GKS Tychy herbW styczniu GKS Tychy osiągnął największy sukces w historii występów polskich drużyn hokejowych w europejskich pucharach. Trzecie miejsce w Pucharze Kontynentalnym dźwignęło tyszan do sław polskiego sportu! Piłkarze byli kiedyś drudzy w Polsce.


© Autor: Jakub Malicki

Ostatni sukces tyskiego klubu nie zyskał większego rozgłosu w mediach, pozostając w cieniu Mistrzostw Europy w piłce ręcznej. Warto więc wspomnieć o wynikach „Trójkolorowych” w finałowym turnieju europejskich rozgrywek: dwie porażki na początek – 2-4 z włoskim Asiago Hockey, 5-6 z francuskim Dragons de Rouen oraz zwycięstwo 2-1 z duńskim Herning Blue Fox, co dało trzecie miejsce na mecie sezonu 2015/16. Żaden polski klub wcześniej nie przebił się nawet do Super Finału tych rozgrywek.

Hokejowy GKS Tychy to dwukrotny Mistrz Polski (2005, 2015) i sześciokrotny zdobywca Pucharu Polski (2001, 2006, 2007, 2008, 2009, 2014). Zespół wspierany jest od wielu lat przez Browary Tyskie (należące do Kompanii Piwowarskiej od 1999 roku).

Piłkarze górniczego (niegdyś) klubu mają skromniejsze osiągnięcia – największym sukcesem było wicemistrzostwo Polski w 1976 roku. Sukces jednak niespodziewany, dokonany w drugim roku występów w ekstraklasie i w piątym istnienia klubu!

Założony w 1971 roku Górniczy Klub Sportowy stał się od początku swoistym „kombinatem” sportowym. Powstał w skutek fuzji kilku sekcji Polonii Tychy i Górnika Wesoła oraz hokejowej Górnika Murcki, wspierany był przez tamtejsze kopalnie (Murcki i Wesoła do 1975 roku były samodzielnymi miastami, następnie zostały wchłonięte przez – odpowiednio – Katowice i Mysłowice).

GKS Tychy herbZnak klubu przypominał proporczyk, na trójkątnej tarczy w barwach zielono-czarno-czerwonych wkomponowano nazwę klubu (w głowicy), a litery tworzące akronim umieszczono w okręgach o złotych konturach. Istniało kilka wersji tego prostego herbu, przytoczone zostały dwie najbardziej charakterystyczne (na materiałach poligraficznych z lat 90-tych występowała wersja z czarnymi obrysami [częściej widniała wersja widoczna po lewej, ale nie była ujednolicona – przyp. JM], proporczyki zaś mają złote kontury).

Piłkarskie wicemistrzostwo i następnie dwa mecze w Pucharze UEFA (0-2 i 1-1 z FC Koeln) nie stały się początkiem serii sukcesów klubu. Już w następnym sezonie GKS spadł z ekstraklasy, nigdy samodzielnie do niej nie wracając (obecnie drużyna występuje w II lidze).

W połowie lat 90-tych jednak najwyższa liga piłkarska wróciła do Tychów, za sprawą fuzji „Trójkolorowych” z Sokołem Pniewy. Podmiot o nazwie Sokół Tychy nie okazał się trwały, drużyna została wycofana po 26. kolejce sezonu 1996/97, zostawiając po sobie jedynie długi.

Sokół Tychy herbNie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło… Sokół przeszedł do historii polskiego piłkarstwa z innego powodu – w marcu 1996 roku debiutował w 1. lidze bramkarz tyskiego zespołu, Jerzy Dudek! Na bluzie piłkarza widniało logo tyskiego browaru, nie było za to znaku klubu.

Trudno powiedzieć czy Sokół miał oficjalny znak. Pamiętam, że na stadionie widniał emblemat podobny do tego widocznego po prawej (powyżej), z orłem (sic!) w koronie na białej tarczy przeciętej w skos barwami tyskiego klubu. Po latach widziałem także inne wersje znaku: logo Sokoła Pniewy (z nazwą Tychy – powyżej z lewej), wersje niebiesko-czerwona i zielono-czarno-czerwona, a także logo Sokoła-Elektromis Tychy. Jak widać, w ciągu roku istnienia klubu potrafiono opublikować całą serię wariantów logo… lata 90-te były niezwykle „urozmaicone” w dziedzinie projektowej.

Po rozpadzie fuzji w 1997 roku klub występował pod nazwą TKS Tychy, a w 2000 roku przemianowano zespół piłkarski na GKS ’71 Tych (gdzie pełna nazwa brzmiała Górnośląski Klub Sportowy). Drużyna hokejowa usamodzielniła się na początku lat 90-tych (występując pod nazwą Tysovia).

GKS Tychy herbPiłkarski GKS ’71 posługiwał się znakiem zbliżonym wyglądem do historycznego logo GKS, jednak nazwa wypisana była bez okręgów, zniekształconym krojem Arial. W następnych latach próbowano przywrócić historyczny symbol klubu, czego efektem stał się znak widoczny powyżej, po prawej.

W połowie 2008 roku przywrócono nazwę GKS Tychy (jako Górniczy Klub Sportowy) a także historyczny znak klubu. Od 2011 roku klubem zarządza spółka Tyski Sport SA.

Ocena znaku
Jeden z najprostszych emblematów sportowych, w Polsce może konkurować jedynie z logo Pomorzanina Toruń. Jednak herb tyskiego klubu został sprawniej narysowany, wydaje się także, że został ujednolicony (jedna wersja funkcjonuje na materiałach klubu).

Logo GKS nie jest unikatowym symbolem, każda z jego składowych spotykana jest na innych znakach sportowych. Trójkątna tarcza to najprostszy kształt, jaki można sobie wyobrazić (jak tysiące proporczyków). Litery z nazwy klubu wpisane w okręgi także widzimy na znakach sportowych, choćby Polonii Warszawa czy Radomiaka. Sądzę jednak, że bardzo trudno byłoby ten znak zmodyfikować, bowiem kibice utożsamiają się z nim.

GKS Tychy herbNa koniec ciekawostka – bardzo podobnym herbem posługuje się Zryw Wysoka. Klub z opolskiego został założony w 1957 roku i funkcjonował jako Ludowe Zrzeszenie Sportowe, stąd jego obecne logo powstało zapewne później niż emblemat tyskiego klubu. Pasiasty trójkąt okazał się inspirujący, a jak Wam się podoba?

GKS Tychy herb

Jak oceniasz znak GKS Tychy?

  • 3 #poprawny (70%, 21 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (20%, 6 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (7%, 2 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (3%, 1 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 30

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0