Hagibor Przemyśl herb klubuWiększość żydowskich klubów sportowych przed II wojną światową miała niebiesko-białe barwy, choć państwo Izrael przyjęło taką flagę wraz z proklamacją niepodległości w 1948 roku. Poszukałem genezy takiego zestawienia kolorystycznego…

Przez wieki Żydzi stronili od uprawiania sportu, przedkładając aktywność duchową nad rozwojem fizycznym. Dopiero na początku XX wieku zaczęli dostrzegać walory sportu, możliwość rozwoju człowieka jak i współzawodnictwa. W 1898 roku Max Nordau – jeden z wiodących ideologów syjonizmu – wygłosił przemówienie podczas II Kongresu Syjonistycznego w Bazylei, w którym namawiał Żydów do większej aktywności i tworzenia organizacji sportowych. Pierwszym takim towarzystwem w Europie był Jüdische Turnerschaft, powstały w 1903 roku.

Niebiesko-białe barwy były przyjmowane przez żydowskie organizacje popierające ruch syjonistyczny, dążący do odtworzenia państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie. Kolory te nawiązują do talitu (tałesu), czyli szaty modlitewnej, którą Żydzi wkładają na głowę podczas modlitwy. W 1897 roku barwy te znalazły się na sztandarze wywieszonym podczas Kongresu Syjonistycznego, którego pomysłodawcą był Dawid Wolfsohn*. Białe sukno z dwoma poziomymi niebieskimi pasami i Gwiazdą Dawida na środku stało się więc flagą żydowską, którą przyjęto w 1948 roku jako flagę państwa Izrael.

Nawiązania do symboli syjonistycznych znajdziemy u wielu klubów żydowskich, które istniały w Polsce przed wybuchem II wojny światowej. Niebiesko-białe barwy używane były przez Makabi, Hakoah, Hasmoneę, Bar Kochbę czy Hagibor, który jest bohaterem dzisiejszego tekstu. Dosłownie „Bohaterem”, gdyż tak tłumaczy się nazwę tego klubu.

Pierwszą organizacją żydowską w Przemyślu był Haszachar, skupiający młodzież szkolną, propagującą idee syjonizmu. Biało-niebiescy pogrywali w piłkę na błoniach nad Sanem jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Wojna dała kres istnieniu tej organizacji.

Na początku lat 20-tych XX wieku odtworzono klub żydowski w Przemyślu, przyjmując nazwę Żydowski Klub Sportowy „Hagibor”, którą posługiwał się już wcześniej praski ŽKS Hagibor.

Hagibor Praha herb klubuPrzemyski „Bohater” nie osiągnął większych sukcesów, występując przeważnie w lwowskiej klasie B. W 1923 roku gościła w Przemyślu druga drużyna Cracovii, pokonując miejscowych 3-0.** Mecz uświetnił otwarcie trybuny na stadionie Hagiboru. Przy okazji tego wydarzenia wydano proporczyk, uwieczniony przez Józefa Hałysa w albumie „Piłka Nożna w Polsce”, tom 1, na bazie którego zrekonstruowałem logo klubu.

Hagibor Przemyśl herb klubuDrużyna ŻKS Hagibor Przemyśl w 1935 roku; Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ocena znaku
Niewiele dziś wiemy o żydowskim klubie z Przemyśla. Dzięki Hałysowi mogłem dotrzeć do znaku klubu, który – jak się okazało – miał bardzo prostą konstrukcję. Monogram „H” w niebieskim kole z gwieździstym lub słonecznym otokiem.

Hagibor Przemyśl herb klubuHałys narysował także wersję z dodatkową, niebieską tarczą, ja skupiłem się na tej z proporczyka.

Znak minimalistyczny i wyrazisty, nie zestarzał się zanadto, ale czy miałby obecnie zdolność odróżniającą? Podobnym otokiem posługiwali się np. w Żywcu

Hagibor Przemyśl herb klubu

Jak oceniasz znak ŻKS Hagibor Przemyśl?

  • 4 #wartościowy (39%, 15 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (34%, 13 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (13%, 5 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (8%, 3 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (5%, 2 razy oceniany)

Ilość głosów: 38

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,4

*http://www.misjaszalom.pl/symbole.html
Dostęp: 2016/06/14

**https://www.wikipasy.pl/1923-08-26_Hagibor_Przemy%C5%9Bl_-_Cracovia_II_0:3
Dostęp: 2016/06/14

***Józef Hałys: Piłka Nożna w Polsce, tom 1., Kraków 1981