Flota Świnoujście logo klubuWybieracie się nad morze? Dziś zapraszam do Świnoujścia, gdzie przez siedem lat Flota walczyła na zapleczu ekstraklasy. Na więcej brakło kasy, choć sportowo była to perspektywiczna drużyna. W końcu bankructwo i nowe życie w A-klasie. Czy było warto?

Według jednych peryferyjne miasto, do którego trudno się dostać. Według innych najpiękniej położony polski kurort… Ostatnio głośno było o Świnoujściu z powodu przedłużającego się terminu oddania terminalu LNG, tzw. gazoportu. Niewątpliwie warto tam zajrzeć, by zobaczyć jedną z najszerszych plaży na wybrzeżu Bałtyku, wiatrak Stawa Młyny czy poczuć frajdę przeprawiając się promem przez Świnę na Wyspę Uznam, na której znajduje się centrum miasta. I położony w lesie, w odległości 800 metrów od plaży, stadion Floty Świnoujście, na którym gościły drużyny zaplecza ekstraklasy…

Siedem lat w 1. lidze to wynik stawiający ten klub w gronie piłkarskich średniaków. Spośród drużyn z województwa zachodniopomorskiego (i szczecińskiego przed 1998 rokiem), wyżej zaszły tylko: Pogoń i Arkonia. Więcej sezonów na zapleczu ekstraklasy rozegrała też Stal-Stocznia/Odra (13) oraz Gwardia Koszalin (9), ale ta ostatnia odniosła mniej zwycięstw i w tabeli wszech czasów zajmuje niższe miejsce od Floty. Na początku XXI wieku zespół z Wyspy Uznam można więc określić mianem „drugiej siły regionu”. Do najsilniejszej – Pogoni, która zresztą w Świnoujściu ma wielu kibiców – osiągnięciami nigdy nie zbliżyła się, choć ma z nią minimalnie lepszy bilans w 1. Lidze (2 zwycięstwa, 3 remisy, 1 porażka).

Dodajmy, że Flocie niewiele zabrakło, by przekroczyć progi piłkarskiej ekstraklasy. To był sezon 2010-11, gdy drużyna należała do najsilniejszych w 1. Lidze, w końcowej tabeli ustępując jedynie Podbeskidziu (o 3 punkty) i ŁKS (o 5 punktów). W 25. kolejce podejmowała „Górali” z Bielska-Białej i prowadziła do 90. minuty, gdy wyrównującą bramkę strzelił Krzysztof Zaremba).[1] Mecz pozwolił utrzymać 6-punktową przewagę „Góralom” nad „Wyspiarzami” i to bielszczanie awansowali po raz pierwszy w swojej historii do ekstraklasy.

Kolejne dwa sezony 1. Ligi kończyła Flota w środku tabeli, a na początku sezonu 2012/13 drużyna miała piorunujący start. Wygrała 11 meczów w początkowych 12 kolejkach (1-0 z Olimpią Grudziądz, 2-0 z Polonią Bytom, 2-0 z Sandecją Nowy Sącz, 1-0 GKS Tychy, 2-0 z Miedzią Legnica, 1-0 nad Okocimskim Brzesko, 1-0 nad Arką Gdynia, 3-1 nad GKS Katowice, 2-0 nad Dolcanem, 7-1 nad ŁKS, 2-1 z Wartą, a w międzyczasie remis 1-1 ze Stomilem w 9 kolejce.

Flota Świnoujście najwyższe zwycięstwo w 1. Lidze

Dopiero w 13 kolejce ulegli Cracovii 1-2, a potem znowu wygrane i w 16. rundzie klęska z Zawiszą 0-3. Pogromcy awansowali do Ekstraklasy, a Flota zajęła ostatecznie 4. miejsce z punktem (!) straty do Cracovii. Za to w Pucharze Polski „Wyspiarze” zrewanżowali się krakowianom, pokonując „Pasy” po rzutach karnych 8-7 w 1/8 finału rozgrywek.

Flota Świnoujście w Pucharze Polski
Flota Świnoujście w Pucharze Polski
Flota Świnoujście w Pucharze Polski
Flota Świnoujście w Pucharze Polski
Flota Świnoujście w Pucharze Polski

Ćwierćfinał Pucharu Polski 2012/13 to największe osiągnięcie Floty w historii występów w tych rozgrywkach. Odpadnięcie z Mistrzem Polski z poprzedniego sezonu i finalistą Pucharu – Śląskiem Wrocław – pewnie rozczarowujące, ale nie mogło być uznane w Świnoujściu za klęskę…

W kolejnym sezonie drużyna grała słabiej, ostatecznie zajęła 12. miejsce w 1. Lidze i szczęśliwie obroniła się przed spadkiem. Gorzej z finansami, jak się okazało stowarzyszenie miało spore długi i przed sezonem 2014-15 postanowiono sprzedać Stali Rzeszów miejsce w lidze za 700 tys. złotych.[2] Finalnie PZPN nie zgodził się na występy Stali na zapleczu ekstraklasy i Flota rozpoczęła siódmy sezon w 1. Lidze.

