Czarni Browar Witnica herbWitnica jawi się jako raj dla piwoszy. Tutaj nawet herb miasta ma wkomponowane liście chmielu, a drużyna piłkarska „browar” w nazwie. Tylko czy znak Czarnych Browar Witnica eksponuje ten jakże zacny wizerunek lokalny?

Okrągła tarcza – jak etykieta. Wyeksponowana nazwa – jak na wielu piwach. Wkomponowany symbol miejski na niewielkiej tarczy hiszpańskiej – nierzadko spotykany na piwnych opakowaniach… Jednak wykończenie emblematu MKS Czarni Browar Witnica zbyt skromne jak na stylistykę piwną i też zbyt klasyczne jak na hispterskie/niszowe trunki. Bo logo Czarnych jest jak odznaka, na której zamiast złoceń, użyto mocnych, czarnych konturów. I to jest jego atut, jakkolwiek detale wymagają dopracowania. Ale po kolei…

Klub powstał w 1945 roku przy zakładach Przemysłu Ziemniaczanego. W listopadzie przyjął nazwę KS Witnica, pod którą miejscowi grali w piłkę nożną do 1949 roku. Wówczas reorganizacja sportu na wzór radziecki – jak katarynka powtarzam tę sekwencję przy każdym klubie powstałym przed 1950 rokiem – pchnęła klub z Witnicy do zrzeszenia Unia. Patronem klubu została miejscowa fabryka mebli.

Czarni Browar Witnica herbPo pięciu latach piłkarze z Witnicy zmienili szyld, od 1954 roku trafili do zrzeszenia Spójnia. Rok później nastąpiła konsolidacja drużyn z Witnicy, Spójnię połączono z Budowlanymi (powstałymi w 1951 roku przy kaflarni), a nowy klub zyskał nazwę Chrobry.

W 1957 roku zmieniono nazwę Chrobrego na Czarnych, pod którą klub występuje do dzisiaj. W 1993 roku dodano miano „Browar Witnica” do nazwy klubu, wtedy to zarządcy miejscowych zakładów piwowarskich (uniezależnionych od PRL-owskich regionalnych kombinatów) postanowili reklamować się poprzez sport.

Browar w Witnicy powstał w połowie XIX wieku, założony wówczas przez Ernsta Ferdinanda Handke (miasto należało do Prus). Po II wojnie światowej został znacjonalizowany przez polskie władze ludowe, następnie oddany w zarząd Zakładom Piwowarskim w Szczecinie. Po roku trafił do Gorzowskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych, w 1956 roku znowu po patronatem szczecińskiego zakładu, od 1965 zielonogórskiego. W 1988 browar należał do Kombinatu w Lubniewicach, aż wreszcie w 1991 stał się samodzielnym bytem. W połowie lat 90-tych założono spółkę akcyjną, po dekadzie nastąpił kryzys. Od 2009 w Witnicy znowu nastały lepsze czasy i warzą piwa dostępne także poza okolicą, jak „Lubuskie” czy porter „Black Boss”.

Wspierana przez browar drużyna piłkarska Czarnych osiągnęła poziom III ligi w sezonie 1997/98, co pozostaje największym sukcesem klubu. W 2010 roku zespół awansował do III ligi dolnośląsko-lubuskiej, jednak był to 4. poziom rozgrywek.

Ocena znaku
Logo klubu z Witnicy o czarno-niebiesko-czerwonych barwach nie jest może szczytem możliwości projektowych, ale wydaje się poprawne. Można doczepić się do czytelności znaku, bowiem herb miasta umieszczony pod nazwą klubu ginie w mniejszym rozmiarze, także czarne litery na niebieskim tle nie są idealnie czytelne. Myślę, że z lokalnej symboliki można wyciągnąć znacznie więcej, niż okrągły emblemat przecięty niebiesko-biało-niebieskimi pasami w słup, z dodaną nazwą i herbem miasta.

Czarni Browar Witnica herb

Jak oceniasz znak Czarnych Witnica?

  • 3 #poprawny (48%, 12 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (20%, 5 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (16%, 4 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (12%, 3 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (4%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 25

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0