Olimpia Grudziądz herbW Grudziądzu nie mogą narzekać, że „kiedyś to było dobrze”. Najlepszy czas w dziejach miejscowej Olimpii rozpoczął się niedawno, w drugiej dekadzie XXI wieku. Czy aktualny znak „Biało-Zielonych” wypada równie okazale na tle historycznych symboli klubu?

Powiecie, że już przed II wojną światową mieli w Grudziądzu drugi poziom rozgrywek, gdy drużyna futbolowa Towarzystwa Sportowego „Olympia”, jak brzmiała ówczesna nazwa, rozegrała dziesięć sezonów w pomorskiej klasie A. W 1927 roku „Biało-Zieloni” zajmowali nawet 1. miejsce w powtórzonych rozgrywkach (pierwotnie zwycięzcą był Gryf Toruń, ale unieważniono rozgrywki na skutek nieprawidłowości w OZPN). [1] Wówczas w pomorskiej piłce zapanował chaos, sezonu nie dokończono. Wydaje się jednak, że obecnie klub z Grudziądza znajduje się wyżej w hierarchii polskiego piłkarstwa niż 90 lat temu, ponieważ rywalizuje na zapleczu ekstraklasy, czyli w rozgrywkach ogólnopolskich.

Założona w 1923 roku Olympia stała się ważnym podmiotem w mieście, które zaledwie trzy lata wcześniej znalazło się w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej. Drużyna piłkarska przechwyciła zawodników klubu Powiwój, założonego w 1919 roku, lecz rozwiązanego po spadku z poznańskiej klasy A.

Przedwojenne herby Olimpii zostały utrwalone m.in. na odznakach. Najstarszy znak klubu miał okrągłą tarczę przeciętą w pas z wypisaną nazwą „Olympia” i sprytnie wkomponowanym monogramem „O”.

Olimpia Grudziądz herbW okresie międzywojennym używany był także emblemat, który przypominał obecne logo klubu, z prostokątną tarczą przypominającą kształtem francuską XV-wieczną, podzieloną w zielono-białe pasy. Utrwalony został na co najmniej dwóch odznakach, organizacyjnej i jubileuszowej (25-lecia), mocowanych na słupek z nakrętką.

Na jubileuszowej odznace widnieje nazwa „TS Olympia”, choć po II wojnie światowej zespół nosił nazwę Grudziądzki Klub Sportowy. Na razie nie udało mi się ustalić przyczyny tej różnicy między odznaką a nazwą. Wspomnijmy tylko, że tenże GKS awansował do klasy A w 1947 roku, a pod koniec tamtego roku zmieniono nazwę na SGKS Grudziądz (Spółdzielczy Grudziądzki Klub Sportowy). W 1949 roku roku klub trafił do zrzeszenia Spójnia. Wtedy też zlikwidowano sekcję żużlową klubu (która istniała od 1924 roku, a w 1948 wywalczyła 3. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski).[2]

Olimpia Grudziądz herbDrużyna piłkarska TKS Spójnia Grudziądz również borykała się z problemami, w 1953 roku nie zakwalifikowała się do nowo utworzonej III ligi, trafiając do B-klasy. Trzy lata później Spójnia została przemianowana na Spartę i ta zmiana okazała się bardziej szczęśliwa – futboliści awansowali do III ligi w 1956 roku.

W kolekcji odznak Olimpii znajdziemy jedną nietypową – z nazwą klubu umieszczoną w głowicy kolumny w stylu jońskim. Czy był to oficjalny znak klubu czy tylko fantazja grawera?

Olimpia Grudziądz herbPrzedwojenną nazwę „Olimpia”, ale z dodanym do niej powojennym członem GKS (Grudziądzki Klub Sportowy), przywrócono w 1957 roku. Opracowano także herb klubu przypominający przedwojenny pierwowzór, który przetrwał do dzisiaj w niemal niezmienionym kształcie. Niemal… bo kompozycja nie była zmieniana, natomiast poszczególne wersje różniły się detalami (liternictwo, kształt cudzysłowu, złote lub zielone kontury tarczy).

