipca 2011 roku Kalisz znowu miał Calisię w 2. Lidze, tyle że po reformie był to III poziom rozgrywek. Zresztą klub nosił też inne miano – w 2004 roku stworzono Klub Piłkarski „Calisia”. Drużyna rozegrała 3 sezony w 2. Lidze i zamiast planowanych kolejnych awansów, w 2014 roku została zdegradowana. Jak się okazało, był to koniec drużyny piłkarskiej seniorów, po sezonie klub został zlikwidowany.

W 2014 r. założono szkółkę piłkarską o nazwie KP Calisia 14 i drużynę futsalową. Widać, że marka „Calisia” wciąż cieszy się zainteresowaniem w mieście. Opracowano także nowe logo – którego autorem jest Dariusz Pietrala, designer i były zawodnik klubu. Logo zostało uproszczone w stosunku do historycznego znaku Calisii.


Opinia o znaku

Piękna nazwa, choć jak widzimy nie do końca szczęśliwa dla podmiotów, które jej używają. Fabryka fortepianów zamknięta, klub piłkarski zlikwidowany… oba posługiwały się podobnym znakiem. Zauważmy, że zarówno zakład, jak i klub używały charakterystycznego logotypu z wyeksponowanym inicjałem „C”. W znaku drużyny piłkarskiej, wkomponowano także flagę w barwach klubowych. Oryginalna, choć w moim przekonaniu zbyt skomplikowana kompozycja – złote obrysy liter wtapiają się w kontur flagi i przez to tracą czytelność w mniejszych rozmiarach.

Calisia-14 logo klubuW logo szkółki futbolowej „Calisia-14” znajdziemy nawiązanie do historycznego symbolu klubu, jednak sam rysunek został maksymalnie uproszczony. W moim przekonaniu odjęto zbyt wiele treści z tego znaku, w dodatku wkomponowano napisy „KP” oraz „14” w odmianie pochyłej, zaburzające minimalistyczną formę. Autorowi zabrakło konsekwencji, skoro logotyp został wypisany odmianą prostą kroju Lato.

Jak zwykle zapraszam Was do oceniania – który znak Calisii bardziej przypadł Wam do gustu?

Logo Calisii

Jak oceniasz znak Calisii?

  • 4 / wartościowy (66%, 25 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (24%, 9 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (5%, 2 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (3%, 1 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (3%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 38

Loading ... Loading ...

Logo Calisii

Jak oceniasz logo KP Calisia-14?

  • 3 / poprawne (33%, 12 razy oceniany)
  • 4 / wartościowe (25%, 9 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowane (22%, 8 razy oceniany)
  • 5 / doskonałe (17%, 6 razy oceniany)
  • 1 / koszmarne (3%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 36

Loading ... Loading ...


Ocena znaku KP Calisia przez polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 3,4


Ocena znaku KP Calisia-14 przez polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,6

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Night_in_Calisia
http://www.calisia.pianina.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalisia
http://www.info.kalisz.pl/biograf/2ptolemeusz.htm
https://pl.wikipedia.org/wiki/Calisia_Kalisz
https://pl.wikipedia.org/wiki/Puchar_Polski_w_pi%C5%82ce_no%C5%BCnej_(1955/1956)

Kto zabił Calisię?


https://wkaliszu.pl/8036625/FESZCZUK_Musimy_zbudowac_silny_klub_pilkarski.html