Cargovia herb klubuLubuskie to niezwykłe, choć wciąż mało popularne wśród turystów województwo. Zawsze chętnie tam przyjeżdżam, pomimo konieczności pokonania ponad 400 kilometrów. Kilka lat temu projektowałem znaki dla miejscowych drużyn.

Pierwszy herb wykonałem dla Błękitnych Dobiegniew, gdy w 2006 roku zamiast wyobrażonego orła ujrzałem na ich budynku klubowym królika. Następnym projektem był znak dla Cariny Gubin, gdzie nie udało się wcielić pomysłu w życie. Potem rok 2008 i Toroma Torzym zyskała logo, a chwilę później futsalowy zespół Mundial Żary. Wreszcie w 2009 roku wpadły: Tęcza Brody i bohater dzisiejszej opowieści – MKS Cargovia.

Kargowa to niewielkie miasteczko, zamieszkane przez 3,6 tysiąca ludzi. Przed laty znana była z produkcji słodyczy (Fabryka Cukrów „Dąbrówka”). W PRL produkowano karmelki twarde i nadziewane oraz mleczne pomadki.* W czerwcu odbywa się tam festyn pod nazwą „Święto Czekolady”. Przed laty miasteczko było także ośrodkiem warzenia piwa.

Od 1947 roku istnieje w Kargowej klub sportowy, początkowo wspierany przez władze komunalne i milicję. Podczas reorganizacji sportu trafił do zrzeszenia Spójnia.

Cargovia herb klubuPo roku kolejna zmiana patrona – w 1952 sportowcy z Kargowej reprezentowali LZS. Podczas odwilży 1956 roku przyjęto nazwę „Cargovia”, która obowiązuje do dzisiaj.

W latach 80-tych miejscowe zakłady wspierały klub i zmieniono nazwę na MZLKS Cargovia (Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy).** W 2003 roku kolejna korekta członu nazwy – do miana „Cargovia” dopisano Miejski Klub Sportowy.

MKS Cargovia nie posiadała znaku, ale kibice wyprodukowali szaliki koloru żółtego z herbem rodziny Unrug, założycieli miasta w XVII wieku (sercową tarczą koloru złotego ze wspiętym czerwonym lwem – będącą zarazem częścią herbu miejskiego).

Cargovia herb klubuHerb ten umieszczono centralnie na piłce z czarnymi łatami (tzw. „biedronie”).

W 2009 roku dostałem zapytanie, czy nie podjąłbym się zaprojektowania bardziej unikatowego znaku dla Cargovii (zawierającego jednak elementy widoczne na szaliku). Przyjąłem zadanie, poszukując optymalnej formy umożliwiającej połączenie piłki i herbu z lwem.

Cargovia herb klubuCentralne ułożenie tych elementów nie satysfakcjonowało mnie. Postanowiłem zestawić je w pionie i umieścić na okrągłej tarczy z doczepioną prostokątną podstawą.

Cargovia herb klubuPonad to zdecydowałem, że dominującym kolorem herbu będzie czerwony, a niebieski i żółty tylko jako akcenty.

Ocena znaku
Jako autor nie będę oceniał własnego znaku, liczę na Wasze krytyczne spojrzenie. Piszcie w komentarzach, co Wam się podoba lub co zmienilibyście w tym, jak i innych znakach.

Cargovia herb klubu

Jak oceniasz znak Cargovii?

  • 4 #wartościowy (67%, 28 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (24%, 10 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (7%, 3 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (2%, 1 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 42

Loading ... Loading ...


*http://www.wrotalubuskie.eu/PL/obiekt_turystyczny/szczegoly/524/414/Swieto_Czekolady_w_Kargowej/
Dostęp: 2016/05/12

**http://mkscargovia.futbolowo.pl/menu,8,historia-klubu.html
Dostęp: 2016/05/12