Newcastle Łódź herb klubuNiemiecki zespół o anglojęzycznej nazwie, który pojawił się na polskich ziemiach w zaborze rosyjskim. W trakcie pięciu lat istnienia, swoista drużyna futbolowa sięgnęła po tytuł Mistrza Łodzi!

Przeglądając materiały o początkach Łódzkiego Klubu Sportowego trafiłem na wielce egzotyczną (nawet biorąc realia z początków XX wieku) nazwę klubu, o którego istnieniu nie miałem wcześniej pojęcia. O drużynie Newcastle Łódź wspomnieli w swoich publikacjach tacy autorzy, jak m.in. Józef Hałys czy Andrzej Gowarzewski, jego odznaka widnieje w katalogu Sławomira Strycharskiego oraz na pucharze Mistrzostw Łodzi, ufundowanym przez Anglików Smitha i Gillchrista.* Zanim opiszę emblemat tego zespołu, warto przyjrzeć się jego sportowym dokonaniom na początku drugiej dekady XX wieku.

Jak wspomina Jan Goksiński**, Newcastle Łódź powstało w 1909 roku z inicjatywy zawodników Stowarzyszenia Sportowego „Union”, którzy opuścili ten zespół z powodu niemożności występów w pierwszej drużynie. Nazwę drużyny „Newcastle” (pisaną również „Nev-Castle”) wymyślił angielski trener zespołu.

Jak wiemy, w 1910 roku łódzkie kluby powołały Ligę Sportową i rozpoczęły batalię o Mistrzostwo Łodzi. Pierwszą edycję rozgrywek wygrała niemiecka drużyna TV Kraft. Rok później do ligi dołączyli futboliści Newcastle, wygrywając rywalizację z innymi łódzkimi drużynami (Kraft, ŁKS, FC Victoria, SS Union, LSTV oraz TMRF Widzew).***

W 1912 roku rozgrywki zyskały miano oficjalnych Mistrzostw Łodzi i od tej pory bezkonkurencyjny był ŁKS. Newcastle zajęło wówczas 5. miejsce na koniec rozgrywek, przegrywając m.in. dwukrotnie z mistrzami: 0-1, 3-6.**** Jak wspomniał Józef Hałys, także w 1912 roku Newcastle otrzymało stadion przy ul. Średniej, który nie został jednak dopuszczony do rozgrywek (z powodu nieprzepisowych wymiarów).

Przed wybuchem I wojny światowej Newcastle jeszcze dwukrotnie występowało w Mistrzostwach Łodzi, nie odnosząc już sukcesów. W 1914 roku zespół zawiesił działalność, w późniejszych latach już jej nie wznawiając.

Ocena znaku
Emblemat Newcastle Łódź to prawdziwy rarytas, choć pod względem projektowym mało wyraziste logo (w stylistyce angielskich herbów sportowych). Zamieszczam tu rekonstrukcję wektorową znaku, opracowaną na bazie wzoru widniejącego na Pucharze Smitha i Gillchrista. Niestety lakier ma odpryski na oryginale i trudno odczytać nazwę miasta. A więc „Lodz” czy „Łódź”? Za pomocny uznałem szkic Sławomira Strycharskiego, wybitnego łódzkiego kolekcjonera. Autor ten zamieścił na rycinie polskojęzyczną nazwę miasta.

Warto dodać, że widniejący na znaku rok 1911 nawiązuje do daty rejestracji Newcasle. Na otoku został oddzielony asteryskami od nazwy stowarzyszenia oraz kropkami środkowymi od nazwy miasta. Zastanawia wielość znaków zastosowanych na otoku, bowiem dodano zbędny moim zdaniem cudzysłów (w odmianie polskiej) przy nazwie „Newcastle”.

Newcastle Łódź herb klubu

Jak oceniasz herb Newcastle Łódź?

  • 4 #wartościowy (47%, 37 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (31%, 24 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (19%, 15 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (1%, 1 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (1%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 78

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,6

*Andrzej Gowarzewski: Widzew oraz dawni łódzcy ligowcy, Katowice 1998,
str. 45
**Jan Goksiński: Klubowa historia polskiej piłki nożnej do 1939 roku, Warszawa 2013
str. 164-166

***tamże, str. 165

****Józef Hałys: Piłka Nożna w Polsce, tom 1., Kraków 1981, str. 176