MKS Chojniczanka herbOtoczone Borami Tucholskimi od północy i wschodu Chojnice to znaczący węzeł kolejowy i ośrodek przemysłowy na Kaszubach. Miasto rozsławiła również Chojniczanka, dzięki zrywom w Pucharze Polski i awansowi na zaplecze Ekstraklasy.

Trzy mecze przeszły do historii 40-tysięcznych Chojnic. 3 października 1971 roku Miejski Zakładowy Klub Sportowy „Chojniczanka” wyeliminował Zagłębie Sosnowiec w 1/16 finału Pucharu Polski. Zwycięstwo 2-1 nad późniejszym wicemistrzem Polski przyniosło chwałę piłkarzom w „żółto-biało-czerwonych” barwach, nawet jeśli w następnej rundzie uznali wyższość GKS Katowice (0-1).

Dziesięć lat później chojniczanie wylosowali Mistrza Polski w 1/16 finału Pucharu Polski. 15 tysięcy ludzi oglądało gola, którego strzelił miejscowym Zbigniew Boniek, a mecz zakończył się zwycięstwem Widzewa 2-1.

W zeszłym roku futboliści Chojniczanki osiągnęli największy sukces w historii – awansowali do ćwierćfinału Pucharu Polski, eliminując po drodze: Siarkę (zwycięstwo 4-1 na wyjeździe), Arkę (1-1 na wyjeździe, zwycięstwo w rzutach karnych) oraz GKS Bełchatów (2-1 po dogrywce u siebie). 28 października 2015 do Chojnic przyjechała Legia, zwyciężając miejscowych 2-1. Rewanż w Warszawie chojniczanie przegrali 1-4 i odpadli z rozgrywek.*

Od trzech lat drużyna z południowych Kaszub występuje na zapleczu Ekstraklasy, co także należy uznać za wielki sukces klubu, założonego w 1930 roku.

Przed wybuchem II wojny światowej Chojniczanka występowała w pomorskiej klasie B. Reaktywowana w 1945 roku, po dwóch latach trafiła do zrzeszenia Spójnia. Szefem klubu został prezes Spółdzielni Spożywców „Społem”, Wojciech Bogaszewicz, stąd ta organizacja objęła patronatem miejscowych sportowców.**

MKS Chojniczanka herbW 1949 roku klub trafił pod „opiekę” Gwardii, prezesem zaś mianowano szefa powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa. Tylko rok trwała przygoda chojnickich sportowców z resortowym zrzeszeniem, w 1950 roku klub został wchłonięty przez ZS Budowlani.

MKS Chojniczanka herbPodobnie jak przy Bytovii, tak i w Chojnicach Budowlani mieli znak różniący się nieco od emblematu zrzeszenia. Przytaczam oba dla porównania, logo chojnickich Budowlanych zawierało nazwę „Chojniczanka”, wypisaną po łuku wokół tarczy zrzeszenia. Emblemat ten towarzyszył klubowi w debiucie na boiskach III ligi (1954 rok).

W 1957 roku przywrócono historyczną nazwę KS Chojniczanka, klub wchłonął także miejscowy zespół Sparty (sponsorowanej przez zakłady mięsne).

W latach 70-tych Chojnice zyskują nowe branże przemysłu. Do zakładów drzewnych, budowlanych i rolno-spożywczych, dołączają fabryki z gałęzi przemysłu ciężkiego i metalowego. Otwarto w Chojnicach Mostostal (konstrukcje stalowe) i ZREMB (Zakład Budowy Maszyn). Grono sponsorów klubu powiększyło się, stąd zmieniono nazwę na MZKS Chojniczanka. W tym czasie nastąpiły pucharowe sukcesy klubu, o których wspomniałem na początku wpisu.

MKS Chojniczanka herbNa bazie proporczyka odwzorowałem znak MZKS, umieszczony po lewej. Niestety logo klubu z tamtych lat nie było utrwalone na odznace (poza sekcyjną z lat 80-tych), więc nie mam pewności, że właśnie takim herbem klub posługiwał się oficjalnie. Proporczyk wszak może pochodzić z późniejszych lat, ale tutaj zostawiam pole do ewentualnej korekty czytelnikom z Chojnic.

Logo na okrągłej tarczy funkcjonowało w internecie na początku XXI wieku, zanim klub ujednolicił swój znak (około 2010 roku).

Ocena znaku
Jak widzimy pod tytułem wpisu, obecny herb Chojniczanki zawiera tarczę z nazwą klubu wypisaną krojem Friz Quadrata (na okrągłym logo był to Arial). Początkowo występował znak z białym napisem MKS Chojniczanka (nazwa Miejski Klub Sportowy od lat 90-tych), później poprawiono czytelność kolorując liternictwo na czarno.

Jak to często bywa przy komputerowo opracowanych znakach, forma ma pewne niedostatki (szczególnie rysunek szarfy). Mnie brakuje tutaj jakiegokolwiek symbolu, bowiem zestawienie tarczy z napisami i szarfą, nie buduje tożsamości klubu, nie odróżnia Chojniczanki na tle innych klubów. Szkoda, bo niespotykana nazwa zespołu i możliwość ekspozycji w ogólnopolskich mediach (dzięki sukcesom sportowym) to dobry zaczyn do zbudowania wyrazistej marki na lata.

MKS Chojniczanka herb

Jak oceniasz obecny znak Chojniczanki?

  • 2 #niedopracowany (38%, 5 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (31%, 4 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (15%, 2 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (8%, 1 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (8%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 13

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,6

*http://www.90minut.pl/skarb.php?id_klub=42&id_sezon=87
dostęp: 2016/02/11

**https://pl.wikipedia.org/wiki/Chojniczanka_Chojnice
dostęp: 2016/02/11