Lesovia Trzebieszów herb Projektując logo sportowe szukam inspiracji wśród symboli lokalnych, miejscowych atrakcji czy charakterystycznych elementów krajobrazu. Tak powstało logo Lesovii, klubu z gminy, której symbolem stały się konie.

Ucieszyła mnie ta wiadomość! Dwa tygodnie temu w Trzebieszowie wznowili działalność Klubu Sportowego „Lesovia! Wybrali nowy zarząd oraz planują szkolić piłkarsko miejscowe dzieciaki. Trzymam kciuki i życzę wychowania zawodnika pokroju Cezarego Kucharskiego, który zaczynał grę w piłkę w pobliskim Łukowie.

Na początek czterdziestu 7-, 8- i 9-latków pojawiło się na treningach w klubie[1] spod znaku czarnego konia. Znaku, który miałem przyjemność zaprojektować kilka lat temu.

Lesovia Trzebieszów herbTrzebieszów to urokliwa miejscowość położona na północy województwa lubelskiego, w powiecie łukowskim. Gminę, w której herbie widnieją dwa konie (biały i kary), zamieszkuje ponad 7,5 tysiąca mieszkańców. Przed laty Trzebieszów był stacją przy trakcie królewskim, wiodącym z Krakowa do Wilna. Mógł więc gościć na przykład królów z dynastii Jagiellonów.[2] Obecnie najważniejszą drogą jest tam wojewódzka 806, prowadząca z Międzyrzecza Podlaskiego do Łukowa. Jadąc nią do stolicy powiatu, możemy skręcić na południe i trafić do lasu liściastego, w którym został wydzielony rezerwat przyrodniczy Kania. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się, co to jest dębniak turzycowy, warto zajrzeć na tamtejsze mokradła.

Zainteresowałem się Trzebieszowem w 2010 roku, gdy dostałem zapytanie o projekt herbu dla miejscowego klubu o dźwięcznej nazwie „Lesovia”. Drużyna „czerwono-czarnych” grała wówczas w okręgówce (okręg Biała Podlaska) i jej członkowie postanowili mieć swój herb! Trafili do mnie dzięki rywalowi z sąsiedztwa – Sokołowi Adamów – dla którego wykonałem znak kilka lat wcześniej.

Zaproponowałem, by logo Lesovii nawiązywał do herbu gminy i zawierał sylwetkę konia w galopie. Jak wspomniałem, symbolem gminy są dwa konie, biały i czarny – ale przecież logo klubu sportowego nie musi (a moim zdaniem nawet nie powinno) naśladować heraldyki. Dlatego zdecydowałem, że w emblemacie Lesovii będzie widniał koń czarnego koloru.

Bo przecież „czarny koń” w sporcie jest symbolem nieoczekiwanego sukcesu, umieszczony w herbie pełnić może rolę szczęśliwego medium, jak czterolistna koniczyna. Emblemat zamknąłem w nietypowo ściętej od góry tarczy z zaokrąglonymi narożnikami.

Z przykrością muszę przyznać, że kilka lat później tarcza Lesovii została ukradziona przez „autora” logo Celestynowskiej Ligi Szkółek Piłkarskich! Oczywiście zareagowałem, gdy znalazłem przeróbkę mojego znaku na stronie http://clsp.futbolowo.pl/menu,2,143,logo.html, ale chłopaki z Celestynowa okazali się odporni na wszelkie argumenty i sugestie dotyczące zmiany logo.

Ocena znaku
Dzisiaj proponuję Wam wypunktować herb Lesovii. Jak wiecie, sam nie oceniam znaków, które projektowałem, ale liczę, że opiszecie ich słabości w komentarzach, lub docenicie moją pracę poprzez noty w ankiecie. Przyznam nieśmiało, że lubię ten znak. Choćby dlatego, że przypomina mi o miłej współpracy z trzebieszowianami, dzięki której powstał herb z czarnym koniem.

Lesovia Trzebieszów herbPoza tym mam słabość do czerwono-czarnego zestawienia kolorystycznego, dwóch silnie oddziałujących barw, w sporcie kojarzonych głównie z mediolańskimi Rossoneri , ale też Flamengo…

Oceniajcie, ciekawe czy czarny koń z Trzebieszowa okaże się „czarnym koniem” naszego rankingu logo?


Logo Lesovii Trzebieszów

Jak oceniasz znak Lesovii Trzebieszów?

  • 3 / poprawny (56%, 320 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (25%, 142 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (19%, 107 razy oceniany)

Ilość głosów: 569

Loading ... Loading ...

[1] http://www.trzebieszow.gmina.pl/
dostęp: 2016/10/14
[2] http://www.trzebieszow.gmina.pl/przykladowa-strona/
dostęp: 2016/10/14