Symbole polskiego sportuCzy porównanie wizerunku różnych dyscyplin sportowych jest możliwe?Każdy ma swoją specyfikę, różne osiągnięcia i konkurencję międzynarodową. Jednak znaki są wizytówkami związków, w końcu jak cię widzą, tak cię piszą.


© Autor: Jakub Malicki

W październiku zaprosiłem Was do przeglądu znaków, należących do związków sportowych. Chciałem znaleźć tam powiew świeżości projektowej i odważne pomysły, promieniujące na całe dyscypliny, ale niestety w wielu przypadkach znaki wyglądają jak wyciągnięte ze skansenu. Za chwilę przekonacie się o tym, poniżej zamieściłem 70 symboli organizacji sportowych, w tym wszystkich 68 związków wyszczególnionych na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także logo stowarzyszeń PLFA i Lacrosse, formalnie nie będących pod kontrolą MSiT. W październiku ocenialiście 20 z nich i na końcu wpisu znajdziecie podsumowanie w postaci rankingu.


Pozytywne zmiany w ostatnich latach

Obraz nie jest idealny, ale w ostatnich latach znajdziemy przykłady pozytywnych rebrandingów w tym hermetycznym środowisku związkowym i myślę, że to kwestia czasu, gdy kolejne podmioty zdecydują się na odświeżenie swoich znaków. Jeśli sport ma interesować widzów, przyciągać młodzież i sponsorów, to w tej naszej cywilizacji obrazkowej, zdominowanej przez media cyfrowe, jego symbole muszą stanowić wartość dodaną rywalizacji. Za tenże wizerunek dyscypliny odpowiadają przecież władze konkretnych związków, a że do Polski dotarła wreszcie moda na jakościowy design, pozostaje mieć nadzieję, że także działacze sportowi otworzą się na zmiany.

W październiku planowałem opisać szerzej kilka związków, przyjrzeć się historii PZPN, PZHL oraz PZHT, podzieliłem się także z Wami opinią o znakach PLFA i PZKosz. Są to w moim odczuciu najbardziej interesujące dyscypliny sportowe, jeszcze dodałbym piłkę ręczną, rugby i lekkoatletykę, ale – przede wszystkim – wspomniane znaki zostały profesjonalnie wykonane. Spośród pozostałych logo polskich związków sportowych, które poddałem pod Wasze oceny, warto wyróżnić także znak Polskiego Związku Jeździeckiego ze sprytnie wkomponowaną głową konia w inicjał.

Logo Polskiego Związku JeździeckiegoLogo ascetyczne, nietypowy pomysł na ułożenie znaku z akronimem, tylko dolne zakończenie kreski glifu wydaje się niepotrzebnie zaokrąglone. Nie zmienia to faktu, że mamy mocny znak i godną wizytówkę dyscypliny.

Równie oryginalnym znakiem – ale bardziej skomplikowanym – posługuje się Polski Związek Motorowy. Emblemat został zaprojektowany przez prof. Henryka Chylińskiego, znanego artystę i projektanta logo m.in. Orlenu. Jak wyczytamy na stronie związku, znak ten łączy symbolikę drogi/toru lub koła (w formie czarnej wstęgi) z biało-czerwoną szachownicą (5 czerwonych pól nawiązuje do pięciu obszarów działalność związku). Oryginalna kompozycja, choć nie ukrywam, że początkowo symbol ten budził we mnie negatywne odczucia – wydał mi się kolażem 3 form, konkurujących o uwagę widza – żółtego kwadratu, czarnego okręgu i szachownicy, która spotykana jest częściej w biało-czarnej tonacji w wyścigach samochodowych.

Logo Polskiego Związku MotorowegoLiternictwo akronimu PZM i podpisu z nazwą związku (logotypu) nie zostały – w moim odczuciu – dopasowane. Mamy tu 2 różne kroje bezszeryfowe, różny charakter rysunku glifu „M”, co może zostać odebrane jako brak spójności emblematu i nazwy/logotypu. Dodajmy, że rebranding PZMot odbył się w 2006 roku, poprzedzony otwartym konkursem, który jednak nie został rozstrzygnięty.

Logo Polskiego Związku ŻeglarskiegoAkronim PZŻ ułożony w pionie jako element białej kotwicy na granatowym tle to symbol Polskiego Związku Żeglarskiego. Znak ten bardzo spodobał mi się, mam słabość do pomysłowo wyrysowanych symboli kotwicy, od Polski Walczącej poczynając, kończąc na Polonii Gdańsk. Warto zwrócić uwagę także na nietypowy monogram, który widnieje w logo Polskiego Związku Pływackiego – niestety symbol ten umieszczony na klasycznej tarczy z otokiem, stracił na czytelności.

Logo Polskiej federacji BocciW 2014 roku zaprojektowałem znak Polskiej Federacji Bocci, który ukazuje dwie kulki (bule), połączone w taki sposób, że ich łaty tworzą flagę Polski. Charakterystyczną cechą bocci – dyscyplina paraolimpijska – są bule w 3 kolorach: czerwonym, białym i niebieskim, dlatego zaproponowałem ten motyw w projekcie nowego znaku.

Logo Polskiej federacji BocciSpośród znaków, których zabrakło w październikowym plebiscycie, najbardziej interesujące wydają się symbole Aeroklubu Polskiego i Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu (tylko po co ta cienka kreseczka między logotypem a sygnetem? powinna być w stylu kreski piktogramu jeśli to symbol płozy lub bardziej oddalona od logo, jeśli separator).

