Górnik Łęczna herb klubuDotychczas sześć klubów o nazwie „Górnik” zagrało w piłkarskiej ekstraklasie. Najmłodszy z nich pochodzi z niewielkiej Łęcznej, będąc futbolową wizytówką Lubelszczyzny od niemal 15 lat.


© Autor: Jakub Malicki

Sezon 2003/04 w ekstraklasie był wyjątkowy pod względem liczby klubów o nazwie „Górnik” – oprócz Górnika Zabrze, w lidze znaleźli się wtedy Górnicy z Polkowic i Łęcznej.

Pierwsze w historii piłkarskiej elity derby Górników miały miejsce w 1950 roku, gdy Górnik Radlin rywalizował z Górnikiem Bytom (Szombierkami). Kolejny raz Górnicy spotkali się w 1957 roku, gdy tenże Radlin rywalizował z Górnikiem Zabrze, a w latach 1984-89 ten ostatni i najbardziej utytułowany toczył boje z Górnikiem Wałbrzych.

25 października 2003 roku GKS Górnik Łęczna rozegrał w ekstraklasie pierwszy mecz przeciwko imiennikowi z Polkowic, zwyciężając 1-0. Dwa tygodnie później gościł Górnika Zabrze, z którym przegrał 0-2. W rundzie rewanżowej padły identyczne wyniki, ale zmienił się szyk drużyn – tj. Polkowice pokonały Łęczną 2-0, a zabrzanie przegrali z łęcznianami 0-1). Na koniec rozgrywek Górnik Zabrze zajął 7., Górnik Łęczna 8. a Górnik Polkowice 12. miejsce w tabeli.*

W następnym sezonie klub z Łęcznej poprawił osiągnięcie – zajął 7. miejsce, w kolejnym 12. i w końcu 13. w 2006/07. Ostatni z wymienionych zakończył się karną degradacją do III ligi, za udział w korupcji. Wówczas klub stanął na zakręcie.

Histria w pigułce
Nie byłoby ekstraklasy w Łęcznej, gdyby nie otwarta w 1975 roku kopalnia węgla kamiennego Bogdanka. W 1979 roku zatrudnieni w niej pracownicy założyli drużynę piłkarską, która następnie rozpoczęła rozgrywki w B-klasie. W ciągu 5 lat dostała się do III ligi, a w 1988 roku awansowała na zaplecze ekstraklasy. Poziom II ligi okazał się zbyt wymagający, „zielono-czarni” zakończyli rozgrywki na przedostatnim miejscu w grupie II i opuścili po sezonie zaplecze ekstraklasy.

W 1996 roku Górnicy wrócili do II ligi, w której występowali przez kolejne 7 lat. Władze kopalni zainwestowały w infrastrukturę, w połowie 2001 roku wybudowano zadaszoną trybunę stadionu (wtedy jedną z bardziej nowoczesnych w Polsce). Piłkarzom wyznaczono cel awansu do ekstraklasy. W sezonie 2001/02 Górnik zajął 4. miejsce w II lidze, które dawało prawo gry w barażach o ekstraklasę. Jednak silniejsza okazała się drużyna KSZO, zwyciężając łęcznian 1-0 i 2-1.

Co się odwlecze… w następnym sezonie „zielono-czarni” znowu zagrali w barażach o ekstraklasę i tym razem okazali się silniejsi od rywala. Zagłębie Lubin przegrało w Łęcznej
0-1, a w rewanżu 1-2. Wszystkie bramki dla Górnika w tym dwumeczu strzelił Paweł Bugała. Piłkarz stał się bohaterem niewielkiego miasteczka, zamieszkanego przez 19,7 tysiąca mieszkańców.

Jak wspomniałem wcześniej, 4 sezony trwała przygoda łęcznian z ekstraklasą. W połowie 2007 roku Górnik został zdegradowany o dwie klasy rozgrywek za udział w działaniach korupcyjnych.

