Okocimski KS Brzesko herbJak przyjemnie grać w piłkę z myślą, że kilkadziesiąt metrów za stadionem warzony jest „złocisty nektar”… Dzisiaj przeczytacie o związku klubu z browarem oraz skąd wziął się okocimski kozioł, który zastąpił miejskiego gryfa w herbie OKS.

W Okocimiu warzą piwo od 1845 roku, kiedy Jan Ewangelista Goetz z Józefem Neumannem założyli browar pod Brzeskiem. Kolarze skorzystali jako pierwsi z hojności przedsiębiorców, trenując w założonym w 1897 roku klubie Gambrinus. Podmiot ten zakończył działalność z wybuchem I wojny światowej.

W 1933 roku utworzono pod Brzeskiem nowy klub – Okocimski Klub Narciarski, integrujący pasjonatów turystyki i narciarstwa. Sekcja piłkarska rozwijała się powoli, dopiero po dwóch latach futboliści rozegrali pierwszy mecz (wygrana 3-0 Makkabi*). W pobliżu browaru wybudowano stadion, jednak kolejna wojna światowa przerwała losy klubu… W 1945 roku został reaktywowany pod nazwą Okocimski Klub Sportowy. Wówczas, poza piłkarską, istniały m.in. sekcje tenisa (ziemnego i stołowego), lekkoatletyki, a także bokserska i narciarska.

Po 4 latach kolejna zmiana w klubie – w skutek reorganizacji sportu na wzór radziecki – Okocimski KS trafił do zrzeszenia Spójnia (patronującego klubom z branży spożywczej).

Okocimski KS Brzesko herbSpójnia Okocim zaistniała w rozgrywkach o Puchar Polski w sezonie 1950/51, gdy wyeliminowała Górnika Bytom (jak brzmiała wtedy nazwa Szombierek, spadkowicza z 1. ligi), po domowym zwycięstwie 2-0 oraz SKS Radomsko (3-0 na wyjeździe). Dopiero w 1/8 finału silniejszy okazał się Naprzód Lipiny (0-1).

W 1957 roku przywrócono miano Okocimski KS. W latach 70-tych starano się rozszerzyć patronat nad klubem o inne zakłady (w Brzesku utworzono wówczas Fabrykę Opakowań Blaszanych oraz Wytwórnię Pasz Treściwych „Bacutil”), stąd nazwa klubu od 1976 roku brzmiała MZKS Okocimski (Międzyzakładowy Klub Sportowy). Z tego okresu pochodzi odznaka, której rekonstrukcję zamieściłem powyżej – ze złotym gryfem na zielono-białej tarczy o oryginalnym kształcie. Dodam, że mityczny stwór nawiązywał do herbu Brzeska (choć w symbolu miasta jest koloru srebrnego vel białego ze złotymi szponami i jęzorem).

Na początku lat 90-tych piłkarze przebili się do III ligi, a w sezonie 1993/94 „Piwosze” debiutowali na zapleczu ekstraklasy. Pięć kolejnych sezonów w II lidze przyniosło większą rozpoznawalność 17-tysięcznemu miastu, jednak w 1998 roku nastąpił kryzys. Browar Okocim SA zakończył finansowanie klubu, co spowodowało wycofanie klubu z II ligi przed sezonem 1998/99. Okocimski trafił do IV ligi…

Okocimski KS Brzesko herbW tym czasie klub używał charakterystycznego logo, składającego się z tarczy (o kształcie zbliżonym do znaku MZKS), w centrum której widniał akronim „OKS” – wyrysowany „artystyczną” kreską (na poszczególnych materiałach z tamtego okresu kształt liter nieco różnił się, kompozycja była jednak zawsze podobna).

W 2003 roku opracowano emblemat, obowiązujący do dzisiaj – na wydłużonej w pionie tarczy podzielonej na trzy pasy zielono-białe w słup, z akronimem „OKS” w kontrze do kolorów tychże pasów. W górnej części wkomponowano znak browaru (kozła trzymającego szklankę piwa) na ozdobnej szarfie, subtelnie wpasowanej w górę tarczy. W tym miejscu ciekawostka – koźlak (po niemiecku „Bock” – od „kozioł”) oznacza gatunek piwa, jest także symbolem browaru.

Ocena znaku
Od dzisiaj możecie oceniać znaki, które publikuję na stronie, w skali 1-5. Pamiętajcie, że zawsze bierzmy na „warsztat” obecne logo klubu, które widnieje pod tytułem wpisu. Ciekaw jestem, czy nasze opinie pokryją się?

U mnie znak Okocimskiego KS uzyskał niezłą notę 3,6, co jest skutkiem wysokiej oceny jakości wykonania logo oraz niecodziennej kompozycji (wyeksponowanie liternictwa kosztem symbolu browaru). Układ taki nie pozbawiony jest wady – czytelność znaku staje się mocno ograniczona w mniejszych rozmiarach. Jednak poprawny rysunek logo wskazuje, że to działanie celowe (możliwe, że nie chciano eksponować logo sponsora). Znak ma dopiero 12 lat, ale wydaje się, że jego forma jest uniwersalna i nie ulegnie szybkiemu zestarzeniu.

Logo, którego klub używał przed 2003 rokiem jest bardziej „zadziorne”, nie poddane marketingowym regułom. Zapewne bardziej charakterystyczne, choć wydaje się niedopracowane i moim zdaniem rebranding klubu należy ocenić pozytywnie.

Okocimski KS Brzesko herb

Jak oceniasz znak Okocimskiego KS?

  • 3 #poprawny (49%, 18 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (38%, 14 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (11%, 4 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (3%, 1 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 37

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,6

*http://okocimski.com/o-klubie/historia
dostęp: 2016/02/01