KSZO herb klubuPierwszy klub ze Świętokrzyskiego, który zagrał w ekstraklasie oraz ostatni wspierany przez hutę, który z niej spadł. W XXI wieku zespół hutników z Ostrowca doznał dwóch upadków i dwóch fuzji, mających ratować sportową dumę 72-tysięcznego miasta.


© Autor: Jakub Malicki

Kibice Klubu Sportowego Zakładów Ostrowieckich przywitali XXI wiek pełni optymizmu. Piłkarze „pomarańczowo-czarnych” wywalczyli awans do ekstraklasy (powrót po 3 latach w II lidze), drużyna dowodzona przez trenera Krzysztofa Tochela grała skutecznie. Władze miasta wspierały klub (prezydent Jan Szostak był także prezesem KSZO), wyremontowano stadion. W sezonie 2001/02 udało się ostrowczanom utrzymać w najwyższej lidze piłkarskiej (zajęli 5. miejsce w grupie spadkowej, ale w meczach barażowych wykazali wyższość nad Górnikiem Łęczna, dwukrotnie zwyciężając: 1-0, 2-1). Miłe złego początki…

W kolejnym sezonie drużyna poczynała sobie nieźle, odnosząc 4 zwycięstwa i 3 remisy – co dało 13. miejsce na koniec rundy jesiennej. W przerwie zimowej media obiegły informacje o problemach finansowych klubu oraz zaległościach płatniczych wobec piłkarzy. W marcu 2003 roku czternastu zawodników przyniosło do klubu zwolnienia lekarskie… Strajk w drużynie na początku rundy wiosennej nie wróżył niczego dobrego i był zapowiedzią niezwykłej serii KSZO – 15 kolejnych porażek w 1. lidze!

Sezon 2003/04 drużyna futbolowa KSZO rozpoczęła na zapleczu ekstraklasy, jednak po rozegraniu rundy jesiennej została wycofana z rozgrywek. Stowarzyszenie Piłki Nożnej KSZO postawiono w stan likwidacji i na tym historia klubu mogła dobiec końca…

Historia znaku
Zanim opiszę proces reaktywacji „Świętokrzyskiej Dumy”, przy którym nie obyło się bez zmian herbu, zajrzyjmy do początków drużyny z Ostrowca Świętokrzyskiego. Z pomysłu belgijskich i holenderskich pracowników, w 1929 roku utworzono klub przy Zakładach Ostrowieckich, w których produkowano m.in. wagony, amunicję oraz części do parowozów, czołgów i armat. Klub od zarania był więc zakładowym, a zawodnicy KSZO byli zatrudnieni w fabryce na wydziale montowni wagonów.*

KSZO herb klubuPierwsza odznaka klubu pojawia się w monografii „40 lat KSZO 1929 – 1969”, niestety jest to reprodukcja monochromatyczna i trudno wnioskować, jakie były kolory tego znaku (w formie monogramu z inicjałami klubu wpisanymi w okręg).

W 1931 roku wybudowano stadion przy ul. Świętokrzyskiej, na którym futboliści KSZO rozegrali trzy sezony w klasie A przed wojną (1935-37)

KSZO herb klubuZespół KSZO w 1933 roku; Źródło: Dawny Ostrowiec

Niecały miesiąc po 10-tych urodzinach klubu (11 sierpnia) wybuchła II wojna światowa, podczas której ostrowiecka huta została włączona do Herman Goering Werke, a działalność klubu zawieszona.

Po wojnie klub reaktywowano i w 1946 roku KSZO rozpoczął rozgrywki w kieleckiej klasie A. Huta zyskała nowego patrona – w postaci pierwszego sekretarza PPR – Marcelego Nowotkę. W czasie reorganizacji sportu na wzór radziecki, klub trafił do zrzeszenia Stal.

KSZO herb klubuJak zwykle zamieszczam poglądowo symbol zrzeszenia, poszczególne kluby mogły używać go w lekko zmodyfikowanej formie. W 1956 roku przywrócono historyczną nazwę Klub Sportowy Zakładów Ostrowieckich, która poniosła klub także sportowo – bowiem futboliści awansowali do III ligi łódzko-kieleckiej. Do końca PRL-u drużyna piłkarska balansowała między III a IV ligą.

KSZO herb klubuIstotnym momentem w dziejach klubu był jubileusz 40-lecia. Wówczas w herbie pojawił się ozdobny wieniec i od tego czasu występował się na kolejnych znakach. Zauważmy, że ten jubileuszowy emblemat miał odwrócone kolory tarczy (górne pole czarne, szarfa pomarańczowo-czarna i dolne pole pomarańczowe). W następnych latach pojawiały się znaki przypominające ten z 1969 roku, różniące się kolorami tarczy i rysunkiem wieńca.

KSZO herb klubuW 1994 roku nastąpiły zmiany w organizacji klubu. Huta Ostrowiec (jak brzmiała nazwa od lat 90-tych) zainwestowała w klub, wydzielono sekcję piłkarską – tworząc SPN KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (idąc warszawskim tropem, gdzie wydzielono ASPN Legia z CWKS). Znak SPN KSZO pojawił się na biletach w 1998 roku, chwilę później został także zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP.