W styczniu 2007 roku sekcja piłkarska została wyodrębniona z górniczego klubu i przekształcona spółkę akcyjną. Górnik Łęczna SA zmienił wówczas także swój znak, którym został złoty monogram „G” na zielonej tarczy przeciętej w skos trzema czarnymi pasami. Dodatkowo tarczę umieszczono na piłce – podobnie jak w logo Wisły Kraków – i wpisano nazwę klubu na czarnym otoku.

Górnik Łęczna herb klubuLogo „łączące tradycję z nowoczesnością” (jak to często określa się w briefach na tego typu realizacje) nie spodobało się kibicom. Przez tradycję należałoby tu bowiem uznać tylko szeryfowy krój i klasyczną kompozycję, a nie nawiązania do historii Górnika.

Sympatycy klubu nie mogli pogodzić się z brakiem młota w znaku. Już w kwietniu 2007 roku przedstawiciele stowarzyszenia kibiców zwrócili się do mnie z zapytaniem o zaprojektowanie alternatywnego znaku, w podobnej stylistyce, lecz nawiązującego do historycznego symbolu klubu. Podjąłem się zadania i opracowałem znak widoczny poniżej.

Górnik Łęczna herb klubuWykonałem projekt, w którym stylizowany monogram „G” wkomponowałem w młot (nawiązując do starego znaku). Czarny otok ze złotym napisem nawiązywał do oficjalnego znaku spółki akcyjnej, przyznaję, że dzisiaj napis wyrysowałbym inaczej. Propozycja spodobała się kibicom, była dyskutowana na forum stowarzyszenia. Jednak sprawa wdrożenia przeciągnęła się i – co gorsze – władze klubu nie kupiły ode mnie tego projektu. Górnik przez kolejne cztery lata posługiwał się okrągłym logo ze świecącym „G”.

W 2011 roku nastąpiły zmiany w klubie. Najpierw władze Górnika postanowiły wrócić do starego herbu w kształcie młota, następnie zmieniły nazwę klubu na GKS Bogdanka SA. Równolegle kibice założyli własną drużynę o nazwie GKS Górnik 1979 Łęczna, która rozpoczęła rozgrywki w B klasie.

Przed sezonem 2013/14 klub powrócił do nazwy Górnik Łęczna, która okazała się szczęśliwa. Zespół zajął 2. miejsce na koniec rozgrywek i awansował do Ekstraklasy.

Ocena znaku
Herb sportowy w kształcie młota. Niewątpliwie jeden z bardziej oryginalnych znaków w polskim futbolu. W zbliżonym kształcie obowiązywał od początku istnienia klubu, choć wydano także odznakę z wkomponowaną pełną nazwą klubu w młot z akronimem „GKS”. Na początku XXI wieku pojawił się także emblemat z żółtymi literami na czarnym młocie (bez zieleni), widoczny na koszulkach piłkarzy czy sztandarze.

Górnik Łęczna herb klubuIstniał także znak z zielono-złotym akronimem na biało-czerwono-czarnym młocie, jednak wydaje się, że była to jakaś wariacja znaku a nie oficjalna wersja (znalazłem ją na proporczyku).

Niezależnie od wielości wariantów, znak Górnika Łęczna należy ocenić pozytywnie, jako logo „z charakterem”. Choć nie należy do moich ulubionych wzorów, to doceniam jego odrębność wśród symboli sportowych.

Jedyne, co wydaje się wadą tego emblematu – to cienkie czarne kontury, które nadają znakowi archaiczną formę. W powiększeniu widać także, że łuki w narożnikach nie są perfekcyjnie wyrysowane.

Gdybym obecnie dostał ten herb do odświeżenia, skupiłbym się nad dopracowaniem szczegółów i grubości konturów (lub ich brakiem – co jednak powodowałoby potrzebę wypracowania odpowiedniego kontrastu znaku, by zachować jego czytelność).

Górnik Łęczna herb klubu

Jak oceniasz obecny znak Górnika Łęczna?

  • 4 #wartościowy (47%, 21 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (24%, 11 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (20%, 9 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (7%, 3 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (2%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 45

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,6

*90minut.pl
dostęp: 2016/05/04