Jagiellonka Nieszawa herb klubuNajgorszy zespół w historii II ligi (obecnie zwanej 1. Ligą) pochodzi spod Włocławka. Nieszawa to również jedna z najmniejszych miejscowości, które miały drużynę na zapleczu ekstraklasy. Ale też miejsce ważne w historii Polski.

Niewielkie miasteczko (2 tys. mieszkańców) położone nad Wisłą miało swoje „pięć minut” w polskim futbolu. W 1997 roku miejscowy zespół o nazwie Nieszawski Klub Sportowy „Jagiellonka” awansował na zaplecze ekstraklasy. Jak się okazało, Nieszawa podzieliła się sukcesem z Włocławkiem, bowiem tam drużyna rozgrywała domowe mecze w 2. lidze. Co więcej, już w 11. kolejce sezonu 1997-98* klub występował pod zmienioną nazwą: Włocławsko-Nieszawskie Towarzystwo Piłkarskie „Jagiellonka-Vłocłavia” Włocławek. Twór jak z kosmosu (wyjątkowo dziwaczna nazwa) miał nawet swoje logo:

Jagiellonka Nieszawa herb klubuJeśli szukacie symbolu klęski, to właśnie to logo za taki może uchodzić. W 24 meczach Jagiellonka pod nazwą Vłocłavia (vel Włocłavia?) zdobyła zaledwie 1 punkt, strzelając 6 bramek, tracąc 101! A początek rozgrywek drużyna Jagiellonki miała optymistyczny (zwycięstwo 2-1 nad Avią Świdnik w drugoligowym debiucie), potem jeszcze remis 0-0 z Unią Tarnów. Później zaczęły się problemy finansowe, w przerwie zimowej większość zawodników odeszła z klubu i rozważano wycofanie zespołu z rozgrywek. Szczęśliwie (dla rywali) jednak drużyna z Włocławka rozegrała mecze w rundzie rewanżowej, kończąc II ligę po 34. kolejkach z najgorszym bilansem w historii zaplecza ekstraklasy.

Fuzja na szczęście nie pogrzebała futbolu w Nieszawie, choć okazała się wielką traumą dla miejscowych. Po rozstaniu z Włocławkiem drużyna Jagiellonki rozgrywała mecze w IV lidze, kilkakrotnie zajmując 1. miejsce w końcowej tabeli i następnie rezygnując z występów w wyższej klasie. Po wygraniu rozgrywek w 2003 roku drużyna również odmówiła promocji do III ligi, a kilka dni później władze wycofały ją z rozgrywek IV ligi! Jagiellonka trafiła do A-klasy, a po kolejnych 7 latach zespół przestał istnieć… na jeden rok, by w sezonie 2011/12 zostać reaktywowany. Po dwóch latach we włocławskiej B-klasie Jagiellonka znowu zniknęła z piłkarskiej mapy Polski i od 2013 roku nie widnieje w żadnej klasie rozgrywek.

Szkoda, że w wieku 80 lat ten egzotyczny – z mojego punktu widzenia – klub przestał funkcjonować. Początki futbolu w Nieszawie miały miejsce jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, gdy „dzika” drużyna stworzona przy Ochotniczej Straży Pożarnej toczyła boje z rywalami z sąsiedztwa.**

Jagiellonka Nieszawa herb klubuPo wojnie drużyna trafiła pod opiekę zrzeszenia Ogniwo, a w latach 50-tych stała się Spartą.

W latach 60-tych przyjęto nazwę „Wisła”, a w 1970 roku przemianowano klub na LKS Jagiellonka. Zapytacie pewnie czy oryginalna nazwa to wyraz sympatii do klubu z Białegostoku? Możliwe, choć raczej była wyrazem megalomani miejscowych działaczy i nawiązaniem do Kazimierza IV Jagiellończyka. Król nadał przywileje szlachcie małopolskiej, goszcząc w nieszawskim zamku (tzw. statuty nieszawskie z 1454 roku).

Jagiellonka Nieszawa herb klubuNazwa klubu uległa nieznacznej korekcie w 1985 roku, gdy dodano do niej człon MZKS (Międzyzakładowy Klub Sportowy „Jagiellonka”). Z tego czasu pochodzi odznaka, której rekonstrukcję zamieściłem powyżej. Wydaje się, że ostatni herb klubu nawiązywał do tej odznaki, zmieniono tylko nazwę w głowicy oraz piłkę (pojawiła się tzw. „biedrona”).

Ocena znaku
Jagiellonką zainteresowałem się z prostego powodu – jako wspomnienie sezonu 1997/98, gdy klub ten pojawił się w II lidze, a ja wówczas – jako nastolatek – śledziłem wszelkie rozgrywki piłkarskie. Po latach dotarłem do znaku najgorszego zespołu drugoligowego i właśnie nadarzyła się okazja, by podzielić się z Wami tym odkryciem. Niestety forma ostatniego logo NKS Jagiellonki wygląda na kompletnie nieudolną.

Mamy tu klasyczną tarczę podzieloną na 6 pól z „doklejoną” piłeczką na głowicy. Gradient na futbolówce nijak komponuje się z płaskościami reszty herbu. Wiadomo, autor chciał dodać „nowoczesności” albo poleciał trendami z przełomu wieków. Piłka nie podoba mi się.

Druga kwestia – symbol na dolnym polu tarczy. Zastanawiałem się, co tam robił nasz Orzeł Biały w kolorze złotym stojący na jakimś dziwnym kształcie. Oczywiście był to herb Nieszawy, tyle, że rysunek orła został pożyczony z godła Rzeczypospolitej.

Jagiellonka Nieszawa herb klubuW oryginale herb miasta prezentuje się jak na powyższej grafice (orzeł trzyma w szponach srebrną rybę). Ciekawe, że w tym znaku Jagiellonki użyto wersji złotej na białym tle (a nie czerwonym jak na herbie MZKS).

Jednak najgorsze w znaku Jagiellonki były cienkie czarne kontury, którymi obrysowano złote elementy. Rozumiem, że zabieg ten powodowany był słabą ich widocznością, ale nie poprawił czytelności znaku, a wepchnął go w otchłań brzydoty. Dopełnionej powykrzywianymi literami. Wyszło smutne podsumowanie, ale też historia Jagiellonki pozbawiona jest happy end-u. Choć może to nie koniec, może jeszcze powalczą o powrót na boiska? W końcu debiutował tam w seniorskiej piłce Sławomir Peszko, gdy przyjechał do Nieszawy z Wisłą Płock na mecz Pucharu Polski w 2002 roku…

Jagiellonka Nieszawa herb klubu

Jak oceniasz ostatnie logo Jagiellonki Nieszawa?

  • 2 #niedopracowane (72%, 23 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (16%, 5 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (9%, 3 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (3%, 1 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 32

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 1,8

*„Piłka Nożna” nr 41/1269; str. 26

**http://jagiellonkanks.futbolowo.pl/menu,2,5,historia.html
Dostęp: 2016/05/10