Makabi Warszawa herb klubuW tegorocznej Lidze Mistrzów zagrała drużyna Maccabi z Tel Awiwu, zajmując ostatnie miejsce w grupie G. Czy wiecie, że niedawno w Warszawie utworzono klub sportowy o podobnej nazwie?

„Maccabi” (vel spolszczone „Makabi”) to nazwa żydowskiej organizacji sportowej, prowadzącej od początków XX wieku działalność sportową, kulturalną, propagującą język hebrajski. Nazwa ta wywodzi się od bohatera żydowskiego z II wieku p.n.e. – Judy Machabeusza.* Pierwsze kluby „Maccabi” powstawały na terenach Palestyny, za najstarszy uchodzi ten z z Tel Awiwu (oficjalny rok założenia 1906).

Macabiabi Hajfa herb klubuW 1912 roku założono Maccabi w Petach Tikwie, a widoczny powyżej z prawej znak należy do utworzonego w 1913 roku Maccabi Hajfa. Kolejne kluby o tej nazwie powstawały w Europie Środkowej, w Polsce pierwszy założono w Krakowie. Także w Warszawie planowano utworzenie klubu żydowskiego, jednak administracja carska była temu nieprzychylna. Udało się dopiero w 1915 roku, po wkroczeniu wojsk niemieckich do miasta. Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe „Makabi” w Warszawie należało do grupy, która powołała Warszawski OZPN, futboliści wystąpili w siedmiu sezonach przedwojennej klasy A (1927-33).**

Poza futbolem, trenowano także m.in. gimnastykę, kolarstwo i pływanie. W latach międzywojennych organizacja rozwijała działalność w Polsce, w 1930 roku powołano Związek Żydowskich Towarzystw Gimnastycznych i Sportowych „Makkabi”.

MakabiZjazd ZŻTGS w 1931 roku; Źródło: https://audiovis.nac.gov.pl/

Jak widzimy, symbolem organizacji został heksagram (Gwiazda Dawida) z wkomponowanym liternictwem nazwy „Maccabi” (מכבי). Na wydanej przed II wojną światową odznace warszawskiego klubu symbol zyskał biały otok z nazwą wypisaną w języku polskim.

Od niedawna istnieje w Warszawie klub nawiązujący do tradycji ŻTGS Makabi, w którym prowadzone są zajęcia sportowe i edukacyjne. Drużyna rozgrywa mecze futbolowe (m.in. spotkania z ŻKS Kraków w ramach jubileuszu 100-lecia), jednak jeszcze nie przystąpiła do polskich rozgrywek piłkarskich.

MakabiObecne logo klubu nawiązuje do historycznego wzoru, zostało jednak odświeżone. Dodano obrys futbolówki na niebieskim (turkusowym) polu, wybrano modne kroje pisma i nadano charakter zgodny z trendami „flat design”. Także popielaty kolor otoka zwrócił moją uwagę, ale o tym za chwilę.

Ocena znaku
Wielce nietypowy to klub w polskiej rzeczywistości sportowej. Zaistniał w przedwojennej Warszawie, lecz wzmianki o nim pojawiają się nie tylko w publikacjach traktujących o tamtym okresie. Dzięki grupie zapaleńców, znak Makabi znowu widnieje na koszulkach piłkarskich, więc możemy przyjrzeć się jego współczesnej konstrukcji.

Obecne logo klubu ma bardziej przejrzystą formę oraz nowoczesny wygląd w porównaniu z pierwowzorem. Kompozycja kolorystyczna stanowi kolejny wyróżnik tego znaku, choć według mnie otok mógł pozostać w bieli. Zastanawia mnie szara futbolówka wkomponowana w tle tarczy, gdyż jest słabo widoczna i nie wnosi nic do znaku (w wersji monochromatycznej albo znika, albo zlewa się z Gwiazdą Dawida). Także jej rysunek nie jest zbyt precyzyjny, stanowiąc kontrast wobec jednoelementowego kroju, którym wypisano nazwę klubu.

Dziś oceniacie ostatni znak w ramach batalii miast. Podniesie Warszawę w rankingu czy pogrąży?

Makabi

Jak oceniasz obecne logo Makabi Warszawa?

  • 4 #wartościowe (31%, 10 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (28%, 9 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (25%, 8 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (9%, 3 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (6%, 2 razy oceniany)

Ilość głosów: 32

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,4

*Robert Gawkowski: Encyklopedia klubów sportowych Warszawy i jej najbliższych okolic w latach 1918-1939; Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego; Warszawa 2009
str. 96

**Jan Goksiński: Klubowa historia polskiej piłki nożnej do 1939 roku; PZI Softena, Warszawa 2013;
str. 123-124