Lech Poznań herb Jeden z najbardziej zasłużonych polskich klubów sportowych, obecny piłkarski mistrz kraju, wielokrotnie zmieniał nazwę i emblemat. Zachowano mnóstwo pamiątek, dzięki którym możemy odtworzyć ewolucję znaku „Kolejorza”.


© Autor: Jakub Malicki

Wpis został zaktualizowany 19 marca 2022 roku -> czytaj tutaj o historii herbu KKS Lech Poznań

Dzisiaj przyjrzymy się znakom Lecha Poznań. Udało mi się dotrzeć do 11 emblematów, którymi posługiwał się poznański klub.

Historia znaku
„Kolejorz” powstał 19 marca 1922 r. pod nazwą KS „Lutnia” Dębiec. W sierpniu przemianowano zespół na Towarzystwo Sportowe „Liga” Dębiec, a trzy lata później TS „Liga” Poznań (Dębiec wcielono do Poznania).

Od lat trzydziestych XX w. do 1994 r. klub objęty był patronatem kolei, stąd Lech zyskał przydomek „Kolejorz”.

Historyczne herby Lecha Poznań herb Pierwszego maja 1930 r. Liga Poznań zmieniła nazwę na KS Kolejowego Przysposobienia Wojskowego Dworzec, a w 1933 r. na KS KPW Poznań.

Po II Wojnie Światowej klub reaktywowany jako Kolejowy Klub Sportowy Poznań, a w 1947 r. zmieniono nazwę na KKS Pogoń Poznań. W 1948 r. nazwę Pogoń zastąpiła KS ZZK (Klub Sportowy Związku Zawodowego Kolejarzy).

W 1949 r., podobnie jak Polonia Warszawa, klub wcielono do Zrzeszenia Sportowego Kolejarz i nadano znak z inicjałem „K” w kółku i skrzydełkami po bokach.
Od stycznia 1957 klub zyskał nazwę „Lech”. Początkowo KS Lech, od grudnia 1957 do 1994 r. KKS Lech (Kolejowy Klub Sportowy).

Pierwszym sukcesem „Kolejorza” było zdobycie Pucharu Polski w 1982 roku (następne cztery: 1984, 1988, 2004 i 2009). W następnym roku KKS Lech wywalczył Mistrzostwo Polski (pierwsze z siedmiu).

Wcześniej klub zadebiutował w europejskich pucharach – wyjazdowym meczem z MSV Duisburg (klęska 0-5 w 1978 roku).

Historyczne herby Lecha Poznań herb Podczas transformacji ustrojowej kolej przestała sponsorować klub. W 1994 r. zmieniono nazwę na PKP Lech (Poznański Klub Piłkarski), a w herbie pojawiły się sylwetki poznańskich koziołków (zastępując skrzydełka kolejarskie).

Nowy emblemat był bardziej wygładzony, tarcza zaokrąglona, nazwa wypisana na szarfie i u góry znaku. Istnieje wiele wersji tego logo, różniących się detalami: proporcjami tarczy czy liternictwem. Podobnie jak znaku z 1998 r., gdy klub zmienił nazwę na WKP Lech (Wielkopolski Klub Piłkarski).

Lech jako jeden z pierwszych w Polsce zaczął dbać o swój wizerunek, podejmując szerokie działania marketingowe. Pierwszym krokiem było uproszczenie herbu w 2002 r., gdy powiększono rysunek koziołków oraz usunięto złotą szarfę z napisem Wielkopolski Klub Sportowy.

W 2006 r. powołano nową spółkę o nazwie KKS Lech Poznań (po połączeniu z Amiką Wronki). Opracowano nowy herb klubu, nawiązujący do emblematu z lat ’80. Zmieniono nazwę na KKS (bez rozwinięcia akronimu). Agencja marketingowa przygotowała także księgę znaku, czyli dokument porządkujący reguły korzystania z logo. Z okazji 85-lecia klubu dodano elegancką szarfę pod tarczą.

Lech Poznań herb

5 lat później miałem przyjemność zaprojektować jubileuszowy znak 90-lecia klubu, o czym kiedyś napiszę w sekcji znaków autorskich.

Ocena znaku
Obecny znak Lecha został profesjonalnie wyrysowany.
Zadbano o odpowiednie proporcje tarczy, widoczność poszczególnych elementów. Napisy złożone krojem Humanist 777 są czytelne w mniejszych rozmiarach. Możliwe, że potrójny kontur tarczy jest wadą emblematu, ale w poligrafii jak i internecie znak nie sprawia większych problemów.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 4,4