Audyt wizerunkowy metotą Jakuba MalickiegoZaledwie 2 dni pozostały do wyłonienia zwycięzcy w konkursie „Logo Roku”. Dziś kilka słów o nagrodzie dla klubu, który wygra nasz plebiscyt.


© Autor: Jakub Malicki

Gdy rok temu nagłośniłem informację o audycie wizerunkowym dla zwycięskiego klubu, jeden z groundhopperów zażartował w odpowiedzi na twitterze – „Piwko (lane), kiełbaska, bilet (ładny), marketing szeptany (rodziny, znajomi), social media”. Jasne, że audyt na osławionych „kartofliskach” mógłby przynieść właśnie takie wnioski, jednak kilka klubów uczestniczących w naszym plebiscycie „Logo roku” ma większe aspiracje i swoje marki, przynajmniej w skali lokalnej – że wspomnimy Falubaz, Piasta Gliwice, Chrobrego Głogów, AZS Koszalin, Wybrzeże Gdańsk, Tytanów Lublin, GKS 1962 Jastrzębie.

Audyt w takim klubie będzie więc próbą zbadania efektów dotychczasowych działań wizerunkowych, przejrzenia wydawanych przezeń materiałów, wizyty w dniu meczowym, w celu zobaczenia z bliska jakości organizacyjnej klubu. Wspomniane kluby sportowe powinny posiadać księgę znaku oraz ofertę marketingową (sponsorską) w postaci prezentacji. Podczas audytu materiały te zostaną ocenione pod względem merytorycznym i estetycznym.

Audyt wizerunkowy metotą Jakuba MalickiegoCzytaj więcej o audycie wizerunkowym >>


Mamy w konkursie także kluby budujące swój wizerunek drobnymi krokami, czy to z racji braku większych osiągnięć sportowych w przeszłości, czy siedziby na terenie mniejszej miejscowości. Kluby te są nastawione na rozwój poprzez szkolenie młodzieży i budowanie pozytywnego wizerunku w społeczności lokalnej. Wymieniłbym tu Orła Myślenice, Rymera Rybnik, Pogoń Świebodzin, Avię Świdnik, Beskid Gilowice i Lesovię Trzebieszów. Audyt w takim klubie będzie skoncentrowany na zbadaniu jego potencjału, możliwości sponsorskich w okolicy oraz pomocą w opracowaniu profesjonalnej oferty sponsorskiej (lub korekcie istniejącej – jeśli takie działania uznamy za potrzebne).

Wreszcie kluby takie, jak: Polonia Gdańsk, Broń Radom oraz Lublinianka są znane z racji swej długoletniej historii, występów na zapleczu ekstraklasy przed laty. Obecnie trudno jest mi przyporządkować je do konkretnej kategorii, audyt będzie dla nich swego rodzaju wskazówką, w którą stronę rozwijać swoją markę oraz analizą mocnych i słabych stron dotychczasowego wizerunku.

Grafika autorska Jakuba MalickiegoCzytaj więcej o grafice autorskiej >>


Niestety audytu nie uda się przeprowadzić w katowickich klubach – Pogoń i Dąb oraz w AZS Kraków (to nie ten dzisiejszy studencki AZS). Kluby te nie funkcjonują obecnie i jeśli wygrałyby nasz konkurs (niestety mają na to niewielkie szanse z racji braku kibiców…), to otrzymałyby grafikę autorską, ilustrującą ich dzieje.

Co kryje się pod określeniem „grafika autorska”? Będzie to ilustracja (lub plakat), powstała na bazie skojarzeń autora serwisu – Jakuba Malickiego – na temat danego klubu. Pozostawiam sobie tutaj swobodę w doborze techniki i stylu rysunku, nie chciałbym żeby praca ta była typowym, komercyjnym obrazkiem (key visualem). Zakładam także, że nie będzie to grafika łatwa w zrozumieniu, ma być kompletnie inna niż zwyczajne plakaty sportowe, które obecnie widujemy na ulicach. Zależnie od klubu, może to być kreatywne rozwinięcie jego symbolu lub nawiązanie do jakiegoś charakterystycznego wydarzenia z jego historii. Grafika zostanie przesłana do klubu w postaci cyfrowej lub (na życzenie) wydruku w formacie A1.

Wybór nagrody należy do działaczy zwycięskiego klubu. Jeśli do końca października 2017 r. nie zgłosi się do mnie osoba reprezentująca zwycięski klub, wtedy opracuję grafikę autorską i zaprezentuję w mediach społecznościowych polskielogo.net do końca bieżącego roku. Jeśli zwycięski klub zdecyduje się na współpracę w zakresie wykonania audytu, wówczas zadanie zostanie wykonane w ciągu 3 miesięcy od poinformowania mnie o takiej woli. Na koniec dodam, że audyt ma charakter poufny, więc bez zgody klubu jego wyniki nie zostaną upublicznione.

Wartość rynkowa nagrody – 2500 zł.

Konkurs Logo Roku w serwisie PolskieLogo.net

Uczestnicy konkursu „Logo roku”:

logo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-roku