Lechia Strawczyn herbNiewielki Strawczyn zasłynął jako rodzinna miejscowość Stefana Żeromskiego. Na cześć twórcy „Przedwiośnia” władze wsi umieściły pióro w herbie gminy. Ja zaś stworzyłem propozycję znaku dla miejscowej Lechii.

Historia klubu ze Strawczyna, gminy oddalonej o 20 km od Kielc, sięga początku lat 90-tych XX wieku. Wtedy to powołano organizację LZS w celu rozwoju życia sportowego w gminie oraz uczestnictwa w rozgrywkach organizowanych przez kielecki OZPN. Po dwóch latach budowania zespołu, wreszcie 21 czerwca 1995 roku stworzono podmiot o nazwie Gminny Ludowy Klub Sportowy „Lechia”. Na zebraniu założycielskim przyjęto barwy biało-niebieskie.

Klub rozgrywał mecze w świętokrzyskiej klasie A, ale już w sezonie 2000-01 nadszedł pierwszy sukces – awans do okręgówki. W sezonie 2009/10 piłkarze Lechii wywalczyli promocję do IV ligi świętokrzyskiej, co jest największym sukcesem w krótkich dziejach klubu. Niestety na koniec sezonu zajęli ostatnie miejsce w tabeli i po roku wrócili do klasy okręgowej.

Lechia używa herbu (choć raczej niezgodnego z zasadami heraldyki) Strawczyna jako swojego logo. W herbie tym znajduje się gęsie pióro, na czerwono-czarnym świętokrzyskim pasiaku*, mające symbolizować związki wsi z wielkim polskim pisarzem.

Postanowiłem zaprojektować nowy emblemat dla klubu, łączący symbolikę miejską i lechicką. Proste logo zawiera szarfę dwustronną – z jednej strony w odcieniach niebieskiego, z drugiej w czerwono-czarne prążki (jak w herbie miejscowości), która zwija się w obustronny skos. Pod szarfą została wkomponowana futbolówka (jej fragment), nadająca znakowi sportowy charakter.

Jak zwykle ocenę logo pozostawiam Czytelnikowi, zapraszając do wyrażania opinii w komentarzach pod wpisem.

*http://archiwum.bip.powiat.kielce.pl/Artykul-Gmina-Strawczyn,9153,27.html