Motor Lublin herbW piłkarskich Mistrzostwach Polski przed II Wojną Światową występowały lubelskie WKS oraz Lublinianka. Jednak w tabeli wszech czasów ekstraklasy miasto srebrnego kozła reprezentuje jedynie Motor.


© Autor: Jakub Malicki

Klub, założony w 1950 roku przy Fabryce Samochodów Ciężarowych, wystąpił w dziewięciu sezonach najwyższej ligi piłkarskiej. „Motorowcy” debiutowali w niej w 1980 roku remisem 1-1 z Zagłębiem Sosnowiec. Co ciekawe, zespół zaliczył epizod w europejskich pucharach. W 1982 roku rozegrał 6 meczów w Pucharze Intertoto, ogrywając 3-2 MSV Duisburg, trzykrotnie remisując (0-0 i 2-2 z Lyngby BK, 2-2 z FC Luzern) oraz dwukrotnie przegrywając (1-4 z MSV oraz 0-1 w Luzernie).

Historia znaku
Pierwszą nazwą klubu był Metalowiec, po roku zmieniony na ZKS Stal (wskutek reorganizacji klubów na wzór radziecki). Nazwa Robotniczy Klub Sportowy „Motor” pojawiła się w 1957 roku i trwała do końca lat 90-tych, gdy klub uległ przekształceniom.

Motor Lublin herbHistoryczny znak Motoru zbudowany jest z tarczy w kształcie inicjału „M” z wkomponowanym trójkątem barwy czerwonej, w którym umieszczono uproszczony rysunek kozła z herbu miasta. Nazwa klubu wpisana w herb różniła się rodzajem pisma na różnych pamiątkach (raz złożona groteskiem, innym razem egipcjanką). Także kształt monogramu nie był jednolity.

Lata ’90 to powolny upadek klubu. Jeszcze w 1991 roku Motor grał w 1. lidze, a w 1995 rozegrał w Szwajcarii towarzyski mecz z Realem Madryt (0-7). W 1998 roku piłkarze wylądowali w IV lidze, zmieniono także nazwę na Lubelski Klub Piłkarski.

Motor Lublin herb W 2001 roku przywrócono nazwę Motor (jako LKP Motor), pod którą klub powrócił do II ligi (2007 r.). Po trzech sezonach na zapleczu Ekstraklasy, w jubileuszowym roku 2010, przekształcono klub w Spółkę Akcyjną i zgłoszono do rozgrywek II ligi (na bazie licencji Spartakusa Szarowola). W 2012 roku opracowano nowy herb klubu, dodając do historycznego znaku ozdobną szarfę i wieniec. Obecnie używany jest znak uproszczony (bez ozdobników).

Ocena znaku
Herb „Żółto-Biało-Niebieskich” ma prostą budowę i czytelną symbolikę. Pozytywnie oceniam połączenie monogramu z uproszczonym rysunkiem kozła, nawiązującym do herbu miasta.

Szkoda, że rysunek poszczególnych elementów wydaje się niekonsekwentny. Żółty obrys „M-ki” nie ma stałej szerokości (a to zwęża się, a to rozszerza – choć wyrównałem go dla celów prezentacji logo w serwisie), także kształt koziołka nie współgra z całością. Wypisanie nazwy MOTOR szeryfowym krojem z niewielką ilością światła to także nie najlepszy pomysł (napis zlewa się w mniejszych rozmiarach).


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,4