Drukarz Warszawa herb stworzny przez Jakuba Malickiego Jeden z moich ulubionych znaków „zwierzo-naśladowczych”. Gdy dziesięć lat temu zobaczyłem starą odznakę Drukarza, nie mogłem oprzeć się narysowaniu logo nawiązującego do uwiecznionego na niej gryfa.

Gryf trzymający w szponach tampony drukarskie to symbol drukarstwa, wykorzystywany dawniej przez zakłady poligraficzne czy szkoły przy nich umiejscowione. Zwykle wizerunek stwora jest monochromatyczny, w końcu czerń to nawiązanie do dawnych czasów drukarskich.

Założony w 1926 roku RKS Drukarz Warszawa także ma w swym znaku gryfa, jako nawiązanie do ludowego patrona (zakładów poligraficznych, a później także RSW „Prasa”).

W 2004 roku trafiłem na starą emaliowaną odznakę Drukarza (złotą, choć była też srebrna i brązowa), która zachwyciła mnie jakością wykonania. Postanowiłem zrekonstruować emblemat klubu, wzorując się na złotym znaczku.

Drukarz Warszawa Po wojnie klub funkcjonował pod nazwą Spółdzielczy Klub Sportowy Drukarz, stąd akronim SKS wkomponowany w herb o kształcie gryfa. Dotarłem także do innych wzorów z tego okresu:

Drukarz WarszawaObecnie klub funkcjonuje pod nazwą KS Drukarz Warszawa. Przez kilka lat stosował uproszczony znak z czarnym gryfem i liternictwem, obecnie na stronie widnieje logo podobne do znaku, który narysowałem dziesięć lat temu (dla potrzeb bazy 90minut.pl):

Drukarz Warszawa

Ocena znaku
Jak wspomniałem, historyczne odlogo Drukarza wpadły mi w oko, uważam, że znak ten poprawnie narysowany może być jednym z ciekawszych emblematów sportowych.

Projekt, który ukazałem w tym wpisie należy traktować jako formę odświeżenia lub twórczej rekonstrukcji, stąd nie będę oceniał własnej pracy. Zapraszam do dzielenia się uwagami na temat znaku Drukarza.

Drukarz Warszawa herb stworzny przez Jakuba Malickiego
Więcej o znakach sportowych zaprojektowanych przez Kubę Malickiego na stronie autorskiej.