Czarni Lwów herb Czarni zostali zapamiętani jako pierwszy polski zespół piłkarski. Po latach okazało się, że starsza o kilka miesięcy była lwowska Lechja. „Powidlaki” mogą pochwalić się za to siedmioma latami spędzonymi w I lidze piłkarskiej oraz Mistrzostwem Polski w hokeju.


© Autor: Jakub Malicki

I. Lwowski Klub Sportowy „Czarni” był jednym z 14 zespołów, które utworzyły jednolitą ogólnopolską ligę w 1927 roku. Pozostałe zespoły to: Wisła Kraków, 1. FC Katowice, Warta Poznań, Pogoń Lwów, Legia Warszawa, Łódzki Klub Sportowy, Polonia Warszawa, Klub Turystów, Toruński Klub Sportowy, Hasmonea Lwów, Ruch Hajduki Wielkie, Warszawianka i Jutrzenka Kraków.

„Powidlaki” (jak brzmiał przydomek zespołu inspirowany czerwono-czarnymi barwami) rozgrywali zawody na stadionie imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Historia znaku
Klub istniał przez 33 lata, w tym czasie kilkakrotnie zmieniając nazwę. Pierwsza brzmiała I. Lwowski Klub Piłki Nożnej „Sława”, zmieniona w 1905 roku na I. Lwowski Klub Piłki Nożnej „Czarni”. Istnieją odlogo, na których uwieczniono znak zespołu z tego okresu.

Czarni Lwów herb W 1910 roku otwarto nowe sekcje (m.in.: lekkoatletyki, bokserską, hokeja na lodzie i tenisa), stąd zmieniono nazwę na I. LKS „Czarni” we Lwowie (Lwowski Klub Sportowy), która obowiązywała do 1936 roku. W tym okresie klub rozegrał 7 sezonów w I lidze piłkarskiej, a drużyna hokejowa wywalczyła Mistrzostwo Polski (w 1935 roku).

Czarni Lwów herb Zwróćmy uwagę, że istniało kilka wersji znaku z tamtego okresu, różniących się liternictwem oraz rysunkiem piłki.

W 1936 roku zmieniono nazwę na I. Wojskowo-Cywilny Klub Sportowy „Czarni” Lwów, pod którą zespół rozgrywał mecze do wybuchu II Wojny Światowej.

Ocena znaku
Emblemat I. LKS Czarni opracowałem na bazie skanu odlogo. Napis „I. Lwowski Klub Sportowy” wypisany był na nim groteskiem (z charaktrystyczną cyfrą rzeymską).

Po latach herb „Powidlaków” wydaje się mało oryginalny – tarcza przecięta ukośnym pasem, osadzona na okręgu, to obecnie kompozycja spotykana na wielu znakach sportowych. Uznaję jednak emblemat ten – podobnie jak znak Pogoni – za kultowy i inspirujący dla wielu innych polskich klubów. Warto wspomnieć choćby Legię, której herb nawiązuje do znaku Czarnych.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,2