Większość znaków związków niestety wymaga nowego spojrzenia, są niestarannie wykonane, wieje od nich amatorszczyzną lub „artystycznym” podejściem, co nie daje potencjału budowy nowoczesnego wizerunku dyscypliny. Co zaskakujące, w tym gronie znajdują się emblematy związków o niemałej renomie, takich jak Polski Związek Lekkiej Atletyki, Polski Związek Golfa, Polski Związek Tenisowy oraz Polski Związek Rugby, które wyglądają na przestarzałe i mało dynamiczne. Kilka lat temu przygotowałem propozycje nowych znaków dla wspomnianych dyscyplin, jednak pozostały na etapie szkiców.


Warsztat nie udźwignął pomysłu

Na etapie szkiców nie pozostały za to znaki Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, Polskiej Siatkówki czy Polskiego Związku Sportu Niesłyszących, choć w moim odczuciu przydałby się im jeszcze graficzny szlif.

Logo Polskiego Związku Podnoszenia CiężarówIdea skomponowania orła z atrybutami dyscypliny (siatką oraz sztangą) zasługuje na pochwałę, jednak dlaczego głowy orłów mają tak nieregularną kreskę? Nie mam tu na myśli jednolitej grubości konturu, bo oczywiście kreska może imitować maźnięcie flamastrem bez straty dla estetyki. Jednak krzywa na obu znakach zostałą nieprecyzyjnie wymodelowana wg mnie, szczególnie czubek głowy orła-ciężarowca, i tył szyi orła siatkarskiego są zbyt szerokie i gubią harmonię. W przypadku orła-ciężarowca, także gradienty na sztandze wyglądają okropnie, powinny być płaskie jak reszta rysunku.

Logo Polskiej SiatkówkiZawinięcie głowy orła w kulisty kształt zastosowano także w znaku Polskiego Związku Niesłyszących, mimo podobnej formy do logo siatkówki, oba zostały wykonane w różnej stylistyce.

Logo Polskiego Związku Sportu Niesłyszących

Przy okazji warto spojrzeć na znaki wszystkich związków, wyszczególnionych na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz 2 stowarzyszeń, reprezentujących futbol amerykański i lacrosse.

Symbole polskich związków sportowych

Aeroklub Polski logoPLFA logopolska-federacja-petanque-logopz-alpinizmu-logopz-badmintona-logoPZ Baseballu i Softballu-logopz-bobslei i skeletonu-logopz-biathlonu-logopz-bilardowy-logopz-Boccia-logopz-bokserski-logopz-brydża-logopz-curlingu-logopz-gimnastyczny-logopz-golfa-logoPZHL logoPZHT logopz-jeździecki-logopz-Ju—Jitsu-logopz-judo-logopz-kajakowy-logopz-karate-logopz-karate-tradycyjnego-logopz-kedno-logopz-kicboxingu-logopz-kolarski-logopz-korfballu-logopz-Koszykówki-logopz-kreglarski-logopz-kulturystyki-logopzla-logopzla-logopz-luczniczy-logopz-lyzwiarstwa-figurowego-logopz-lyzwiarstwa-szybkiego-logopz-motorowodny-logopz-motorowy-logopz-muaythai-logopz-narciarski-logopz-orientacji-sporotwej-logopz-pieciobojuj-logoPZPN logopz-płetwonurkowania-logopz-plywacki-logopz-podnoszenia-ciezarow-logopz-przeciągania-liny-logopz-rugby-logopz-siatkowki-logopz-snookera i bilarda angielskiego-logopz-snowboardu-logopz-sportów-saneczkowych-logopz-sportów-wrotkarskich-logopz-sportu niesłyszących-logopz-sportu psich zaprzęgów-logopz-strzelectwa sportowego-logopz-sumo-logopz-szachowy-logopz-szermierczy-logopz-taekwondo sportowego-logopz-taekwondo olimpijskiego-logopz-tańca sportowego-logopz-tenisowy-logopz-tenisa stołowego-logopz-towarzystw wioślarskich-logopz-triathlonu-logopz-unihokeja-logopz-wushu-logopz-zapaśniczy-logopz-zeglarski-logozprp-logo

20 z nich ocenialiście w październiku, a poniżej znajdziecie ranking podsumowujący Wasze noty w ankietach. Najwyższą średnią uzyskały znaki PZHT i PZPN, minimalnie wyższą zebrali hokeiści i dzięki temu uzyskali tytuł „Logo miesiąca” w naszym serwisie. Polski Związek Piłki Nożnej otrzymał najwięcej ocen i dlatego w październiku będziemy kontynuować serię wpisów o znakach klubów piłkarskich.

Na koniec dziękuję Wam za ocenianie znaków, ale też przepraszam za niedostępność serwisu w ostatni weekend, gdy mieliśmy awarię. W przyszłości planuję zająć się znakami klubów z mniej popularnych dyscyplin, na razie rządzi u nas piła!

Ranking znaków polskich związków sportowych

PZHT logo
PZPN logo
PZJ logo
Boccia logo
Polskie logo sportowe
PLFA logo
PZHL logo
Polskie logo sportowe
Polskie logo sportowe
Polskie logo sportowe
Polski Związek Motorowy logo
Polskie logo sportowe
Polskie logo sportowe
Polskie logo sportowe
Polskie logo sportowe
Polskie logo sportowe
Polskie logo sportowe
Polskie logo sportowe
Polskie logo sportowe
Polskie logo sportowe


Źródła:
Opis na stronie PZMot

Lista związków na stronie MSiT

dostęp: 2017/11/02