Flota Gdynia herbWojskowy klub powstały przed II wojną światową, w tym roku obchodzi 80-te urodziny. Sekcja piłkarska Floty istniała do 1973 roku, w tym czasie futboliści zagrali kilka sezonów w III lidze.

Zanim zajrzymy do początków klubu z Oksywia, cofnijmy się do 1918 roku, gdy z rozkazu Józefa Piłsudskiego zaczęto formować Marynarkę Polską. Początkowo utworzono flotylle rzeczne (Wiślaną i Pińską), zanim postanowieniem traktatu wersalskiego Polska odzyskała dostęp do morza (144 km wybrzeża w 1920 roku). Na początku lat 20-tych XX wieku rozpoczęto budowę portu w Gdyni, przy którym zlokalizowano główną bazę Marynarki Wojennej.

W celu aktywizacji sportowej żołnierzy powołano w 1936 roku podmiot o nazwie WKS Flota Gdynia, prowadzący szkolenie w sześciu dyscyplinach, m.in piłce nożnej, szermierce i lekkiej atletyce. Do wybuchu II wojny światowej drużyna futbolowa występowała w klasie B, a w 1939 roku awansowała do A-klasy, której rozgrywki zatrzymał wybuch wojny…

Reaktywowany w 1946 roku pod nazwą Klub Sportowy Marynarki Wojennej „Flota” otworzył nowe sekcje, poza piłkarską, takie jak: piłki ręcznej, bokserską, szermierki czy żeglarska. Piłkarze dostali się do III ligi gdańskiej (nowo utworzonej klasie międzywojewódzkiej) w 1953 roku, w której spędzili 2 lata.

W 1957 roku przywrócono historyczną nazwę klubu: Wojskowy Klub Sportowy „Flota”, wybrano także jego nowe władze. Co ciekawe, wydano odznakę z rokiem „1957” – jednak nie udało mi się ustalić, czy opisywał on okres wydania odznaki czy nawiązywał do zmiany nazwy (wg historii na stronie Floty – reaktywacji klubu).*

Flota Gdynia herbZauważmy, że odznaka zawierała emblemat Marynarki Wojennej (kotwicę z liną wijącą się w kształt litery „S”) oraz wpasowaną nazwę klubu.

Na przełomie lat 50-tych i 60-tych Flota trzykrotnie uczestniczyła w barażach od II ligę (1957, 1958, 1961), jednak nie udało się wojskowym awansować na zaplecze 1. ligi. Królem strzelców najwyższej polskiej ligi został za to wychowanek Floty – Mirosław Tłokiński (grając w barwach Widzewa w sezonie 1982/83).

Flota Gdynia herbPrzez lata znakiem klubu była pięcioramienna tarcza przecięta w skos trzema białymi pasami. 3 belki występują także na naramienniku starszego mata (stopień podoficerski w Marynarce Wojennej), nie ma pewności, że motyw ten w znaku sportowym ma genezę wojskową.

Ocena znaku
Logo Floty Gdynia z czasów Polski Ludowej było poprawne, czytelne z wyrazistym liternictwem. Znak ten występował w kilku wersjach, ja odwzorowałem ówczesne logo bazując na skanie proporczyka. Podobny kształt widniał także na odznakach. Sekcja piłkarska została zlikwidowana w 1973 roku, więc zanim pojawił się obecny znak klubu (nawiązująca do dawnych odznak okolicznościowych, ozdobionych wieńcem).

Współcześnie obowiązujący znak Floty (prowadzącej sekcje: judo, rugby, podnoszenie ciężarów, lekka atletyka, pływacka, strzelecka, tenis ziemny, szachowa i żeglarska) ma jednak archaiczną formę. Wieniec jest tu zbędnym ozdobnikiem, dodatkowo niestarannie wyrysowany. Koszmarnie wygląda liternictwo, litery tworzące nazwę „Flota” mają nierównomierną grubość.

Logo wygląda na przestarzałe i mało atrakcyjne z punktu widzenia współczesnego odbiorcy. Ciekawe, czy również Wam nie przypadło do gustu?

Flota Gdynia herb

Jak oceniasz obecny znak Floty Gdynia?

  • 2 #niedopracowany (70%, 14 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (15%, 3 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (10%, 2 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (5%, 1 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 20

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,0

*http://www.wksflotagdynia.pl/index.php/89-historia/73-rys-historyczny
dostęp: 2016/02/09