KS Konstancin herb„Panie, to nie Real Madryt, żeby takie rzeczy były potrzebne” czasem czytam w odpowiedzi na ofertę stworzenia materiałów wizerunkowych zespołu sportowego. Inaczej było w Konstancinie, gdzie zaprojektowałem logo i grafiki dla nowego klubu.

W 2013 roku zaszły zmiany w środowisku piłkarskim Konstancina-Jeziornej. Połączono wówczas dwa miejscowe zespoły: Skrę Obory i RKS Mirków, a nowy klub otrzymał nazwę KS Konstancin. Drużyna piłkarska rozpoczęła rozgrywki w warszawskiej lidze okręgowej (grupa II), zajmując w niej miejsce Skry. W tabeli końcowej sezonu 2013/14 uplasowała się na drugiej pozycji, co dało prawo gry w barażach o awans do IV ligi. Tam konstancinianie wysoko pokonali Legion Głowaczów (4-0, 6-0) i awansowali do wyższej klasy rozgrywek.

Pierwszy sezon w IV lidze mazowieckiej (grupa południowa) zakończyli na 6. miejscu. W obecnym, po rundzie jesiennej, zajmują pozycję lidera! Oprócz seniorów, w klubie szkolą także młodzież, a fotorelacje z zawodów sportowych można oglądać na oficjalnym fanpage.

W czerwcu 2013 roku dostałem zapytanie dotyczące stworzenia logo i materiałów identyfikacyjnych dla KS Konstancin. Zadanie było wymagające, bo klub nowo powstały, więc nie posiadający jeszcze żadnej symboliki. Utworzony z połączenia klubów o odrębnych tradycjach i barwach (RKS – niebiesko-biało-czarne, Skra – żółte-niebieskie), co także należało uwzględnić w projekcie.

Jak zwykle, nie będę oceniał własnej pracy – choć przyznam, że ten projekt traktuję jako udany i wdrożony z pozytywnym rezultatem. Dlatego opiszę proces tworzenia znaku i przedstawię jego cechy, porządkując je według kategorii znanych już Czytelnikowi strony.

Oryginalność
Cecha niezwykle istotna dla każdego logo, bowiem świadczy o jego zdolności odróżniającej, bądź jej braku. Zasadniczo oryginalność znaku rozpatruję w dwóch aspektach: symbolika oraz forma. Im rzadziej spotykany symbol, tym znak bardziej charakterystyczny. Podobnie z formą, im bardziej nieszablonowa, rzadko spotykana kompozycja, tym większa unikatowość logo.

Wizerunek klubu z Konstancina zbudowałem wokół symbolu miasta, czyli dębu stojącego nad falami Jeziorki. Formę znaku zaś na tarczy, złożonej z dwóch elementów (nawiązanie do połączenia dwóch klubów).

KS Konstancin herbOczywiście drzewo można narysować na milion sposobów, ja wybrałem maksymalnie prostą stylistykę, by nie sprawiała problemów przy skalowaniu ani adaptacji na wszelakich materiałach.

Czytelność
Znaki sportowe powielane są na różnorodnych materiałach, od kilkumetrowej tablicy na stadionie, po miniaturkę na stronie internetowej czy odznace. Kluczowe jest więc przygotowanie takiej formy, by traciła jak najmniej informacji podczas skalowania. Zbyt wiele elementów znaku, długie napisy czy skomplikowane obrysy mogą znacznie ograniczyć widoczność logo w pomniejszeniu.

Logo KS Konstancin zostało więc opracowane w możliwie najprostszej formie, udało się także wkomponować dość długą nazwę w środek tarczy. Odważyłem się także umieścić żółte litery na niebieskim tle (na co wielu drukarzy może pokręcić głową), bo współczesna technologia umożliwia poprawny druk takiej kompozycji kolorystycznej.

KS Konstancin herbDla każdego logo rekomenduję przygotowanie księgi znaku, zawierającej wytyczne dotyczące jego stosowania, łącznie z minimalnym dopuszczalnym rozmiarem oraz wariantami kolorystycznymi.

