Elana Toruń herbTytułowa elana to odporne na ścieranie tworzywo wykorzystywane w produkcji ubrań. W Toruniu zlokalizowano zakłady produkujące jej włókna, w następstwie czego pojawiła się nowa drużyna na piłkarskiej mapie Polski.


© Autor: Jakub Malicki

[Aktualizacja 2016 – zmiana znaku klubu]

W 1968 utworzono Zakładowy Klub Sportowy „Elana” przy Zakładach Włókien Sztucznych Chemitex-Elana. Klub spędził 4 sezony na zapleczu ekstraklasy (obecna 1 Liga) – paradoksalnie – gdy fabryka już nie wspierała jego działalności (debiut w sezonie 1993/94).

Historia znaku

Od początku istnienia klub posługiwał się emblematem z logo zakładów na okrągłej tarczy. Znak ten występował w kilku wersjach (różniących się liternictwem i układem kolorów, na niektórych pamiątkach występuje on w kontrze).

Elana Toruń herb W latach 90-tych na biletach meczowych pojawił się emblemat z napisem „Klub Sportowy Elana” (wówczas zakłady nie były już mecenasem klubu).

Rok 2000 oznaczał likwidację ZKS Elana, w miejsce której powołano Toruński Klub Piłkarski. Drużyna ta przejęła żółto-niebieskie barwy Elany i jej miejsce w IV lidze kujawsko-pomorskiej. Zaprojektowano także emblemat podobny do znaku zakładowego klubu (akronim TKP zastąpił w nim symbol fabryki).

TKP Toruń herb W 2005 roku nastąpiła kolejna modyfikacja znaku, opracowano pstrokaty wzór na klasycznej tarczy z małą piłeczką (kto ją zauważy, ten ma sokoli wzrok). Logo-koszmarek wytrzymał 3 lata, w 2008 roku działacze podjęli decyzję o powrocie do historycznego znaku (i nazwy TKP Elana) z symbolem Elany.

Ocena znaku [grudzień 2015 r.]

Logo zakładów chemicznych było świetne, proste, łączące monogram z heksagonem symbolizującym branżę przemysłu. Wrzucenie tego symbolu na (banalną co prawda) okrągłą tarczę nie było złym pomysłem, znak zachował zdolność odróżniającą.

Elana Toruń herb

Wadą wzoru obowiązującego od 2008 roku jest słabsza czytelność (przez rozjaśnienie odcienia niebieskiego i zmniejszenie kontrastu – każdy drukarz to powie, że żółte litery na niebieskiej apli to koszmarna kompozycja). Napis „Toruński Klub Piłkarski” jest praktycznie nieczytelny w mniejszym rozmiarze, ale może o to chodziło?

W każdym razie logo Elany oceniam pozytywnie, urzeka prostotą i uniwersalnością formy (nie tracąc przy tym swej charakterystyki). Mimo, że zakłady nie sponsorują już klubu, dobrze, że przywrócono emblemat powstały w PRL-u (herby TKP wyglądały koszmarnie).


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 3,6


Odświeżenie znaku w 2016 r.

W marcu 2016 roku pojawił się delikatnie zmieniony herb Elany – z ciemnijeszym odcieniem niebieskich elementów oraz dopiskiem „S.A.” w nazwie na otoku.
Elana Toruń herb
Tym samym poprawiono kontrast znaku, a więc i jego czytelność.