Przez lata drużyna piłkarska (prowadzono też sekcje m.in. tenisa, żużla, koszykówki, hokeja na trawie) występowała w rozgrywkach III lub IV ligi, bez większych sukcesów, ale za to z głośnymi porażkami (jak przedostatnie miejsce w 3. lidze 1997/98, gdy odnieśli zaledwie 3 zwycięstwa i skończyli z bilansem bramkowym 28-163).[3] Progres nadszedł wraz z… reorganizacją rozgrywek piłkarskich w 2008 roku.

Sezon 2007/08 Olimpia zakończyła na drugim miejscu w IV-ligowej tabeli, tuż za Zawiszą, który awansował do 2. Ligi, czyli na 3. poziom rozgrywek. Grudziądzanie zostali na czwartym poziomie, który – jak wiecie – od 2008/09 został nazwany 3. Ligą. Po roku udało im się awansować wyżej, a w 2011 „Biało-Zieloni” wywalczyli historyczny awans na zaplecze ekstraklasy, na którym występują do dzisiaj.

W tym roku zainaugurowali szósty kolejny sezon w 1. Lidze. Najlepszym osiągnięciem do tej pory było 4. miejsce w sezonie 2014-15 (z dużą stratą do drużyn, które awansowały – 20 punktów więcej zgromadziła Termalica Bruk-Bet, a zwycięskie Zagłębie Lubin miało 24 więcej niż Olimpia). W Grudziądzu miło wspominają także rozgrywki Pucharu Polski 2012/13, gdy dotarli do ćwierćfinału, po drodze eliminując Lecha (2-1 po dogrywce).

Opinia o znaku
Logo Grudziądzkiego Klubu Sportowego „Olimpia” to prostokątna tarcza o zaokrąglonych narożnikach na dole i szpiczastym wykończeniu, przypomina kształtem popularną w heraldyce tarczę francuską. Obecnie składa się z białej głowicy i pola podzielonego na 4 zielone i 3 białe pasy. Kompozycja niczym nie wyróżniająca się wśród znaków sportowych, znajdziemy podobne proste logo z pasiastymi tarczami, jak np. Polonia Kępno.

Prosty herb i – co gorsze – występujący w kilku wariantach kolorystycznych oraz literniczych. Oficjalnym logoem jest ten ze złotymi konturami i charakterystycznym, nieprawidłowym cudzysłowem, tzw. prostym lub głupim – czyli logoem cala wstawionym przed słowem „OLIMPIA” (przykład poniżej z lewej), którego użycie jest błędem typograficznym.

Olimpia Grudziądz herbNa budynku klubowym widnieje logo z poprawnym typograficznie podwójnym apostrofem. Napis oraz kontury są jednak czarne, zamiast złotych – co powoduje inną percepcję herbu (przykład powyżej z prawej). Widziałem także tę wersję z dodanym rokiem założenia klubu (1923) umieszczonym na pasiastym polu.

Olimpia Grudziądz herb

Jak oceniasz znak Olimpii Grudziądz?

  • 3 #poprawny (32%, 23 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (31%, 22 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (17%, 12 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (15%, 11 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (6%, 4 razy oceniany)

Ilość głosów: 72

Loading ... Loading ...


gwiazdagwiazdapustapustapustaOryginalność

gwiazdagwiazdagwiazdagwiazdapustaCzytelność

gwiazdagwiazdagwiazdapustapustaPrecyzja wykonania

gwiazdapustapustapustapustaLiternictwo

gwiazdagwiazdagwiazdapustapustaPonadczasowość formy


Średnia ocena: 2,6

[1] Jan Goksiński: „Klubowa historia polskiej piłki nożnej do 1939 roku; Warszawa 2013; za:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Okręgowe_ligi_polskie_w_piłce_nożnej_(1927)#Mistrzostwa_Klasy_A_Pomorskiego_OZPN
dostęp: 2016/11/14

[2]http://www.gkm.grudziadz.net/index.php/menu-types/2013-11-05-08-53-47/2013-11-05-09-04-11
dostęp: 2016/11/14

[3] http://olimpiagrudziadz.com/klub/historia
dostęp: 2016/11/14