Lechia Tomaszów Mazowiecki herbRuszamy z Łodzi 60 kilometrów na południowy wschód. Niczym w melancholijnym wierszu Juliana Tuwima, odśpiewanym przez Ewę Demarczyk, wpadamy na dzień do Tomaszowa. Tylko nie o wrześniowej ciszy dzisiaj, a o zmaganiach miejscowych sportowców…

Tomaszów Mazowiecki znajduje się nad Pilicą, w zielonej okolicy niedaleko Zalewu Sulejowskiego. W XX wieku rozwijał się w mieście przemysł włókienniczy, chemiczny, metalowy i drzewny, zbudowano m.in. fabryki dywanów (z których miasto słynęło przed laty). Bogactwo miasta zrodziło także kluby sportowe: Pilicę (założoną w 1930 roku przy Tomaszowskiej Fabryce Sztucznego Jedwabiu – późniejszy Wistom) oraz Lechię.

Wcześniej o 7 lat powstał Robotniczy Klub Sportowy Lechia, założony przez trzech śmiałków: Stanisława Bouina, Józefa Skrzypińskiego i Leona Drajlinga.

Największym osiągnięciem futbolistów był sezon w 4-grupowej II lidze w 1952 roku. Wówczas klub nosił nazwę KS Spójnia (i prawdopodobnie posługiwał się znakiem zrzeszenia).

Lechia Tomaszów herb W 1954 roku zmieniono nazwę na Terenowe Koło Sportowe ZS Sparta-Lechia (zrzeszenie Sparta powstało w skutek fuzji Spójni i Ogniwa), a dwa lata później przywrócono nazwę RKS Lechia (po połączeniu Sparty z Włókniarzem).

Rok 2004 zamknął okres działalności Robotniczego Klubu Sportowego. Kłopoty finansowe doprowadziły do likwidacji 81-letniego klubu. Szczęśliwie dla miejscowych kibiców, stworzono nowy podmiot – Klub Piłkarski RKS Lechia (jak to u nas – nowy twór kontynuujący tradycje nie dającego się uratować poprzednika).

Klub o zielono-czerwono-zielonych barwach prowadzi obecnie sekcje piłkarską (ale istnieje też siatkarska KS Lechia), w przeszłości szkolono zawodników także w koszykówce, kajakarstwie czy lekkoatletyce.

Ocena znaku
Logo Lechii o heksagonalnej tarczy wyróżnia się wśród znaków sportowych. Tarcza została przecięta w listwę oraz w skos zielono-czerwono-zielonym pasem, co nadaje emblematowi oryginalny wygląd. Zastosowanie jasno-żółtych konturów zmniejszyło natomiast czytelność znaku, a napisy krojem Arial nie dają mu dodatkowej jakości. Rok założenia przemalowano na czarny (w znakach z PRL-u był w kolorze złotym).


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0