Precyzja wykonania
Tutaj zwracam uwagę na detale rysunku znaku. Wyrównanie poszczególnych elementów tam, gdzie charakter znaku sugeruje takie rozwiązanie, zachowanie symetrii, harmonia łuków, dokładność kreski. Oczywiście istnieją znaki imitujące techniki analogowe (jak maźnięcie pędzla, czy nawet odręczny rysunek) i tutaj nie neguję takich rozwiązań. Jednak wykonanie w programie komputerowym – do grafiki wektorowej, bo w takiej formie powinien funkcjonować każdy znak – daje nieznane wcześniej możliwości precyzji rysownikowi, swoistej hiper-dokładności. Nie twierdzę, że istotą dzieła plastycznego jest dokładność – uważam, że projekt poprawny jest skutkiem umiejętności i staranności autora.

KS Konstancin herbLogo KS Konstancin zostało „doszlifowane” w programie Adobe Illustrator, a łuki zdefiniowane za pomocą okręgów.

Niezbędnym etapem tworzenia znaku jest ułożenie go na siatce modułowej. Dzięki temu wyrównamy poszczególne elementy kompozycji, ustalimy proporcje logo, co umożliwi jego wierne odwzorowanie np. na przestrzennych nośnikach wielkoformatowych.

KS Konstancin herb na siatce modułowejLogo KS Konstancin zostało wyrównane na siatce, której moduł równy był wysokości litery „K”. W oparciu o wielkość „K” ustaliłem także pole ochronne znaku, czyli obszar, w którym nie może znaleźć się żaden inny element graficzny lub tekst. Pole ochronne zapewnia logo poprawną ekspozycję, chroni przed „doklejeniem” niepożądanych elementów.

Liternictwo
Wyrysowane specjalnie dla klubu, czy z ogólnodostępnego fontu? Niestety, zwykle klienci wybierają rozwiązanie drugie, bo taniej… gorzej, jeśli wybór kroju ogranicza się do fontów systemowych sprzed kilkunastu lat. Większość znaków sportowych opracowanych na przełomie XX i XXI wieku zawiera napisy złożone starymi fontami Windowsa, szczególnym powodzeniem cieszył się wtedy Arial. Jeśli znak opracowała drukarnia, zdarzały się fonty z kolekcji Bitstream lub URW, dostępne z programem Corel Draw.

Liternictwo powinno przede wszystkim umożliwiać szybkie odczytanie tekstów widniejących na emblemacie. Jeśli dodatkowo ma nietypowy charakter, oryginalny detal lub rzadko spotykany rysunek liter, wtedy podnosi jakość takiego logo.

W logo klubu z Konstancina wykorzystałem odmianę ciężką kroju Delicious (autor Jos Buivenga), prosty i czytelny, choć nie spotykany w identyfikacjach klubów sportowych.

Ponadczasowość formy
Świat zmienia się szybko, a trendy projektowe przemijają jeszcze prędzej. Stąd istotne, by logo miało fundament koncepcyjny, charakterystyczną formę, raczej minimalistyczną (choć nie banalną) i nie było podporządkowane chwilowej modzie. Rewolucja technologiczna odcisnęła piętno na projektowaniu graficznym i dziś możemy dostrzec, które znaki stworzone przed laty wciąż silnie oddziałują, a które wymagają odświeżenia. Projektowanie nowego logo jest balansowaniem między inspiracjami a indywidualizmem, między wiedzą a fantazją.

Współcześnie znak wymaga przygotowania w wielu wariantach. Na wstępie wersja wielobarwna w systemie CMYK i RGB oraz zdefiniowanie kolorów z palety Pantone. Dodatkowo opracowanie wersji monochromatycznej i inwersyjnej dla nietypowych zastosowań (np. paski sponsorskie, grawerowanie, uszlachetnienia druku). Znak sportowy wymaga zwykle dodatkowej wersji uproszczonej i logotypu.

KS Konstancin herbWszystkie te wersje powinny być zebrane w księdze znaku i wysyłane partnerom biznesowym, drukarniom czy prasie.

Dodatkowo, każdy klub powinien posługiwać się drukami z własnym herbem, nazwą i danymi teleadresowymi.

KS Konstancin herbDla klubu z Konstancina przygotowałem projekt wizytówek, papeterii oraz proporczyka.

Coraz więcej klubów ma logo na koszulkach, pojawiają się strony internetowe i profile w mediach społecznościowych. W ten sposób buduje swoją markę, zachęca do zainteresowania drużyną czy kupowaniem pamiątek. Bo, choć sport to głównie rywalizacja na boisku, to kluby konkurują także marketingowo i wizerunkowo.

W Konstancinie rozpoczęto budowę marki od razu po utworzeniu klubu, z przyjemnością obserwuję jak rozwija się.