Stal Sanok herb Kto dziś pamięta sukcesy klubu z Opola? „Niebiesko-czerwoni” spędzili 22 sezony w piłkarskiej najwyższej lidze Polski, a dzięki zdobyciu Pucharu Ligi w 1977 r. zagrali w Pucharze UEFA przeciwko 1. FC Magdeburg.

Wpis zaktualizowany. Przeczytaj o nowym herbie Odry >

Istniejąca od 1945 r. OKS Odra Opole to najbardziej zasłużony klub województwa opolskiego. Największy sukces opolanie odnieśli w 1964 roku, zajmując 3. miejsce w 1. lidze (obecnie zwanej Ekstraklasą). Historia klubu zatrzymała się w 2009 r., gdy z powodu zadłużenia postawiono go w stan likwidacji. Jednak udało się powołać nowy podmiot (o nazwie Oderka), który kontynuuje tradycje opolskiego piłkarstwa..

Historia znaku
Herb Odry istnieje w niemal niezmienionym kształcie od 70 lat. Między 1949 a 1958 r. klub został przemianowany na Budowlanych i korzystał ze znaku Zrzeszenia Sportowego Budowlani (podobnie jak m.in. Jagiellonia Białystok).

Odra Opole herbStarszy znak Odry był w niebiesko-biało-czerwonych barwach i miał inaczej – niż obecny – skomponowany akronim OKS w górnej części tarczy.
W historii Odry nastąpiło kilka fuzji (1949 r. z Lwowianką, 1998 r. z Vartą Namysłów, 2002 r. z Unią Opole). Znak uległ delikatnej zmianie w 2000 r., gdy w nazwie klubu pojawił się sponsorski dopisek „Ryan” oraz podczas rebrandingu 2009 r., gdy drużynę przemianowano na Oderkę.

Odra Opole herb

Ocena znaku
Niebieska tarcza przecięta czerwonym ukośnym pasem z napisem „Odra”, w górnej części akronim „OKS”, w dolnej symbol z herbu Opola (złoty orzeł w połowie ze złotym krzyżem). Kompozycja mało oryginalna, choć kształt samej tarczy niepospolity. Rysunek liter i opolskiego symbolu wygląda w przybliżeniu na niestarannie wykonany.

Odra Opole herbJak to możliwe, że znak Odry z lat ’60 był staranniej narysowany?


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0