W 1995 roku futboliści KSZO po raz pierwszy w historii awansowali do II ligi. Po dwóch latach na zapleczu ekstraklasy zanotowali kolejny progres – zajęli drugie miejsce na koniec rozgrywek, za Petrochemią Płock i dostali się do 1. ligi.

Jednak progi ekstraklasy okazały się zbyt wysokie dla ostrowczan, sezon 1997/98 zakończyli na przedostatnim miejscu w tabeli i wrócili do II ligi. Następne sześć lat opisałem we wstępie, więc tylko odnotujmy, że w 2004 roku klub postawiono w stan likwidacji. Zmiany nastąpiły także w ostrowieckiej hucie, która została kupiona przez hiszpańskiego inwestora – Celsę.

W sezonie 2003/04, w którym KSZO zostało wycofane z rozgrywek po rundzie jesiennej, w II lidze występował zespół o nazwie Stasiak Gomunice. Drużyna ta sponsorowana przez lokalnego biznesmena, Mirosława Stasiaka, utrzymała się po barażach na zapleczu ekstraklasy. Stasiak postanowił po sezonie przenieść ją do Ostrowca Świętokrzyskiego. W wyniku fuzji powstała spółka o wymagającej nazwie Sportowa Spółka Akcyjna „Stasiak Celsa KSZO” Ostrowiec Świętokrzyski.

KSZO herb klubuKlub w takiej formule funkcjonował przez kilka lat, będąc drugoligowym średniakiem. Wówczas pojawiło się kilka wersji znaku klubu, różniących się liternictwem i występowaniem członu „SSA” na szarfie (lub jego brakiem).

W 2007 roku zespół miał rozegrać baraże z GKS Katowice o utrzymanie na zapleczu ekstraklasy, jednak został z nich wycofany i zdegradowany do III ligi za udział w aferze korupcyjnej. Po dwóch latach udało się ostrowczanom wrócić do II ligi (noszącej nazwę 1. ligi), jednak były to ostatnie radosne momenty w dziejach klubu. Po dwóch latach wrócił na trzeci poziom rozgrywek, a w 2012 roku został wycofany z rozgrywek.

Od 2004 roku istnieje w Ostrowcu podmiot o nazwie MKS KSZO Junior, który przejął kilka grup młodzieżowych od likwidowanego SPN KSZO. Funkcjonował niezależnie od spółki akcyjnej.

KSZO herb klubuW 2011 roku powołano KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski, który miał być szansą dla utrzymania drużyny piłkarskiej w mieście (wobec problemów KSZO SSA). Klub powstał po przeniesieniu LZS Jandar Bodzechów do Ostrowca i zajął miejsce tego zespołu w kieleckiej lidze okręgowej.** Zespół ten szybko awansował do IV, a po dwóch latach – do III ligi. W połowie 2015 roku podmiot ten wchłonął MKS KSZO Junior.

Pod znakiem KSZO 1929 występują także inne sekcje: piłki ręcznej mężczyzn (w I lidze), siatkówki (jako spółka akcyjna w Orlen Lidze), piłki wodnej (9-krotni Mistrzowie Polski) oraz bokserska.

Ocena znaku
Obecny herb KSZO – nazwa ta, będąca skrótowcem, fascynuje mnie od kiedy pierwszy raz ją usłyszałem – nawiązuje do znaku sprzed 1994 roku. Wydaje się, że to najbardziej wartościowy wzór w dziejach klubu, stąd jego użycie przez KSZO 1929 (w lekko odświeżonej formie) oceniam pozytywnie. Warto zwrócić uwagę, że wieniec został odpowiednio wkomponowany wokół tarczy, tworząc z nią harmonijną całość, w przeciwieństwie do znaku z 1998 roku, który zawierał elipsę z nazwą miasta, nie pasującą do tarczy.

Niestety staranność wykonania szczegółów herbu pozostawia wiele do życzenia, krzywizny na spodzie tarczy i przy wieńcu stają się widoczne nawet w mniejszych rozmiarach. Także liternictwo – Arial Black – mogłoby być bardziej wyraziste w znaku stworzonym w drugiej dekadzie XXI wieku. Zastanawia mnie także, dlaczego szarfa przecina białą bordiurę w lewym górnym rogu (ujmując to wg zasad heraldyki), a na dole nie. Brakło tu konsekwencji w moim przekonaniu.

KSZO herb klubu

Jak oceniasz obecne logo KSZO?

  • 2 #niedopracowane (35%, 8 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (26%, 6 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (26%, 6 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (9%, 2 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (4%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 23

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0

* http://skkszo.pl/?p=862
dostęp: 2016/04/20

** http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/sport/pilka-nozna/kszo-ostrowiec/art/8841389,powstal-klub-kszo-1929-ostrowiec-zagra-w-okregowce,id,t.html
dostęp: 2016/04/20

Podziękowania dla Bogdana Cisaka, za udostępnienie monografii z 40-lecia KSZO.