Najsilniejszy klub na Opolszczyźnie rozpocznie rundę wiosenną 1. Ligi z odświeżonym herbem! Prace nad znakiem Odry Opole trwały od lipca zeszłego roku, dzisiaj chciałbym zaprezentować Wam kilka szczegółów związanych z budową nowego wizerunku.


© Autor: Jakub Malicki

Według prawideł marketingu, odświeżenie znaku zawsze daje szansę pokazania światu, że firma rozwija się, wytycza nowe kierunki i cele. Obecnie kluby sportowe powinny funkcjonować jak przedsiębiorstwa, wszak dostarczają kibicom rozgrywki, budują swój wizerunek, komunikują się z nami poprzez portale i media społecznościowe.

Jednak w Polsce niezwykle rzadko znany klub decyduje się na odświeżenie swojego znaku, tak, jakby działacze nie dostrzegali potencjału tkwiącego w symbolice organizacji. Większość znaków czołowych drużyn została opracowana w grafice wektorowej na przełomie XX-XXI wieku, gdy narzędzia nie były równie doskonałe, co dzisiaj, a ogólnodostępne fonty – z polskimi znakami – niezbyt liczne. Dziś jednak techniczna strona znaku odgrywa ważną rolę, wobec szerokiej jego ekspozycji – od wielkoformatowych banerów po miniaturę w aplikacji mobilnej. A przecież w powiększeniu wychodzą wszelkie niedokładności rysunku, zaś w pomniejszeniu elementy mogą zlać się w nieczytelną plamę.

W lipcu ubiegłego roku zgłosili się do mnie przedstawiciele Odry Opole z pytaniem o możliwość odświeżenia herbu klubu. Po szybkiej analizie technicznej znaku opolan, podjąłem się zadania, zdając sobie jednak sprawę, że lifting nie będzie tu łatwym zadaniem.


Analiza znaków Odry

W przypadku klubów z długą historią, każda praca twórcza powinna być poprzedzona analizą ich symboliki. Projektant winien zrozumieć, gdzie tkwi DNA tożsamości klubu, który znak jest ważny dla najwierniejszych kibiców, a który jest najbardziej rozpoznawalny przez odbiorców sportu. Wreszcie pojawia się dylemat – czy tworzymy nowy znak i aktywizujemy wszelkie media, by przyzwyczaić odbiorców do zmiany, czy przeprowadzamy delikatną korektę ostatniego herbu, poprawiając jego ewentualnie niedociągnięcia techniczne. Jak pokazały niedawne przypadki rebrandingu znanych klubów piłkarskich, że wspomnę Juventus i Leeds United, decyzje o zmianie muszą być poprzedzone głęboką analizą tożsamości marki.

Historia Odry Opole w ikonografiiPrzez lata Odra Opole używała wielu wersji znaku, których wspólnym elementem była konstrukcja niebieskiej tarczy – z ukośnym polem barwy czerwonej, nad którym widniał akronim „OKS” a pod nim godło Opola.

Odra Opole nowy herb klubuDodajmy, że niebiesko-czerwone barwy zostały zaczerpnięte od Pogoni Lwów, gdyż wśród założycieli klubu byli przesiedleńcy z Kresów Wschodnich. Podobną genezę mają takie kluby, jak – Polonia Bytom, Piast Gliwice czy Pogoń Szczecin.

Odra Opole nowy herb klubuSpośród wszystkich wariantów znaku Odry, najczęściej używane były dwa widoczne na powyższym obrazku. Herb, który umieściłem po lewej, był używany w latach 60-70-tych. Towarzyszył drużynie w największym sukcesie w historii klubu – w 1964 roku Odra wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Polski.

Odra Opole nowy herb klubuZaletą tego znaku jest jego wyrazisty charakter, nieszablonowe liternictwo i kompozycja w dwóch kolorach. Niestety rysunek znaku jest skomplikowany i w mniejszych rozmiarach akronim oraz godło Opola tracą czytelność. Odświeżenie i uproszczenie tej wersji byłoby więc dla Odry drastyczną zmianą wizerunku, a na to nie było zgody władz klubu.

Jak wspomniałem, w późniejszych latach herb ewoluował do postaci, jaką widzieliśmy w ostatnich czasach – monogram w górnej części zastąpiono układem liter w linii, godło Opola zaczerpnięto bezpośrednio z herbu miasta, usuwając jedynie czarne obrysy górnośląskiego orła i trójlistnego krzyża. To właśnie ostatni znak Odry był punktem wyjścia do dalszych prac i skupiłem się na korekcie takich elementów, jak – kształt tarczy, rysunek godła Opola, liternictwo oraz kolorystyka.

Odra Opole nowy herb klubu


Korekta kształtu tarczy

Z pozoru tarcza znaku Odry, który możemy przyporządkować do form „quasi-heraldycznych”, ma często spotykaną formę, żeby nie napisać – pospolitą. Znajdziemy setki znaków z ukośną szarfą, na której wypisano nazwę klubu. Jednak emblemat opolskiego klubu posiada charakterystyczne wypustki w górnych narożnikach tarczy, nadające mu indywidualnego charakteru, podobnie jak prosta kreska na górze i jej bokach. Elementy te zostały jednak niezbyt dokładnie wyrysowane, dlatego stały się przedmiotem dalszych prac.

