Drwęca Nowe Miasto Lubawskie herbLifting znaku 90-letniego klubu to zawsze ryzykowne przedsięwzięcie. Tym bardziej, gdy jest to kontrowersyjny symbol. W Nowym Mieście operacja udała się, pacjent żyje i ma się całkiem dobrze.

Klub Sportowy „Drwęca” z Nowego Miasta Lubawskiego miał swoje „pięć minut” w rozgrywkach piłkarskich. W 2005 roku drużyna z nazwą rzeki awansowała na zaplecze ekstraklasy i cała Polska mogła podziwiać także herb klubu, opracowany kilka lat wcześniej. Niestety grafik nieudolnie odrysował kształt meandrującej rzeki i symbol klubu kojarzył się kibicom z… prezerwatywą!

Drwęca Nowe Miasto Lubawskie herbLogo widoczne po lewej obowiązywało do 2005 roku, gdy klub przyjął nazwę sponsora i występował w II lidze jako KS Finishparkiet Nowe Miasto Lubawskie (logo po prawej).

Historyczny znak Drwęcy (nazwa klubu pojawiła się pierwszy raz w 1945 roku) zawierał rysunek rzeki o bardziej urozmaiconym kształcie. Forma ta widnieje na sztandarze klubu z 1969 roku, utrwalona była także na odznakach wydanych przed 1979 rokiem (odznaka 60-lecia zawierała już bardziej przykadrowane zakole Drwęcy).

Drwęca Nowe Miasto Lubawskie herbW 2009 roku Drwęca świętowała 90-lecie (założona w 1919 roku jako drużyna piłkarska przy Towarzystwie Katolickiej Młodzieży), a ja opracowałem jubileuszowy herb we współpracy z klubem.

Drwęca Nowe Miasto Lubawskie herbNarysowałem bardziej współczesną tarczę, poprawiłem kształt rzeki, by bardziej przypominał historyczny wzór:

Drwęca Nowe Miasto Lubawskie herbZauważmy, że logo to ma widoczne pięć zakoli rzeki, o jedno więcej niż późniejsze wzory. Na bazie tego wzoru zaproponowałem także unowocześnione logo klubu, które zostało zaakceptowane (widnieje pod tytułem wpisu).

Wspomnijmy jeszcze o historii klubu – zawiłej niczym bieg Drwęcy. Klub wielokrotnie zmieniał nazwę, były to kolejno miana: Polonia (1922-24), Sparta (1924-1932), Astoria (1932-34), Pogoń (1934 do wybuchu II wojny światowej). Korekcie uległa także nazwa miasta – od 1937 roku brzmi Nowe Miasto Lubawskie, wcześniej Nowe Miasto nad Drwęcą. W latach 1921-39 wydawano tam czasopismo o nazwie „Drwęca”

Po wojnie miejscowy klub sportowy przyjął nazwę rzeki. Reorganizacja sportu na wzór radziecki dosięgła także nowomiejskich sportowców, na początku lat 50-tych funkcjonowały w mieście koła sportowe: Spójnia i Ogniwo, które zostały połączone w 1955 roku w Spartę. Podmiot ten przybrał nazwę Drwęca w 1957 roku (rok wcześniej występował jako Sparta-Drwęca).

W latach 60-tych nastąpiła kolejna fuzja, Drwęca została połączona z lubawską drużyną – a nowy podmiot nosił nazwę NLKS Jedność (Nowomiejsko-Lubawski Klub Sportowy), jednak twór ten nie okazał się trwały i rozpadł po 4 latach. W latach 80-tych połączono Drwęcę z Mechanikiem Mszanowo.

Początek XXI wieku to przybranie nazw sponsorskich (Lamparkiet, Finishparkiet, Szynaka), ale i największe sukcesy w dziejach klubu. W sezonie 2004-05 „Biało-Niebiescy” dotarli do fazy grupowej Pucharu Polski, po drodze eliminując drugoligowy wówczas Ruch Chorzów (zwycięstwo 4-1 u siebie). W grupie 6 zespół zajął jednak ostatnie miejsce, odnosząc zwycięstwo 2-0 nad Lechem Poznań oraz dwa remisy (1-1 na wyjeździe z KSZO oraz 1-1 u siebie z Arką Gdynia). W następnym roku Drwęca awansowała na zaplecze ekstraklasy* i tam również zajęła ostatnie miejsce (odnosząc 5 zwycięstw, kolejno pokonali: Górnika Polkowice, Radomiaka, Śląsk Wrocław, Szczakowiankę i Świt Nowy Dwór Mazowiecki).

Ocena znaku
Zapraszam do oceny logo Drwęcy po liftingu, który miał miejsce w 2009 roku.

Drwęca Nowe Miasto Lubawskie herb

Jak oceniasz odświeżone logo Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie?

  • 4 #wartościowe (63%, 10 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (38%, 6 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (0%, 0 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (0%, 0 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 16

Loading ... Loading ...


* http://www.90minut.pl/news.php?id=287318
http://www.90minut.pl/liga/0/liga1332.html
dostęp: 2016/02/19