Hutnik Szczecin herb klubuW północnej części Szczecina istniała huta żelaza, a przy niej powstał klub sportowy. W trakcie transformacji wyłączono piece, ale w herbie IV-ligowej drużyny kominy wciąż widnieją.

Hutnik Szczecin powstał jako klub zakładowy przy jedynej na polskim wybrzeżu hucie żelaza. Zakład został otwarty przez Niemców pod koniec XIX wieku. W trakcie II wojnie światowej został niemal doszczętnie zniszczony.

Po włączeniu Szczecina w granice Polski huta na Stołczynie była odbudowywana, produkcja ruszyła w 1947 roku. Wtedy też powołano do życia przyzakładową drużynę – jak przy wielu innych fabrykach w Polsce. 1 kwietnia 1949 roku w hucie stworzono koło sportowe zrzeszenia Stal i rok ten uznawany jest za początek istnienia Hutnika Szczecin.

Hutnik Szczecin herb klubuDrużyna Stali występowała w niższych ligach, pozostając w cieniu lokalnych rywali: Gwardii (Arkonii), Związkowca (Pogoni), Kolejarza (Pioniera) czy Spójni (Czarnych). W późniejszym czasie (1971 rok) powstał w Szczecinie inny klub o nazwie Stal (przy Stoczni Szczecińskiej), jednak nie miał nic wspólnego z hutą (drużyna ze Stołczyna od 1969 roku nosiła nazwę Hutniczy Klub Sportowy „Hutnik”).

Huta Szczecin została sprywatyzowana w 1996 roku i – jak łatwo się domyślić – wkrótce rozeszły się drogi zakłądu i klubu sportowego. Zmieniono jego nazwę na KS Hutnik, a w 2000 roku dopisano do niej człon „Eko-Trans” (od sponsora klubu). W 2009 roku nastąpiła ostatnia zmiana nazwy – na Osiedlowy Klub Sportowy „Hutnik”, opracowano także nowy herb klubu.

Hutnik Szczecin herb klubuNa trójkątnej tarczy w kolorze pomarańczowym umieszczono znak huty (pozbawiony nazwy) w kole zębatym oraz szarfę z nazwą klubu. Całość wygląda dość topornie, stąd przy okazji batalii „górnicy vs. hutnicy”, postanowiłem przedstawić własną wersję tego znaku.

Jak to widzę?
Projekt znaku dla klubu o nazwie „Hutnik”, nie mającego od lat nic wspólnego z hutą (zamkniętą w 2005 roku) to nie lada wyzwanie. Z jednej strony klub środowiskowy o ponad 65-letniej tradycji, funkcjonujący przez niemal pół wieku przy hucie – nie powinien być pozbawiony historycznej symboliki. Tak więc w logo mogłyby się znaleźć kominy, koło zębate, pomarańczowo-czarne barwy – atrybuty niemal każdego hutniczego klubu. Z drugiej strony szczeciński Hutnik od 20 lat nie ma związków z zakładem, więc nawiązania w znaku powinny nie być zbyt dosłowne.

Punktem wyjścia był dla mnie inicjał „H”, dla którego szukałem odpowiedniej tarczy. Brałem pod uwagę heksagon – spotykany jako symbol branży metalurgicznej, trójkąt (nawiązanie do obecnego znaku) i koło zębate (najbardziej oczywiste, ale też dające jednoznaczne skojarzenia).

Hutnik Szczecin herb klubuWybrałem połączenie tych elementów i tak powstał minimalistyczny pomarańczowo-czarny znak o dość ciężkiej – ale tu adekwatnej – formie.

Ocena znaku
Ponieważ mój projekt jest jedynie luźną propozycją, do oceny kieruję oficjalny znak Hutnika Szczecin. Jak wspomniałem nie jest to wyrafinowany symbol, ale też nie chciałbym go przesadnie krytykować. Główną jego wadą – w moim odczuciu – jest umieszczenie rysunku huty, nawiązującego do znaku szczecińskiego zakładu.

Huta Szczecin herb klubuRysunek ten wygląda jakby został wykonany przy pomocy narzędzia do trasowania bitmap lub „artystyczna” wariacja komputerowa, tzw. pikseloza. Za to reszta znaku prezentuje się poprawnie, choć zastanawia mnie białe pole nad kołem zębatym – wygląda na przypadkowo dodane. Nie przepadam za szarfami w znakach sportowych, jeśli ich użycie nie wnosi jakości do logo (jak choćby na starym znaku Bolton Wanderers). U mnie ocena 2,8, ciekawe czy Wam podoba się znak drużyny ze Stołczyna?

Hutnik Szczecin herb klubu

Jak oceniasz oficjalne logo Hutnika Szczecin?

  • 3 #poprawne (36%, 4 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (36%, 4 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (18%, 2 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (9%, 1 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 11

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

*http://hutnik.szczecin.pl/articles.php?cat_id=3
dostęp: 2016/04/29