Chrobry Głogów logo klubuJeden z bardziej skomplikowanych znaków sportowych, polaryzujący gusta kibiców i odczucia piewców minimalizmu. W lutym 2020 r. klub zaprezentował odświeżony herb, w którym poprawiłem kompozycję oraz czytelność, zachowując jednak wszystkie jego elementy.


© Autor: Jakub Malicki

Niepozorne miasto ze skomplikowaną przeszłością. Położony na lewym brzegu Odry, zamieszkany obecnie przez 68 tysięcy osób Głogów to ważny ośrodek tzw. zagłębia miedziowego. Jadąc drogą S3 z Legnicy w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego, ujrzymy w okolicy Głogowa jedynie kominy tamtejszej huty wystające znad pól i lasów. Jeśli chcemy dotrzeć do centrum miasta, trzeba skręcić w DK 12 (prowadzącą w kierunku Leszna przez most na Odrze). W XI wieku znajdowała się tam strażnica mostu na rzece, a Głogów stawał się ważnym grodem na mapie Polski Piastowskiej, od XIII wieku stolicą księstwa głogowskiego.

I byłby Głogów zapewne kojarzony ze średniowiecznymi zabytkami, gdyby nie losy miasta w XX wieku, gdy przeżył totalny reset. Niemal doszczętnie zniszczony i wyludniony po II wojnie światowej (z 33 tys. mieszkańców zostało 1,6 tys. w 1946 roku), odbudowany na… miedzi, a konkretnie dzięki lokalizacji huty w pobliskich Żukowicach. Złoża tego metalu odkryto tam pod koniec lat 50-tych XX wieku, a zmiany, które następowały w mieście barwnie uchwycił Edward Stachura w „Siekierezadzie albo zimie leśnych ludzi”, której fabuła toczyła się w okolicach Głogowa. Podczas rozmowy Janka z miejscowym fryzjerem, tamten chwalił się, że „ludzi przybywa do miasta, do pracy przy miedzi”… W istocie, populacja Głogowa zwiększyła się blisko 10-krotnie w latach 1950-75 (z 3,8 tys. do 34 tys. mieszkańców)!

Chrobry Głogów kontra Lech PoznańZobacz fotorelację z Głogowa

Historia znaku

Uprawianie sportu po wojnie w zdewastowanym mieście nie było pierwszorzędną potrzebą, pewnie dlatego w ciągu pierwszej dekady nie zbudowano tam żadnego trwałego podmiotu sportowego. Pod koniec lat 40-tych pojawiały się drużyny przy miejscowych zakładach. Pierwszy klub stworzono przy głogowskiej elektrowni w 1946 roku, który rok później zyskał miano Głogowskiego Klubu Sportowego „Energia” i właśnie on uznawany jest za protoplastę Międzyzakładowego Klubu Sportowego „Chrobry”. Z przydomkiem pierwszego polskiego króla w nazwie, „Pomarańczowo-czarni” istnieją jednak od 1957 roku, gdy tamtejsi działacze postanowili powołać międzyzakładowy klub, na bazie rozwiązanych zespołów reprezentujących zrzeszenia Kolejarz i Spójnia (w latach 50-tych istniała też Gwardia).

Chrobry Głogów logo klubuSpójnia funkcjonowała przy głogowskiej cukrowni, a Kolejarz, poza oczywistym związkiem z koleją, miał oparcie także w stoczni.

Do 1975 roku MZKS Chrobry uczestniczył w rozgrywkach zielonogórskiego OZPN, uzyskując awans do ligi okręgowej w 1964 roku. Reforma administracyjna kraju zbiegła się z otwarciem Huty Miedzi Głogów i włączeniem miasta do nowo powstałego województwa legnickiego. Klub także zmienił przynależność, od 1975 roku uczestniczył w rozgrywkach organizowanych przez wrocławski OZPN.

