Dobromiejski Klub Sportowy herbCzy klub z Dobrego Miasta mógłby mieć piekielnie złe logo? Pewnie, że tak – choć gdy przyjrzymy się znakowi DKS, zauważymy, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Gdy pierwszy raz zobaczyłem logo Dobromiejskiego Klubu Sportowego, co miało miejsce w lipcu 2005 roku, zwróciłem uwagę na jego nietypową tonację kolorystyczną. Połączenie błękitu (cyjanu dla ścisłości) z czernią wyróżnia ten emblemat na tle innych sportowych herbów, choć nie wpływa korzystnie na jego czytelność. Jak na znak czwartoligowego wówczas kluby (obecnie piłkarze występują na 5. poziomie rozgrywek), logo DKS wydawało się poprawnie narysowane. To jego pozytywne strony.

Jelonek z herbu miasta, piłka z biblioteki clipartów i liternictwo (popularny w tamtym czasie Revue BT) sprawiają, że jest to mało ambitny projekt, ot układanka najoczywistszych skojarzeń z miastem i dyscypliną sportową. A Dobre Miasto może pochwalić się wieloma rzeczami, tylko nie herbem (jelonek trzymający w pysku gałązkę dębu to mało wyrafinowany symbol).

10,6-tysięczne miasto położone nad Łyną w bajecznej okolicy – są tu atrakcje dla miłośników zwiedzania (m.in gotycka kolegiata czy Bociania Baszta), czy aktywnego wypoczynku (warmińskie jeziora, lasy). Z Dobrego Miasta pochodzą znane osoby, m.in. korespondent wojenny, który zginął w Iraku – Waldemar Milewicz, siatkarz reprezentacji Polski – Łukasz Kadziewicz, satyryk Krzysztof Daukszewicz (z pobliskiego Wichrowa) czy wynalazca radonu – Ernst Dorn. W mieście oddalonym o 24 km od Olsztyna, funkcjonowało także kilka zakładów w Polsce Ludowej: przemysłu drzewnego, młockarnia, fabryka cukierków i lizaków. Obecnie istnieje fabryka mebli tapicerowanych (Dobromiejska Fabryka Mebli) i fabryka maszyn dla rolnictwa i gospodarki komunalnej (należąca do lubelskiego Ursusa).

Ten ostatni zakład dał nazwę miejscowemu klubowi sportowemu, utworzonemu w 1971 roku jako KS Warfama Dobre Miasto (przy Warmińskiej Fabryce Maszyn Rolniczych). Już po 8 latach piłkarze dobromiejscy osiągnęli największy sukces w historii – awansowali do III ligi, gdzie zagrali przeciwko m.in. Stomilowi Olsztyn, Jagiellonii Białystok czy warszawskim drużynom: Stali FSO (znaną jako Polonez) i Hutnikiem.

Trzecioligowa przygoda Warfamy trwała jedynie rok, na koniec sezonu 1978/79 klub zajął ostatnie miejsce w tabeli. W późniejszych latach nazwa klubu zmieniała się wraz z wsparciem nowych sponsorów (Rolimpex czy POL-MOT Warfama).

Ocena znaku
Jak napisałem we wstępie, logo klubu z Dobrego Miasta uznaję za poprawne, choć brakuje mi w nim jakiegoś „błysku” (przez który rozumiem pomysł, a nie gradient). Ciekawe jak Wam się podoba – czy jeleń z piłką pozwala ocenić ten znak jako dobry?

Dobromiejski Klub Sportowy herb

Jak oceniasz znak Dobromiejskiego Klubu Sportowego?

  • 3 #poprawny (54%, 7 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (23%, 3 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (15%, 2 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (8%, 1 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 13

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Dobre_Miasto_(gmina)
dostęp: 2016/02/18
**https://pl.wikipedia.org/wiki/DKS_Dobre_Miasto
dostęp: 2016/02/18