Lechia Gdańsk herbZdobycie Pucharu Polski i 3. miejsca w ekstraklasie to największe osiągnięcia klubu spod znaku zielono-białej flagi. Lechia świętowała niedawno 70-te urodziny i wydaje się, że gdański klub jest na dobrej drodze by wreszcie zaspokoić ambicje kibiców.

[Wpis zaktualizowany 13/01/2016 po zmianie logo przez Lechię->>czytaj tutaj]

W Gdańsku mają bogate osiągnięcia w rugby, Lechia Gdańsk 13-krotnie świętowała Mistrzostwo Polski. W futbolu nigdy nie udało się zbudować potęgi, która zdominowałaby krajowe rozgrywki. Największe sukcesy „Lechistów” to trzecie miejsce w mistrzostwach Polski 1956, Puchar Polski 1983 wywalczony jako drużyna III-ligowa (i następnie Superpuchar) – jednak drużyna o biało-zielonych barwach nigdy nie potrafiła wdrapać się na szczyt. Oprócz Szczecina, tylko Gdańsk – spośród miast zamieszkałych przez ponad 400 tysięcy mieszkańców – wciąż nie ma piłkarskiego mistrzostwa.

Za to pod względem marketingowym klub czyni spore postępy w ostatnich latach. Dzięki pięknemu stadionowi i rozwijającemu się miastu, Lechia ma możliwości, by ten szczyt wkrótce osiągnąć…

Historia znaku
Biuro Odbudowy Portów – tak zwała się instytucja, która po II wojnie światowej została powołana do przywrócenia polskich portów do użyteczności po wojennych zniszczeniach. Działała w latach 1945-47, od początku 1948 roku wchłonięta przez Gdański Urząd Morski.

W sierpniu 1945 roku utworzono klub sportowy, któremu nadano nazwę KS BOP Gdańsk i dzisiaj wiemy, że był to początek Lechii. Jak podano we wzmiance na stronie Lechii* pierwszym znakiem były zielone litery „B”, „O”, „P” na białym kole z zielonym otokiem.

Lechia Gdańsk herbKilka miesięcy po utworzeniu KS BOP, pojawia się nazwa „Baltia” (po włączeniu klubu z Nowego Portu)** a w lutym 1946 roku kolejna zmiana – na obowiązującą do dziś „Lechię” (jako KS BOP Lechia). Sympatycy „Biało-Zielonych” formułują hipotezy, że nazwa odnosi się do lwowskiej Lechii, bowiem wśród ówczesnych działaczy klubu (będących pracownikami Politechniki Gdańskiej) było wielu ludzi z kresowym rodowodem… Jednak, poza wspomnieniami, nie ma jasnych dowodów na związki obu klubów.

Kolejna zmiana nazwy nastąpiła w 1947 roku – gdy przemianowano Lechię na Związkowy Klub Sportowy (ZKS Lechia) oraz przyjęto patronat związku robotników i pracowników przemysłu budowlanego. W następnym roku klub wcielono do zrzeszenia Budowlanych i zmieniono nazwę na BZKS Lechia (Budowlany Związkowy Klub Sportowy).

Lechia Gdańsk herbZ tamtego okresu pochodzi odznaka BZKS, na bazie której odwzorowałem herb widoczny po lewej. W 1949 roku Lechia osiągnęła sukces, jakim był awans do I ligi. W końcowej tabeli tamtego sezonu gdańszczanie zajęli ostatnie miejsce i spadli z ekstraklasy. Zmieniła się także nazwa klubu, zgodnie z odgórnym zaleceniem klub przemianowano na ZS Budowlani (1951 rok).

W 1952 roku Budowlani znaleźli się w I lidze, tym razem na dwa lata. W 1955 roku przywrócono nazwę „Lechia” z dopiskiem Terenowe Koło Sportowe ZS Budowlani „Lechia”. Po dwóch latach kolejna zmiana – powołano Klub Sportowy „Lechia”, sponsorowany przez federację Budowlanych.

Lechia Gdańsk herbNa przełomie 1959 i 1960 roku dopisano do nazwy człon „Budowlany” i oficjalna nazwa brzmiała odtąd BKS Lechia Gdańsk. Istniało kilka wersji logo BKS, opracowałem dwa (z lewej opracowany na bazie odznaki, z prawej częściej spotykany – utrwalony na proporczykach i biletach). Zauważmy, że krzyże oraz korona są na tym wzorze białe (srebrne używając języka heraldyki), na innych są złote, przykład poniżej:

Lechia Gdańsk herbW oryginale herb Gdańska ma jednak złotą koronę, co uwzględniłem na herbie BKS odrysowanym z odznaki, prawidłowy widnieje także na sztandarze Lechii (powyżej z lewej).

