HEKO Czermno herbW 2005 roku cała Polska usłyszała nazwę „HEKO”. Wtedy drużyna piłkarska, sponsorowana przez producenta owiewek samochodowych, awansowała na zaplecze ekstraklasy. Pochodziła z najmniejszej miejscowości, jaka kiedykolwiek gościła drugoligowców.

Był to szybki marsz na futbolowe wyżyny – klub założony w 1998 roku awansował w ciągu 7 lat z B-klasy (siódmy poziom rozgrywek) do II ligi. Czermno liczące w 2005 roku 613 mieszkańców* trafiło do piłkarskich kronik jako najmniejsza miejscowość, do której zawitała II liga (niewiele więcej mieszkańców miała Nieciecza, gdy miejscowy klub awansował na zaplecze ekstraklasy w 2010 roku).

Przygoda z II ligą Klubu Sportowego „HEKO” trwała zaledwie sezon, drużyna zajęła 12. miejsce w końcowej tabeli i po przegranym barażu ze Stalą Stalowa Wola (1-0, 1-2) wróciła do III ligi.

13-letnia historia klubu (rozwiązanego w 2011 roku) miała swoją ciemną stronę. W 2011 roku prezes klubu, kierownik drużyny, trener oraz trzech zawodników zostało oskarżonych o ustawienie 9 meczów III ligi w sezonie 2004/05 oraz jednego w II lidze (przeciwko Świtowi Nowy Dwór w listopadzie 2005).**

Ocena znaku
Klub z Czermna posiadał swój emblemat, o dość osobliwej, niesymetrycznej kompozycji i rysunku wzorowanym na odznace (złote kontury i napisy). Piłka doklejona do tarczy niczym na odznakach sekcyjnych. Biały pas dzielący czerwono-niebieską tarczę zawierał logotyp sponsora. Autor próbował dopasować kąt pochylenia owego pasu do pochyłu liternictwa, co w efekcie udziwniło ten znak.

Obiektywnie rzecz ujmując, herb jest niezły, czytelny i odróżniający się od innych znaków sportowych. Według mojej opinii jest jednak przekombinowany i nie tworzy wyrazistego symbolu, z którym HEKO byłoby utożsamiane. Także liternictwo nie wygląda okazale, do pochyłego logotypu dodano akronim i nazwę wsi wypisaną po łuku krojem Arial.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0

*https://pl.wikipedia.org/wiki/HEKO_Czermno
dostęp: 2016/01/05
**http://pilkarskamafia.blogspot.com/2011/11/akt-oskarzenia-ws-heko-czermno-szczegoy.html#more
dostęp: 2016/01/05