Odra Opole siatka herbuOdświeżenie poprowadziłem w myśl strategii „Odra 45”, czyli wpasowania znaku w siatkę o kącie nachylenia wynoszącym 45 stopni. Jak rok założenia klubu (1945) oraz najbardziej użyteczne rozwiązanie projektowe dla skośnych elementów.

Odra Opole siatka herbu

Na bazie siatki dopasowałem pozostałe elementy tarczy, formułując krzywe na bazie łuków (okręgów) a zagięcia pod jednolitym kątem. Pierwotnie kontury tarczy były odrobinę grubsze, jednak ustaliliśmy, że powinny być cieńsze, tak by nie zakłócały czytelności napisów i godła.

Odra Opole nowy herb klubuOprócz zmiany kształtu tarczy, również kolory zostały ustandaryzowane. Wcześniej herb występował w różnych odcieniach – w zależności od medium, wersja wektorowa używana przez klub miała jaskrawą paletę:

Odra Opole nowy herb klubuNiebieski i czerwony to historyczne barwy klubu, lecz w przeszłości używano odcieni od granatu po błękit paryski, a nawet czystego cyjanu! Do tego czerwień była niefortunnie dobrana, na wydrukach niekiedy wyglądała jak pomarańczowy. Zastosowanie czystego żółtego to praktyczne rozwiązanie, jednak w układzie z niebieskim i czerwonym należało ją lekko przyciemnić, dodając np. 20% magenty. W księdze znaku umieściłem także opisy kolorów w systemie barw Pantone oraz RGB.

Odra Opole nowy herb klubuNapisy na tarczy zostały wyrysowane specjalnie dla herbu Odry. Utrzymałem charakter liternictwa, krój jednoelementowy bezszeryfowy był charakterystyczny dla poprzedniego znaku. Z jakiś powodów litery zostały jednak niedokładnie narysowane, więc poprawiłem kształt glifów i zbalansowałem kompozycję akronimu. Rozważaliśmy zastosowanie monogramu, jednak finalnie zostawiliśmy litery ułożone w linii.

Odra Opole nowy herb klubuDo stworzenia rodziny znaków rekomendowałem krój Montserrat, nowoczesny i łatwo dostępny grotesk, rozpowszechniony przez Google na wolnej licencji. Dla Akademii Odry oraz Klubu Biznesu zaproponowałem znak w inwersji z logotypem złożonym kapitalikami.


Godło Opola

Najtrudniejszym elementem do wypracowania w nowym znaku, było godło Opola. W oficjalnym herbie miasta jest to dość szczegółowy rysunek, rysowany cienką czarną kreską. Po uproszczeniu tego symbolu do jednego koloru (żółtego) pozostała niezbyt czytelna plama. Uznałem, że emblemat Odry powinien być bardziej uniwersalny i nie zawierać kopii rysunku z herbu miasta.

Odra Opole nowy herb klubuSzukałem harmonii pomiędzy elementami godła, uznałem, że ogon śląskiego orła powinien być zharmonizowany z rysunkiem zaokrągleń krzyża. Kształt skrzydła i szponów zaczerpnąłem z historycznej wersji herbu miasta.

W ten sposób klub zyskał symbol nawiązujący do herbu miasta, lecz uniezależniony od jego ewentualnych zmian w przyszłości.

Odra Opole nowy herb klubuOprócz herbu, zaproponowałem także nową grafikę – motyw przewodni – do wykorzystania w materiałach wizerunkowych klubu.

Odświeżony herb został upubliczniony 22 lutego br. podczas oficjalnej prezentacji zespołu przed startem rundy wiosennej sezonu 2017/18.


Opinia o znaku

Z pozoru lifting znaku nie powinien być trudnym zadaniem, przecież wystarczyło narysować go w programie wektorowym i voilà. Jednak w przypadku Odry, korekta herbu nie była pracą do wykonania w przysłowiową „godzinkę”.

Krzyżowa kompozycja napisów i godła Opola, umieszczenie w tarczy w taki sposób, by nie stracić czytelności w pomniejszeniu, wreszcie kolory, czyli najgorsze drukarskie zestawienie żółtych elementów na niebieskiej apli… Pomimo trudności, udało się wypracować satysfakcjonującą formę, nie powodującą kontrowersji u kibiców. Zmiana herbu jest pierwszym krokiem w budowie profesjonalnego wizerunku.

Na koniec zapraszam Was do oceny wykonanej pracy, w komentarzach lub poniższej ankiecie. Czy zmieniony znak będzie sygnałem dla innych klubów Nice 1. Ligi, by przyjrzeć spojrzeć na własne herby od strony technicznej?

Odra Opole

Jak oceniasz znak Odry Opole?

  • 4 / wartościowy (50%, 67 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (36%, 48 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (10%, 13 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (4%, 5 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (1%, 2 razy oceniany)

Ilość głosów: 135

Loading ... Loading ...


O wcześniejszym herbie Odry pisałem w 2015 roku. Tutaj możesz przeczytać wpis >