Pod tym szyldem klub funkcjonował przez 31 lat, osiągając największe sukcesy w swojej historii (wspomniane wicemistrzostwo 1956, Puchar Polski 1983) oraz debiutując w europejskich pucharach. Pierwszy mecz ówczesnego drugoligowca w Pucharze Zdobywców Pucharów zakończył się wysoką porażką (0-7) w Turynie z Juventusem. W rewanżu „lechiści” strzelili gościom dwa gole, jednak bramka Zbigniewa Bońka dla „Starej Damy” przesądziła o zwycięstwie turyńczyków 3-2. Dwumecz ten zostanie w pamięci kibiców na lata, został uznany wydarzeniem sportowym wybrzeża XX-wieku***.

W 1984 roku Lechia wróciła do ekstraklasy, na cztery kolejne sezony. Spadek z ligi w 1988 roku oznaczał początek kłopotów Lechii.

Lechia Gdańsk herbW 1991 roku zmieniono nazwę klubu na KS Lechia, po czym wyodrębniono sekcję piłkarską do nowego podmiotu (spółki FC Lechia SA). W 1992 roku utworzono Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego przy KS Lechia. Nastąpił czas przekształceń i fuzji klubu.

W 1995 roku próbowano wrócić do ligi dzięki fuzji z Olimpią Poznań, powstał wówczas twór o nazwie Gdański Klub Piłkarski „Lechia”**** (vel KP Olimpia/Lechia Gdańsk), jednak „projekt” okazał się porażką i po sezonie klub spadł z ekstraklasy.

Lechia Gdańsk herbTrudno powiedzieć, czy zamieszczone logo było oficjalnym znakiem klubu w sezonie 1995/96. Odrysowałem je na bazie odznaki. W 1998 roku Lechia doczekała się drugiej fuzji, tym razem została połączona z gdańską Polonią, grającą wówczas na zapleczu ekstraklasy. Po trzech sezonach także ten mariaż okazał się klęską i klub został rozwiązany.

2001 rok to nowe otwarcie w dziejach klubu. Utworzono wówczas podmiot o nazwie Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego „Lechia” Gdańsk, w styczniu 2002 roku zarejestrowany jako stowarzyszenie kultury fizycznej (uniezależnione od KS Lechia). Opracowano także nowy emblemat klubu, w którym flaga pojawiła się na zielonym otoku z pełną nazwą klubu.

Lechia Gdańsk herb Istniały co najmniej dwie wersje tego logo, jedna z żółtymi konturami i napisem „KS Lechia” na fladze (która stała się bazą dla obecnego znaku) oraz bardziej czytelna – z czarnymi. Występował też znak ze złotym napisem „KS LECHIA” i drzewcem oraz białym „Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego Lechii Gdańsk” wypisanym wersalikami na otoku.

W 2007 roku logo OSP Lechia funkcjonowało już bez zielonego otoka, a w 2009 roku utworzono spółkę akcyjną i zmieniono nazwę klubu na KS Lechia Gdańsk SA.

Na koniec tegoroczny znak jubileuszowy – zauważmy, że flaga Lechii widniejąca na nim ma inny kształt niż w aktualnym logo.

Lechia Gdańsk herbMoże to zapowiedź rebrandingu w najbliższym czasie?

Ocena znaku
Flaga to często spotykany symbol w znakach piłkarskich. Powszechnie kojarzona z logo Cracovii, ale choćby stare logo Warszawianki, Zwierzynieckiego czy obecne Cukrownika, eksponują ten element. Podobne do lechickiej, trójkątne flagi miały znaki przedwojennych klubów KS Sosnowiec, SS Union Łódź czy AKF Kraków. Logo Lechii wyróżnia się za to umiejscowieniem na fladze herbu Gdańska.

Pochwalić należy ujednolicenie znaku oraz zarejestrowanie w Urzędzie Patentowym, co świadczy o profesjonalnym podejściu do budowania marki klubu.

Obecny znak Lechii ma jednak zasadniczą wadę – słabą czytelność napisu, która została spowodowana użyciem jasnego odcienia żółtego na białym pasie. Próby ratowania widoczności poprzez zastosowanie cienkiego czarnego konturu także nie poprawiły jakości logo. Także krój Aachen, nieszczęśliwie wykorzystany do wypisania napisu KS Lechia, mimo ciężaru liter – nie zwiększył kontrastu między napisem a tłem, wręcz pogorszył jego czytelność. Znacznie lepiej logo Lechii funkcjonuje w wersji monochromatycznej, stąd sugerowałbym ograniczenie ilości kolorów w wersji pełnokolorowej (lub korekta żółtego poprzez dodanie odrobiny magenty i lifting liternictwa).


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,4
*http://www.lechia.pl/news,6388-od-ks-bop-u-do-lechii-gdansk-dzis-70-urodziny-klubu.html
dostęp: 2015/12/30
**tamże; dostęp: 2015/12/30
***http://www.lechia.pl/podstrona,25-historia.html
dostęp: 2015/12/30
****Opracowanie Damiana Bocheńskiego „Historia nazwy Lechia Gdańsk” znajdujące się w Muzeum Lechii