Korona Kielce herbNiewiele ponad 40 lat istnienia „Złocisto-Krwistych” przyniosło 5 różnych znaków, nie licząc ich wariacji. Korona to także pierwszy polski klub piłkarski, który zyskał nowoczesny stadion w XXI wieku.


© Autor: Jakub Malicki

Przykład Korony pokazuje, że wspólne działanie opłaca się. W ciągu kilkudziesięciu lat kieleckim drużynom piłkarskim nie udało się dotrzeć do najwyższego poziomu rozgrywek. Dopiero po fuzjach miejscowych klubów udało się stworzyć zespół, który w XXI wieku awansował do ekstraklasy.

Historia znaku
Rok 1973 przyniósł zmiany na piłkarskiej mapie Kielc. Miejscowe przyzakładowe kluby – KS Iskra i SHL – sponsorowane przez (odpowiednio): Fabrykę Łożysk Tocznych „Iskra” (wcześniej Zakłady Metalowe Kielce) oraz „Polmo-SHL” (wcześniej Kieleckie Zakłady Wyrobów Metalowych) zostały połączone.

Korona Kielce herbNowy klub otrzymał nazwę KSS Korona (Kieleckie Stowarzyszenie Sportowe), wyłonioną spośród innych propozycji (m.in. rozważano nazwę „Unia”).*

Symbolem klubu stała się metalowa korona (nawiązanie do korony z herbu miasta oraz zakładów metalowych, które objęły klub patronatem).

Korona Kielce herbZauważmy, że rysunek korony był mocno uproszczony i odbiegał od stylu rysowania tych symboli w heraldyce.

Już po dwóch latach funkcjonowania, Korona awansowała do II ligi, grupy południowej. W sezonie 1975/76 zajęła jednak przedostatnie miejsce w tabeli i opuściła zaplecze ekstraklasy.

W 1980 roku zmieniono nazwę na MKS Korona (Międzyzakładowy Klub Sportowy), także pojawiło się nowe logo – czarna korona na okrągłej tarczy podzielonej w skos na czerwono-żółte pola.

Korona Kielce herbZ tym logoem udało się Koronie powrócić do II ligi (1982 rok), gdzie spotkała się z lokalnym rywalem – Błękitnymi. Kolejne pięć sezonów trwała przygoda „Złocisto-Krwistych” na zapleczu ekstraklasy.

Początek transformacji gospodarczej przyniósł wycofanie zakładów ze sponsorowania klubu. W 1991 roku zakończono działalność sekcji motorowej, także piłka ręczna trafiła do nowego podmiotu (Iskry, przemianowanej w późniejszych latach na Vive Targi). W 1993 roku MKS Korona została postawiona w stan likwidacji. Wydzielono z klubu sekcję piłkarską i od tego czasu klub funkcjonował pod nazwą Miejski Klub Sportowy – Sekcja Futbolowa Korona Kielce.

Korona Kielce herbW tym miejscu przytaczam dwa emblematy, które mogły obowiązywać na początku lat 90-tych (lub w latach ’80). Zostały utrwalone na odznakach (wersja z wieńcem oraz pozbawiona tego elementu), aktualne logo Korony nawiązuje do tego wzoru.

W 1996 roku firma „Nida-Gips” objęła patronatem Koronę, zmieniono nazwę klubu na MKS-SF Korona Nida-Gips Kielce. Opracowano emblemat, który funkcjonował w dwóch wersjach, dzisiaj trudno ocenić, która była oficjalna.

Korona Kielce herbW herbie pojawiła się piłka oraz szarfa z logotypem sponsora. Zachowano historyczny symbol korony. Klub wrócił do II ligi w 1997 roku, tym razem na 3 sezony.

W 2000 roku piłkarskie środowisko Kielc podjęło decyzję o połączeniu Korony z Kieleckim Klubem Piłkarskim (kontynuującym tradycje zlikwidowanego klubu Błękitni). W ten sposób powstał Kielecki Klub Piłkarski „Korona”.

Korona Kielce herbNowy klub szybko zyskał sponsora, którym została firma Kolporter, czołowy dystrybutor prasy w Polsce. W 2002 roku zmieniono nazwę klubu na KKP Kolporter Korona Kielce, także opracowano nowy znak (występujący w wersji z pełną nazwą oraz uproszczonej). Logo to wzbudziło kontrowersje, kibice nie pogodzili się ze zmianą znaku.

Korona Kielce herbPo roku utworzono w Kielcach Sportową Spółkę Akcyjną oraz zaktualizowano herb o nową nazwę. Rozpoczęto także budowę nowego stadionu dla Korony, oddanego do użytku w 2006 roku (pierwszy mecz to 1-1 z Zagłębiem Lubin).

W 2006 roku także nastąpiła kolejna zmiana emblematu klubu. Działacze sprawili prezent kibicom i przywrócili historyczny symbol korony o czterech szpicach (vel kabłąkach)**. Opracowano znak, który nawiązywał do wersji utrwalonej na odznace (którą zaprezentowałem powyżej).

Korona Kielce herbHerb ten funkcjonował zaledwie przez dwa lata, gdy nazwa sponsora zniknęła ze znaku (po wycofaniu się Krzysztofa Klickiego, właściciela Kolportera, ze sponsorowania klubu, po ujawnieniu udziału Korony w aferze korupcyjnej). Klub, pomimo zajęcia 6. miejsca na koniec sezonu 2007/08, został karnie zdegradowany do II ligi.

Od 2008 roku funkcjonuje wspomniany emblemat bez napisu nad tarczą, a nazwa finansowanego przez miasto klubu brzmi Korona Kielce SA. Drużyna szybko wróciła do ekstraklasy, w której rozgrywa siódmy sezon z kolei.

Ocena znaku
Logo klubu wygląda oryginalnie, dzięki niesymetrycznej tarczy, nietypowemu (nie spotykanemu w heraldyce) rysunkowi korony oraz zielonemu wieńcowi. Symbol jest czytelny, choć czarne kontury między żółto-czerwonymi pasami wydają się zbędne (zabieg ten zapewnia bezpieczniejsze drukowanie, zmniejsza ryzyko rozlania się magenty na żółte pola, ponad to umożliwia łatwiejszą implementację logo do wersji monochromatycznej, ale obniża ogólną estetykę znaku widzianego na monitorze).

Nie podoba mi się zielony wieniec po prawej (heraldycznie) stronie tarczy. Pomijam fakt, że jest absolutnie zbędnym elementem, wydaje się, że jego kolor (zielony) nie pasuje do reszty znaku, zaburza jego tonację. Lepszym rozwiązaniem byłby wieniec złoty, jak na starej odznace – choć rozumiem, że autorowi zależało na bardziej współczesnym wyglądzie logo. Inna sprawa, że obecnie czarne kontury także wydają się archaiczne.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,4

*http://korona-kielce.pl/podstrona,2-historia_klubu.html
dostęp: 2016/01/06
**http://www.sport.pl/sport/1,67926,3508089.html
dostęp: 2016/01/06