Cukrownik Chybie herbKto pamięta czasy, gdy cukier był na kartki? Mieszkańcy małego Chybia mieli zapewne łatwiejszy dostęp do sacharozy, jako że w sąsiedztwie funkcjonowały zakłady cukrownicze. A piłkę kopią tam pod oryginalnym szyldem – Cukrownika.

Pod koniec XIX wieku w Dolinie Górnej Wisły zlokalizowano zakłady cukrownicze. Cukrownia powstała w 1884 roku, w Chybiu – dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze (linia kolejowa, zaopatrzenie w wodę) oraz okolicznym uprawom buraków.

W 1937 roku założono Robotniczy Klub Sportowy „Cukrownik” w Chybiu. Zespół prowadził sekcje – poza piłkarską – koszykarską i siatkarską. Drużyna futbolowa istnieje do dzisiaj (rywalizuje w bielskiej okręgówce), choć w 2009 roku zamknięto cukrownię (należącą wówczas do Südzucker Polska S.A. – dodajmy, że sponsoring klubu wygasł znacznie wcześniej).

Największym sukcesem Cukrownika był występ w III lidzę (1984-85) oraz… wychowankowie. Bracia Stańkowie zaczynali przygodę z piłką właśnie w Chybiu, rozwinęli się w Górniku Zabrze, Ryszard zagrał nawet 12 meczów w Reprezentacji Polski.

Ocena znaku
Emblemat Cukrownika tworzy flaga w niebiesko-czerwono-białe pasy, otoczona wieńcem od prawej strony (heraldycznie) z wypisaną nazwą klubu oraz rokiem założenia. Przed laty na fladze znajdowała się pełna nazwa klubu, obecnie tylko nazwa wsi.

Cukrownik Chybie herb Dodam, że znak po lewej został opracowany na bazie odznaki, a ten po prawej to skan proporczyka (trudno powiedzieć czy był oficjalnym emblematem).

Jeżeli nazwa klubu jest jedną z bardziej oryginalnych, to herb należy ocenić mniej pozytywnie. Nie przepadam za znakami ozdobionymi wieńcem, elementem dekoracyjnym i nie wnoszącym wartości do logo. Tutaj, gdyby jednak odjąć wieniec pozostała by nam flaga, symbol równie często spotykany w sporcie. Także precyzja wykonania emblematu Cukrownika na słabszym poziomie, rok wypisany złotym konturowym liternictwem stał się nieczytelny.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,4