ŁKS Łomża herb zaprojektowany przez Jakuba MalickiegoW tym roku świętują w Łomży 90-te urodziny klubu, choć po prawdzie drużyna w obecnym kształcie istnieje od 2010 roku. Z okazji jubileuszu wyciągnąłem z szuflady znak, który kilka lat temu zaprojektowałem dla „Biało-Czerwonych”.

Początek XX wieku to był szczęśliwy czas dla Łomżyńskiego Klubu Sportowego. W 2003 roku sponsorem zespołu został miejscowy browar, dwa lata później udało się awansować do III ligi, a w 2006 na zaplecze ekstraklasy. Sukces ponad stan, jak się wkrótce okazało, ŁKS borykał się z problemami finansowymi, jednak sezon 2006/07 zakończył na 13. miejscu. W następnym nie udało się utrzymać w II lidze i klub został zdegradowany do… II ligi (po reformie był to 3. poziom rozgrywek). Kolejny rok i znowu spadek, co gorsze brak licencji na występy w III lidze, wycofanie Browaru Łomża ze sponsorowania klubu…

22 lipca 2010 postawiono klub w stan likwidacji, wobec niemożności spłaty zadłużenia.* Miesiąc wcześniej założono stowarzyszenie o nazwie ŁKS 1926 Łomża, które – jak się okazało – przejęło tradycje zlikwidowanego klubu oraz miejsce w IV lidze podlaskiej.

Nowy podmiot posługuje się także znakiem ŁKS-u, z dopisanym rokiem założenia „1926” pod tarczą.

ŁKS Łomża herbNiestety emblemat ten nie został zbyt dokładnie narysowany, łuki są niekonsekwentne i liternictwo niedopracowane. Nie wykorzystano szansy, by odświeżyć znak klubu, choćby bazując na historycznych wzorach.

Co ciekawe, łomżanie mają przyzwoicie wyglądające logo na sztandarze klubowym, którego rekonstrukcję zamieszczam poniżej (z lewej).

ŁKS Łomża herbTakże na tym znaku liternictwo nie jest perfekcyjne, zastosowanie szeryfowego kroju kontrastuje z uproszczoną formą tarczy. Herb widoczny po prawej widniał na proporczykach z lat 80-tych, zauważmy, że łuk tarczy przechodzi w pionową kreskę mniej więcej w połowie wysokości.

Łomżyński Klub Sportowy zmieniał kilkakrotnie nazwę po II wojnie światowej. W 1945 roku reaktywowany jako OMTUR (Organizacja Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego), następnie wcielony do zrzeszenia Kolejarz, potem przeniesiony do Budowlanych i w końcu trafił do Start-u. W połowie lat 50-tych przywrócono historyczne miano.

Ocena znaku
Nie będę ukrywał, że znak łomżyńskiego klubu nie należy do moich ulubionych. Co prawda pomysł wypisania akronimu „ŁKS” w pionie i skomponowania z poziomymi pasami jest niezły, jednak takie proste kompozycje wymagają precyzyjnego wyrysowania. W Łomży tego zabrakło. Także dopisek – rok założenia – nie pasuje zupełnie do charakteru tarczy. Dlatego postanowiłem zaprezentować moją wersję znaku Łomży, widniejącą pod tytułem posta. Nawiązuje ona do herbu widocznego na koszulkach piłkarzy z przedwojennego zdjęcia (wówczas prawa część tarczy – heraldycznie ujmując – była czerwona i widniał na niej jeden biały pas). Odświeżyłem ten znak dodając zadziorności poprzez przełamanie konturów i wyrysowanie liternictwa.

Na ten moment jest to tylko propozycja autorska, nie oficjalny znak klubu, stąd pod Waszą ocenę poddaję oficjalny znak ŁKS 1926 Łomża. W moim rankingu ratuje go tylko bardzo dobra czytelność.

ŁKS Łomża herb

Jak oceniasz oficjalne logo ŁKS 1926 Łomża?

  • 2 #niedopracowane (48%, 10 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (19%, 4 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (19%, 4 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (10%, 2 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (5%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 21

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,6

* http://www.podlaskisport.pl/art/5092/IV_liga-_LKS_1926_Lomza_zastapi_LKS_Lomza.html