Carina Gubin logo klubuPo fabryce obuwia w Gubinie zostały już tylko rudery i nazwa, którą odziedziczył tamtejszy klub sportowy. 10 lat temu stworzyłem znak dla Cariny, jednak przegrał z przeróbką logo Santosu. Od niedawna mają nowy herb…


© Autor: Jakub Malicki

Do 1945 roku Gubin był wschodnią częścią niemieckiego Guben. Obecnie miasto graniczne, w którym istniały zakłady odzieżowe, obuwnicze, metalowe, a także garnizon wojskowy. Historia miejscowej drużyny piłkarskiej MLKS Carina Gubin zawiera ślady zagmatwanych losów miasta oraz nieudanych prób zbudowania własnej tożsamości.

W 2006 roku podjąłem próbę (we współpracy z gubińskimi kibicami) wykreowania symbolu dla miejscowego klubu piłkarskiego, jako odpowiedź na pojawiającą się w internecie przeróbkę znaku brazylijskiego Santos FC (w którym grał słynny Pele).

Carina Gubin herb Trudno powiedzieć, kto wprowadził tę podróbkę do obiegu, ale niestety herb „przyjął się”.

Znak, który zaproponowałem dla Cariny, był nawiązaniem do starych dziejów klubu, gdy był sponsorowany przez Lubuskie Zakłądy Przemysłu Skórzanego „Carina” (jak zauważyliście nazwa klubu pochodzi od fabryki).

Carina Gubin herb Połączyłem w nim inicjały klubu („C” w środku „G”), a kompozycja przypomina dwa buciki umieszczone na maszynie do szycia. Możliwe, że logo okazało się zbyt nietypowe jak na realia piłkarskie, ale wyznaje zasadę, że wyrazistość znaku jest bardziej istotna od ulotnych trendów.

Historia znaku

Logo, które zaprojektowałem w 2006 roku miało wypisaną inną datę niż zamieszczona tu wersja (poprawiona w 2013 roku przy kolejnej próbie przekonania ludzi z klubu). Bowiem określenie roku założenia Cariny nie należy do łatwych.

Po II Wojnie Światowej założono w Gubinie klub o nazwie Pionier (wspierany przez kolej). Istniał także milicyjny zespół, przekształcony w późniejszym czasie w Gwardię. W latach ’50 utworzono Spójnię (przy zakładach zbożowych), przekształconą w 1954 roku w Spartę. Sekcje: siatkarską, kolarską i tenisa stołowego prowadzono także w zrzeszeniu Ogniwo.

Były to efemerydy, a trwalszy klub powstał dopiero przy zakładach obuwniczych w 1960 roku. Klub Sportowy „Nysa” możemy uznać za protoplastę dzisiejszej MLKS Carina. W latach 60-tych Nysa zmieniła nazwę na Granica, a Carina pojawiła się w 1972 roku (jako Międzyzakładowy Klub Sportowy). Miejscowe fabryki sponsorowały drużynę (poniżej z lewej znak zakładu obuwniczego), która nie miała swojego emblematu.

Carina Gubin herb Jak wspomniałem, w mieście ulokowany był garnizon wojskowy (od 1990 roku jednostki wojsk lądowych). Po ogłoszeniu upadłości przez LZPS „Carina”, klub trafił pod opiekę właśnie wojskowych. Przyjęto nazwę CWLKS (Cywilno-Wojskowy Ludowy Klub Sportowy). Trafiłem na emblemat z tego okresu (powyżej z prawej). Dopisek „Kresowiak” nawiązywał do Stowarzyszenia Oficerów 5 Dywizji Wojska Polskiego.

W 2002 roku rozwiązano gubiński garnizon i klub sportowy stracił patrona. Od tego czasu funkcjonował pod nazwą MLKS Carina Gubin (Miejski Ludowy Klub Sportowy). W internecie pojawiło się kilka emblematów klubu, m.in. przeróbka herbu Santosu – która została rozpowszechniona jako oficjalny znak (choć nie mam pewności czy rzeczywiście zatwierdzony przez władze klubowe).

Carina Gubin logo klubuOd marca 2016 roku Miejski Klub Piłkarski „Carina” ma nowy herb, bardziej oryginalny od poprzedniego, lecz wciąż mało charakterystyczny w moim przekonaniu. Piłka „biedrona” przycięta na w zielonym polu tarczy. Dodano napisy wciśnięte w białą bordiurę i kompletnie nieczytelne w pomniejszeniu. W moim odczuciu brakuje w tym logo – oprócz przestrzeni -jakiegoś charakterystycznego dla Cariny symbolu. Czy mógłby to być monogram „C” i „G”, jak na projekcie który przygotowałem? Z jakiś powodów nie stał się, ale zachęcony Waszymi ocenami propozycji logo Megawatu, zapraszam do wzięcia udziału w poniższej ankiecie.

Carina Gubin logo klubu

jak oceniasz propozycję znaku dla Cariny Gubin?

  • 4 #wartościowa (48%, 13 razy oceniany)
  • 5 #doskonała (26%, 7 razy oceniany)
  • 1 #koszmarna (15%, 4 razy oceniany)
  • 3 #poprawna (7%, 2 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowana (4%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 27

Loading ... Loading ...

Carina Gubin logo klubu

Jak oceniasz aktualny znak Cariny Gubin?

  • 3 #poprawny (44%, 12 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (41%, 11 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (11%, 3 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (4%, 1 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 27

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net oficjalnego znaku Cariny Gubin:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,6