Chrobry Głogów logo klubuW tym miejscu spójrzmy na znaki, którymi posługiwał się MZKS. Nie udało mi się ustalić dat, w których obowiązywały, bo na materiałach z tamtego okresu pojawiały się różne wersje. Jeśli czytelnicy z Głogowa mają takie, dane, proszę o pomoc w uzupełnieniu tej luki.

Emblemat widoczny powyżej z prawej został opracowany na bazie odznaki, widzimy na nim sprytne połączenie inicjałów z nazwy klubu w pentagonalnej tarczy. Na materiałach z PRL-u częściej pojawiał się jednak herb widoczny powyżej z lewej, z czterema kołami w barwach niebiesko-pomarańczowo-czarno-zielonych. Wydaje się, że jeśli klub miał oficjalne logo w tamtych czasach, był to właśnie ten na okrągłej tarczy, ściętej od góry. Znajdziemy go na odznakach (w tym jubileuszowych XXX- i XL-lecia) i proporczykach. Nie był to wzór ujednolicony, niekiedy miał czarny napis na złotym otoku, innym razem biały na pomarańczowym. Charakterystyczna piłka umieszczona na zielonej tarczy także występowała w kilku wariantach („biedronka” lub siatkarska).

Herb ten widniał także na proporcu upamiętniającym największy sukces futbolistów Chrobrego – awans do półfinału Pucharu Polski w sezonie 1979/80. Głogowianie starli się w nim z warszawską Legią, wysoko przegrywając na własnym stadionie (0-4).

Chrobry Głogów logo klubuJak widzimy, na pamiątkowym proporczyku znak różnił się liternictwem i rysunkiem piłki od herbu, który zamieściłem powyżej – na innych materiałach piłka miała charakterystyczne 4 czarne łaty. Wspomnijmy jeszcze, że w tamtej edycji rozgrywek o Puchar Polski, Chrobry eliminował kolejno: rezerwy Odry Opole (2-0), Raków (2-1), Zootechnika Żurawina (1-1, 4-3 w karnych), Zagłębie Sosnowiec (2-1), Gwardię Koszalin (1-0) i Stal Stocznię Szczecin (2-1).

W latach 80-tych Chrobry zadebiutował w ogólnopolskich rozgrywkach ligowych. Konkretnie w 1984 roku, zainaugurowali rozgrywki II ligi meczem przeciwko Zagłębiu Lubin, który skończył się bezbramkowym remisem. Przez trzy lata trwała drugoligowa przygoda Chrobrego, następne pięć na zapleczu ekstraklasy „Pomarańczowo-czarni” zagrali dopiero w latach 90-tych.

Chrobry Głogów logo klubuW ostatniej dekadzie XX wieku pojawił się kolejny znak na materiałach meczowych Chrobrego, ten z prostokątną tarczą i rokiem założenia 1946.

Jubileusz półwiecza Chrobrego obchodzono z kolejnym herbem, na którym widniał charakterystyczny miecz otoczony srebrnym wieńcem laurowym. Świetny znak, choć skomplikowany i występujący w wielu wersjach, różniących się szczegółami, takimi jak rysunek miecza czy kolorystyka (np. tarczy – niekiedy złota, innym razem widzimy pomarańczową, a niekiedy także bordo).

W 2011 roku założono spółkę akcyjną i wreszcie ujednolicono znak Chrobrego, który od tamtej pory wygląda jak ten widoczny pod tytułem wpisu. Dodajmy, że Chrobry wrócił z nim na zaplecze ekstraklasy w 2014 roku, a w sezonie 2015/16 zajął 6. miejsce, najwyższe w historii ligowych potyczek głogowian. Architektem sukcesów Chrobrego okrzyknięto Ireneusza Mamrota, trenera pracującego w klubie od 2010 roku. Pod wodzą Mamrota futboliści awansowali z 3. do 1. Ligi.

