Darzbór Szczecinek herbPół roku temu pojawił się nowy klub w Szczecinku, powstały w wyniku połączenia miejscowych drużyn: Darzbór i Wielim. Nie jest to nowa sytuacja w mieście, Darzbór wchłonął kilka klubów w 70-letniej historii.

„Darz bór” czyli „niech bór przynosi Ci dary” wołają leśnicy na przywitanie lub pożegnanie, a zwrot ten został wymyślony przez inspektora Dyrekcji Lasów Stanisława Wyrwińskiego w 1920 roku.* Powiedzenie miało zastąpić niemieckie pozdrowienia myśliwych pomorskich i wielkopolskich, przetrwało także w nazwie klubu sportowego ze Szczecinka.

Miasto położone wśród jezior i lasów ma potencjał turystyczny, w czasach Polski Ludowej rozwinął się tam także przemysł (m.in. Zakłady Płyt Wiórowych).

W 1945 roku miejscowi leśnicy i kolejarze założyli kluby sportowe, powstały wówczas: LKS Darzbór (Leśniczy Klub Sportowy), a także KKS Kolejarz (Kolejarski Klub Sportowy). Zanim kluby te zostały połączone (w 1956 roku), Darzbór zaliczył kilka zmian organizacyjnych: w 1949 roku został połączony z Harcerskim Klubem Sportowym „Czuwaj” (ze Szczecinka), następnie wcielony do zrzeszenia Unia (które patronowało m.in. leśnikom i drzewiarzom) na kolejne 4 lata.**

Unia-Darzbór Szczecinek herbW 1954 roku klub trafił do zrzeszenia Spójnia, a po roku Sparta, by w 1956 roku połączyć się z Kolejarzem (jak wyżej wspomniałem).

Unia-Darzbór Szczecinek herbOwocem fuzji był klub o nazwie KKS Darzbór Szczecinek.

Jak widzimy, historia klubu ze Szczecinka wypełniona jest fuzjami, kolejna nastąpiła w 1969 roku, gdy został połączony z WKS Lechią Szczecinek. Od tego czasu nazwa klubu brzmiała KKS Lechia-Darzbór.

Darzbór Szczecinek herbW latach 70-tych starano się rozszerzyć grono sponsorów klubu o miejscowe zakłady, korekcie uległa nazwa klubu – odtąd brzmiała Międzyzakładowy Kolejowy Klub Sportowy „Darzbór”.

W 2011 roku wyodrębniono sekcję piłkarską a klub przyjął nazwę Miejski Klub Piłkarski „Darzbór”. Odtąd w znaku klubu pojawił się akronim „MKP”, złożony Arialem (zamiast Helvetiki, która występowała na logo MKKS).

Ocena znaku
Trójkątna tarcza przecięta w słup na pola w barwach klubu (białe i niebieskie) z herbem Szczecinka i kolejarskimi skrzydełkami – tak prezentował się emblemat Darzboru przed połączeniem z KS Wielim. Logo Miejskiego Klubu Piłkarskiego Szczecinek (tak brzmi nazwa nowego podmiotu) pozbawione zostało symbolu kolejarzy oraz dębowego liścia z wypisanym rokiem założenia.

Dzisiaj oceniamy ostatni znak Darzboru, który trafił do sekcji historycznej strony – ponieważ klub przestał istnieć wraz z fuzją (choć jak historia pokazuje – możliwe, że nazwa zostanie przywrócona za jakiś czas). W każdym razie logo MKP Darzbór miało skomplikowaną konstrukcję, przepełnioną symboliką i przez to nieczytelne. Jedynie liść z wpisanym rokiem założenia wydaje się nietypowym rozwiązaniem, natomiast jego zielony kolor zaburza biało-niebiesko-żółto-złotą kompozycję. Rysunek kolejarskich skrzydeł także niedopracowany w oryginale (na rysunku widocznym pod tytułem wpisu nieco je wygładziłem).

Mimo niedociągnięć, znak ten ma zdolność odróżniającą, wyjęcie nazwy klubu z tarczy wciąż daje szansę przyporządkowania logo klubowi ze Szczecinka.

Darzbór Szczecinek herb

Jak oceniasz znak MKP Darzbór Szczecinek?

  • 1 #koszmarny (47%, 8 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (41%, 7 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (6%, 1 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (6%, 1 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 17

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,4

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Darz_bór
dostęp: 2016/02/16
**http://www.90minut.pl/skarb.php?id_sezon=65&id_klub=1895
dostęp: 2016/02/16