Cresovia Grodno logo klubuPrzed wojną najsilniejsze drużyny piłkarskie w województwie białostockim mieli w Grodnie. Najbardziej znana spośród nich należała do WKS, ale pierwszym zwycięzcą tamtejszej ligi okręgowej została „Cresovia”. Ślad po niej znajdziemy w eliminacjach do ekstraklasy.


© Autor: Jakub Malicki

Położone zaledwie 20 km od granicy z Polską, a 100 km na wschód od Białegostoku. Grodno jest obecnie jednym z większych miast Białorusi – 5. pod względem liczby mieszkańców (365 tys. ludzi, z czego 25% stanowią Polacy), 3. pod względem powierzchni. W okresie międzywojennym należało do województwa białostockiego, będąc jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych (zakłady graficzne, fabryka rowerów i motocykli, browary) i kulturalnych.

Grodno herbWidok Grodna z lewego brzegu Niemna; Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W latach 20-tych XX wieku powstawały tam kolejne kluby piłkarskie, a wśród nich m.in. wojskowe Cresovia i WKS 76 pp oraz żydowskie Makabi i Kraft. Pierwotnie występowały one w rozgrywkach organizowanych przez Wileński OZPN, od 1929 roku należały do utworzonego wówczas Białostockiego OZPN i stały się czołowymi klubami w okręgu. Grodzieński Klub Sportowy „Cresovia”, który jest bohaterem dzisiejszej opowieści, wygrał białostocką klasę A już w pierwszym sezonie, po czym dostał szansę walki o Ligę.

Okazało się, że najsilniejsza drużyna z Białostockiego jest słabsza od sąsiadów z Wileńskiego i Poleskiego. Co prawda Cresovia potrafiła zremisować na własnym stadionie z rywalami w pierwszej fazie eliminacji – Ogniskiem Wilno (2-2) i WKS 82 pp Brześć (3-3), jednak z wyjazdów wracała na tarczy (2-5 w Wilnie, 1-4 w Brześciu).

W następnych latach drużyna zaprezentowała znacznie słabszą formę, w 1930 roku zajęła ostatnie miejsce w klasie A (decyzją BOZPN wówczas nikt nie spadł do klasy B), w 1931 – 4., w 1932 – 6. a w 1933 wraz z Jagiellonią była czwartą siłą województwa. Wówczas w Grodnie najsilniejszą drużynę miał WKS 76 pp, która została połączona z Cresovią w 1934 roku, a nowy klub zyskał nazwę Wojskowy Klub Sportowy Grodno, zielono-czerwone barwy i symbol Grodna jako swój herb – jelonka z krzyżem między rogami.

Logo Cresovii również zawierało symbol miasta, o czym możemy wnioskować po jedynym wzorze, do którego dotarłem. Jest to niestety monochromatyczna rycina, przypominająca pieczątkę, stąd nie wiemy jakie barwy widniały na tym herbie.

Cresovia Grodno logo klubuAfisz meczu Cresovii z Makabi; Źródło: polona.pl

Po fuzji z wojskowymi Cresovia zniknęła na dwa lata z rozgrywek piłkarskich, w 1936 roku została reaktywowana, a rok później dołączyła do białostockiej klasy B. W 1938 roku powróciła do klasy A, zajmując miejsce w czołówce tabeli na koniec sezonu. Dalsze losy klubu zatrzymała wojna…

Cresovia Grodno logo klubuDrużyna Cresovii po meczu z KPW Katowice w 1939 roku; Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe


Opinia o logo

Cresovia nie należy do klubów, o których przeczytamy kilkusetstronicową monografię, ślady drużyny pozostały jedynie na wycinkach prasowych i nielicznych fotografiach. Znak tego klubu zrekonstruowałem na bazie wzoru dostępnego w sieci, wyglądającego jak pieczątka. Prawdopodobnie logo nie zostało utrwalone na odznakach (w katalogach znajdziemy jedynie wzór WKS Grodno, o którym napiszę przy innej okazji). Sądzę jednak, że warto wspomnieć ten mało dziś znany klub, co czynię zainspirowany decyzją o jego wyborze przez zwycięzcę konkursu na naszym fanpage.

Warto więc pamiętać o Cresovii, bo była to jedna z silniejszych drużyn w dawnym województwie białostockim, a której nazwa może kojarzyć się podlaskim kibicom z istniejącym obecnie klubem z Siemiatycz. Cresovia Siemiatycze powstała w 1947 roku i ma biało-czarny herb, jednak formalnie nie nawiązuje do przedwojennej imienniczki.

Na znaku grodzieńskiej Cresovii w oczy rzuca się jeleń Św. Huberta, nawiązujący do herbu miasta, jednak pozbawiony krzyża między rogami.

Grodno herb miastaMożliwe, że został niedokładnie odwzorowany, gdyż na późniejszej odznace WKS jeleń ma już ten krzyż w porożu. Podobnie liternictwo, które na oryginale wygląda na niestarannie wyrysowane. Za to warto zwrócić uwagę na cudzysłów przy nazwie „Cresovia”, w kształcie zgodnym z polskimi normami typograficznymi – często błędnie stosowany przez współczesne kluby sportowe, że wspomnę herby Olimpii Grudziądz czy Odry Wodzisław.

Możemy spojrzeć na emblemat Cresovii jako wartościowy ślad po losach tamtejszej społeczności, zaś techniczne analizy – podobnie jak przy znakach innych drużyn przedwojennych – tracą tutaj na znaczeniu.

Cresovia Grodno logo klubu

jak oceniasz znak Cresovii Grodno?

  • 3 #poprawny (36%, 16 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (27%, 12 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (18%, 8 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (11%, 5 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (9%, 4 razy oceniany)

Ilość głosów: 45

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0

Źródła:
Jan Goksiński: Klubowa historia polskiej piłki nożnej do 1939 roku; tom II; Warszawa 2013

www.kresy24.pl/o-pilce-noznej-w-miedzywojennym-grodnie/

www.pl.wikipedia.org/wiki/Okr%C4%99gowe_ligi_polskie_w_pi%C5%82ce_no%C5%BCnej_(1929)

www.pl-pl.facebook.com/WksGrodno/

dostęp: 07/02/2017