Niewątpliwie większym osiągnięciem mogą pochwalić się szczypiorniści Chrobrego, którzy w sezonie 2005/2006 wywalczyli tytuł wicemistrza Polski, a walkę o złoto przegrali wówczas z Wisłą Płock. Sekcja piłki ręcznej istniała w MZKS Chrobry od 1961 roku, w latach 90-tych zyskała autonomię. W 1998 roku założono Stowarzyszenie Piłki Ręcznej „Chrobry”, w którym karierę zaczynali bracia Bartosz i Michał Jureccy.

SPR Chrobry Głogów logo klubuSymbolem drużyny jest biało-czerwona szachownica, nawiązująca do flagi miasta. Drużynę występującą obecnie w PGNiG Superlidze łączy z futbolowym Chrobrym jedynie nazwa…

Opinia o znaku [listopad 2016]

Przyjrzyjmy się jednak znakowi futbolowego Chrobrego, który wydaje się znacznie bardziej interesujący od symbolu głogowskiej piłki ręcznej.

Chrobry Głogów logo klubuW piątek poruszyłem temat wieńców w znakach klubów sportowych i emblemat głogowskiej drużyny należy do tych, w których listowie stanowi integralną część herbu. Wkomponowanie miecza w tarczę, którego rękojeść zgrabnie komponuje się ze srebrnym wieńcem, możemy uznać za świetny pomysł.

Największą wadą znaku Chrobego jest jego czytelność. Umieszczenie pełnej nazwy klubu na tarczy spowodowało, że trudno je odczytać na mniejszym rozmiarze herbu. W moim przekonaniu można było ten znak pozbawić tekstów i byłby nie mniej charakterystyczny.

Trzeba jednak pogratulować zarządzającym klubem, że uporządkowali symbolikę Chrobrego, co – jak widać po ilości wariacji znaku w przeszłości – wcale nie było łatwe. Widzę tu także rolę kibiców, którzy herb z mieczem umieszczali w swoich broszurach („Chrobry Fanatyk”), potem także na flagach, dzięki czemu symbol ten utrwalił się w krajobrazie głogowskiej piłki. Szkoda, że w ostatnim czasie fanatycy zbojkotowali obchody jubileuszu, ale o tym pewnie będzie jeszcze okazja napisać.


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 3,4


Aktualizacja w lutym 2020

We wrześniu 2019 roku otrzymałem zapytanie od przedstawicieli klubu w sprawie wykonania korekty i ustandaryzowania herbu piłkarskiego Chrobrego Głogów. Prace trwały przez kilka tygodni, w ciągu których wykonałem wiele szkiców i wariantów znaku. Przy tak skomplikowanym znaku każda kreska, detal, miały znaczenie. Celem prac wszak była poprawa czytelności emblematu, przy zachowaniu jego oryginalnej formy (opracowanej w latach 90.).

By lepiej wczuć się w zadanie, odwiedziłem Głogów przy okazji meczu 1/32 finału Pucharu Polski, gdy Chrobry mierzył się z Lechem Poznań. Wizyta na głogowskim stadionie pozwoliła zrozumieć specyfikę lokalną oraz obrać kierunki rebrandingu klubu. Oprócz liftingu herbu, otrzymałem także zlecenie wykonania logo dla Spółki Akcyjnej, zarządzającej infrastrukturą sportową w mieście.

Chrobry Głogów logo klubuChrobry Głogów logo klubu

Władze klubu wybrały wersję logo, w której inicjały „CG” ułożyłem w taki sposób jak tereny klubowe wyglądają
lotu ptaka (na mapie). Genezę projektu szerzej opisałem na autorskiej stronie, tutaj dodam jedynie, że wybór nowego herbu poprzedzony był konsultacjami społecznymi. Władzom klubu zależało na pozytywnych reakcjach kibiców Chrobrego i stosowaniu jednolitej wersji przez sympatyków klubu. Znaki zostały finalnie zaakceptowane w grudniu, a upublicznione w lutym 2020 r.


Źródła:
Historia klubu na stronie Chrobrego
Głogów na Wikipedii
dostęp: 2016/11/21

Informacja o odświeżeniu herbu
dostęp: 2020/02/21