Hutnik Warszawa herb W latach 50-tych XX wieku wybudowano hutę w północnej części Warszawy, a wraz z nią powstał klub o czarno-pomarańczowych barwach. Hutnik szybko stał się sportową wizytówką całej dzielnicy, spędzając siedem sezonów na zapleczu ekstraklasy.

Podobnie, jak w Krakowie, Stalowej Woli czy Częstochowie, tak i w Warszawie zaistniał klub sportowy wspierany przez miejscową hutę. Opowieść o Hutniku Warszawa rozpoczyna się w 1952 roku, gdy rozpoczęto budowę pierwszej i jedynej huty stali w północno-wschodniej części Polski. Przy zakładzie zlokalizowanym na północy Żoliborza (do którego należały Bielany po II wojnie światowej), powstały wówczas także koła sportowe reprezentujące zrzeszenia Budowlanych i Stali.

Hutnik Warszawa herbW 1956 roku włączono Budowlanych do koła Stal*, a 1957 roku na jego bazie stworzono Koło Sportowe Hutnik i dlatego rok ten uznaje się za pierwszy w dziejach klubu.

W latach 1958-1965 zespół występował pod nazwą Hutniczy Klub Sportowy Warszawa, a od 1965 roku HKS Hutnik Warszawa.

Klub zagrał 7 sezonów w II lidze, w której debiutował w 1983 roku (trenerem był Jerzy Engel). Ostatni raz zobaczyliśmy hutników na zapleczu ekstraklasy w 1996 roku. Koniec XX wieku to kłopoty finansowe klubu, w 2012 roku HKS Hutnik nie otrzymał licencji na grę w III lidze i został zlikwidowany.

Tradycje i herb klubu przejęła nowo utworzona Spółka Sportowa Hutnik Warszawa Sp. z o.o. i pod taką nazwą obecnie grają w piłkę w grupie południowej IV ligi mazowieckiej.

Znak Hutnika to pomarańczowa tarcza przecięta białym poziomym pasem z nazwą klubu. Na polu poniżej tarczy umieszczono białą syrenkę, nawiązującą do herbu Warszawy, na polu powyżej nazwy uproszczony rysunek huty. Herb występował w kilku wersjach, różniących się rysunkiem syrenki, umieszczeniem na jej tarczy inicjału „H” lub jego brakiem.

Hutnik Warszawa herbWidziałem także wersję, w której nad kominami nie unosi się dym – pytanie czy to błąd w wykonaniu czy nawiązanie do przerwy w pracy huty?

Obecny znak ozdobiony jest złotym wieńcem, choć w przeszłości funkcjonował bez „roślinności” (wieniec dodawano tylko na jubileuszowych odznakach).

Ocena znaku
Emblemat Hutnika ma prostą konstrukcję – prostokątna tarcza zaokrąglona od spodu z wkomponowanym symbolem huty (kominy) i Warszawy (Syrenka). Uproszczony rysunek Syrenki wykorzystują także warszawskie: Gwardia i Varsovia, jednak dzięki dodaniu kominów herb Hutnika posiada cechy wyróżniające.

Ocenę herbu Hutnika obniżają w moim przekonaniu: wieniec (zbędny ozdobnik) oraz detale wykonania (szczegóły rysunku i ten powykrzywiany napis Arialem). Także charakter znaku wydaje się nieco przestarzały.

Hutnik Warszawa herb

Jak oceniasz obecny znak Hutnika Warszawa?

  • 4 #wartościowy (42%, 13 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (23%, 7 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (19%, 6 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (13%, 4 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (3%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 31

Loading ... Loading ...


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

*http://hutnikwarszawa.pl/o-klubie/historia/kalendarium/
dostęp: 2016/04/18

Wpis zaktualizowany 2016/04