Jednak siódemka nie okazała się szczęśliwa, choć drużyna radziła sobie nieźle w rozgrywkach, gromadząc 36 punktów. Po 29. kolejce została jednak wycofana z 1. Ligi, oddając ostatnie 5 meczów walkowerem. W 2015 roku Miejski Klub Sportowy „Flota” zakończył działalność.

Ciąg dalszy nie różniłby się od historii innych klubów, jak ŁKS, Polonia, GKS czy Pogoń. Utworzono nowy podmiot, któremu nadano nazwę Morski Klub Sportowy „Flota”. W przeciwieństwie do wymienionych drużyn, wyspiarze nie dołączyli do grona czwartoligowców, a trafili do A-klasy…

Nie był to pierwszy upadek w historii klubu. Flota została założona jako wojskowy klub w 1957 roku i istniała przez 11 lat. Wskutek reorganizacji sportu wojskowego w 1968 r WKS Flota zakończył działalność. Wtedy też miejscowi działacze utworzyli podmiot o nazwie MZKS Flota (Międzyzakładowy Klub Sportowy) z dwiema sekcjami: piłkarską i bokserską.

Flota Świnoujście logo klubuW 1976 roku pierwszy raz awansowała do III ligi (międzywojewódzkiej), a przez następne dziesięć lat balansowała między III a IV. Dopiero 1987 rok przyniósł stabilizację, przed 20 lat Flota uczestniczyła w 3-ligowych rozgrywkach. W 1996 roku zmieniono nazwę klubu na Miejski Klub Sportowy „Flota”, pod którą Wyspiarze awansowali do 1. Ligi (debiut w 2008 roku, porażka 0-1 w Zabierzowie z Kmitą).

Czy jeszcze zobaczymy Flotę na zapleczu ekstraklasy, czy ten klub ma potencjał by występować na centralnym poziomie rozgrywek? Na razie wykonał pierwszy krok, pewnie wygrał rozgrywki A-klasy (25 zwycięstw w 26 meczach, w tym rekordowe 26-0 z Orłem Prusinowo). Sezon 2016-17 wyspiarze rozpoczną więc w szczecińskiej okręgówce…

Wydaje się, że trzeci poziom rozgrywek byłby odpowiednim miejscem dla Floty. Nigdy nie udało się znaleźć dla klubu bogatego sponsora, a miasto nie powinno przecież utrzymywać zawodowej drużyny piłkarskiej. Zarządzanie klubem było jego słabą stroną, także nie zbudowano silnej marki na bazie wyników sportowych.

Opinia o logo
Na stronie internetowej Floty widnieje nieco zmieniony herb w porównaniu do tego, który znamy występów na zapleczu Ekstraklasy. Pionowe pasy różnią się odcieniem niebieskiego, a granatowy obrys tarczy zastąpiono złotym. Pewnie zmiana powodowana chęcią odróżnienia się od stowarzyszenia, bankruta… Teraz znak ten bardziej przypomina emblemat MZKS, jednak w przeciwieństwie do niego ma kilka niedociągnięć.

Flota Świnoujście logo klubu

Szkoda, że zrezygnowano z granatowych konturów, które harmonijnie komponowały się z błękitnymi pasami. Za to nie poprawiono rysunku łuków tarczy, które nie są idealne. Także liternictwo napisu „Świnoujście” ma zaburzone światło między literami. Poza tym znak Floty oceniam pozytywnie, inicjał „F” ma finezyjny kształt czym różni się np. od znaku Ruchu Wysokie Mazowieckie (gdzie również monogram widniał na pasiastej tarczy). Na herbie MZKS monogram „F” był tak wyrysowany, że można dopatrzyć się w nim litery „Ś”, będącej jego trzonem. No dobra, poniosła mnie wyobraźnia…

Flota Świnoujście logo klubu

Jak oceniasz herb Floty Świnoujście?

  • 4 #wartościowy (60%, 21 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (26%, 9 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (11%, 4 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (3%, 1 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 35

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

[1] http://www.90minut.pl/liga/0/liga4992.html
dostęp: 2016/08/04
[2] http://www.polskieradio.pl/43/279/Artykul/1181704,1-liga-Flota-Swinoujscie-sprzedala-licencje-Stali-Rzeszow
dostęp: 2016/08/04
[3]http://www.mksflota.swinoujscie.pl/sala.tradycji/historia.html
dostęp: 2016/08/04