Grunwald Poznań logo klubuNie ma w Polsce klubu bardziej utytułowanego w męskich rozgrywkach drużynowych, niż poznański Grunwald. Czy jednak znak hegemona polskiego hokeja na trawie jest na równie wysokim poziomie?


© Autor: Jakub Malicki

Ponad 300 km dzieli Poznań od słynnego Grunwaldu, mazurskiej wsi, w okolicach której 600 lat temu Polacy wygrali wiekopomną bitwę z Krzyżakami. Jednak w stolicy wielkopolski nazwa Grunwald jest również głęboko ukorzeniona. Przed laty Grunwald był jedną pięciu poznańskich dzielnic (w latach 1954-90 r.), obecnie jest sporej wielkości częścią miasta, rozciągającą się pomiędzy Jeżycami a Łazarzem. Nazwa ta pochodzi od przebiegającej tamtędy ulicy Grunwaldzkiej, która zaś swoje miano uzyskała w 1919 r. na cześć upamiętnienia zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem (wcześniej nazwana była Auguste Victoria Strasse).

Na terenie Grunwaldu Południe znajduje się INEA Stadion z siedzibą Lecha, ale także Park Manitiusa, gdzie przed laty funkcjonował RKS San i obiekty Olimpii (basen i hotel). Kilkaset metrów dalej, za terenami policji, znajdują się obiekty Wojskowego Klubu Sportowego „Grunwald”, a wśród nich boisko ze sztuczną murawą, przystosowane do gry w hokeja.

Klub prowadzi obecnie także sekcję piłki ręcznej (istnieje od 1961 r.) oraz m.in. zapasów, strzelectwa sportowego i tenisa ziemnego. Co ciekawe, Grunwald wciąż funkcjonuje jako klub wojskowy, a głównym patronem klubu jest Ministerstwo Obrony Narodowej.


Piłkarskie początki

Na terenach poznańskiego garnizonu, znajdującego się na Grunwaldzie, w 1947 r. grupa oficerów i podoficerów założyła drużynę piłkarską pod szyldem Wojskowego Klubu Sportowego „Kadra”. W czasach reorganizacji sportu, drużyna należała – podobnie jak wszystkie wojskowe kluby – do Okręgowego Wojskowego Klubu Sportowego. Obowiązującą do dzisiaj nazwę WKS Grunwald przyjęto w 1957 roku.

„Grunwald

Trzy lata później futboliści zakwalifikowali się do III ligi (zwanej wówczas okręgową), gdzie należeli do czołowych drużyn (na koniec zajęli 3. miejsce za Górnikiem Konin i Dyskobolią). Rok później zostali wicemistrzem ligi, ustępując jedynie Warcie. Kolejne rozgrywki także kończyli w czubie tabeli, nigdy nie zdołali jednak zakwalifikować się na zaplecze ekstraklasy. Podczas reorganizacji III ligi w 1966 r. – gdy powstała klasa międzywojewódzka – spadli o poziom niżej.

Do III ligi powrócili w 1976 roku na kolejne 3 sezony. Ostatni raz zagrali futboliści zagrali na tym poziomie w 1985 r.

Władze wojskowe postawiły na piłkę ręczną i hokej na trawie, zostając czołowym klubem w tych dyscyplinach. W piłce ręcznej wywalczyli Mistrzostwo Polski w 1971, wicemistrzostwo 1972, 1991, brązowe medale w 1970, 1973 i 1980.

W powojennej historii hokeja na trawie drużyna męska w większości sezonów kończyła na podium rozgrywek (jeśli wierzyć Wikipedii, tylko w 1960, 1964, 1988 i pomiędzy 1976-1985 kończyli poza pierwszą 3). Nie uwzględniam tu trzech tytułów wywalczonych przed wojną przez poznański Wojskowy Klub Sportowy, gdyż formalnie Grunwald nie jest kontynuatorem jego historii. Sekcja hokeja na trawie w Grunwaldzie została założona w 1952 r. (gdy funkcjonował jako OWKS).

Grunwald Poznań logo klubuJak łatwo zauważyć, trwa najlepszy okres w dziejach WKS Grunwald, wygrywającego kolejne tytuły Mistrza Polski. Łącznie zdobyli 49 medali Mistrzostw Polski w hokeju na trawie (nie licząc halowych), co plasuje ich wśród wybitnych czempionów polskiego sportu – więcej tytułów MP (25) ma tylko kobieca sekcja koszykówki Wisły Kraków.

Niestety marketing klubu nie podąża za osiągnięciami sportowymi, przynajmniej takie wnioski płyną po odwiedzeniu oficjalnej strony klubu wks-grunwald.poznan.pl. Serwis ten wygląda na przestarzały i nieatrakcyjny wizualnie.


Opinia o znaku

Znak Grunwaldu przetrwał pół wieku w niemal niezmienionej formie, choć oczywiście przez lata poszczególne wzory na pamiątkach nieznacznie różniły się. Spostrzegawczy czytelnik zapewne zauważył, że kształt tarczy herbu Grunwaldu przy przypomina emblemat OWKS.

Obecnie wykorzystywany emblemat został wyrysowany niezbyt starannie, przynajmniej tak wygląda wzór na wspomnianej stronie klubu.

Grunwald Poznań logo klubuNa szyldzie przed stadionem znalazłem nieco inny znak, w którym łuk tarczy jest bardziej regularny, a litery mniej porozciągane, niż na wzorze internetowym.

„Grunwald

Abstrahując od wykonania, znak ten jest czytelny i oryginalny. Wyeksponowano na nim inicjał nazwy klubu, w który wpisano 2 miecze, jako nawiązanie do symbolu bitwy pod Grunwaldem – 2 nagich mieczów wręczonych Władysławowi II Jagielle przez heroldów wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Na historycznych odznakach i proporcach miecze miały kolor metalu (złoty), obecnie są niebieskie.

W niniejszym wpisie nieprzypadkowo wyeksponowałem właśnie jedną z historycznych wersji – uważam, że była bardziej estetyczna od aktualnego wzoru. Należy zauważyć, że tarcza o zbliżonym kształcie została uwieczniona na większości odznak (w tym jubileuszowych – na których głowica została wzbogacona o dodatkowe pole z napisem „Grunwald”). W moim odczuciu, symbol ten jest charakterystyczny dla poznańskiego klubu, lecz poprzez swoją prostą formę łatwy do zapamiętania.

W oficjalnej wersji należałoby poprawić rysunek tarczy i liternictwo (ech, ten wykrzywiony Arial, ponure wspomnienie „trendów” projektowych z lat 90-tych), a także dokładniej wyrysować miecze.

Grunwald Poznań logo klubu

Jak oceniasz aktualny znak WKS Grunwald Poznań?

  • 3 / poprawny (62%, 31 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (24%, 12 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (10%, 5 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (4%, 2 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 50

Loading ... Loading ...


Ocena znaku polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 3,0


Włodzimierz Łęcki, Piotr Maluśkiewicz, Poznań od A do Z – Leksykon krajoznawczy, wyd. Kurpisz, Poznań, 1998, s.98, ISBN 83-87621-39-0 za:
Dzielnica Grunwald na Wikipedii

Grunwald na Wikipedii
Ulica Grunwaldzka na Wikipedii
Grunwald Poznań na Wikipedii
PZHT
Historia na stronie WKS Grunwald

dostęp: 2017/11/07