Olimpia Poznań herb klubuStarożytna Olimpia była miejscem kultu Zeusa i ojczyzną Igrzysk. Za to w Poznaniu „Olimpia” stała się symbolem monumentalnego kompleksu sportowego oraz upadłego klubu z mroczną, milicyjną przeszłością.


© Autor: Jakub Malicki

Poznańska Olimpia także miała swoich bohaterów olimpijskich. Jerzy Brzęczek, Grzegorz Mielcarski i Aleksander Kłak występowali w piłkarskiej reprezentacji Polski, która wywalczyła srebrne medale na Igrzyskach w Barcelonie. Dwaj pierwsi byli wówczas zawodnikami klubu z Golęcina, Kłak przyszedł kilka miesięcy później. Olimpia mogłaby pochwalić się także Tomaszem Iwanem, Mirosławem Okońskim, Mirosławem Szymkowiakiem czy Arkadiuszem Bąkiem, choć przecież każdy z nich największe sukcesy świętował w innych klubach sportowych.

Dzisiaj stadion na Golęcinie częściej gości żużlowców niż piłkarzy, o przeszłości obiektu przypomina jedynie mozaika widoczna na elewacji budynku klubowego.

„OlimpiaW 2005 r. upadł tamtejszy klub piłkarski, który rozegrał 9 sezonów w ekstraklasie i zaliczył półfinał Pucharu Polski. Najmniej utytułowany spośród 3 poznańskich ligowców, budzi jednak sentyment wśród części mieszkańców miasta. Nazwa „Olimpia” nie zniknęła na zawsze z piłkarskiej mapy Poznania. Na wiosnę 2016 r. przyjął ją bowiem Internetowy Klub Piłkarski, czyli nowatorski projekt łączący świat wirtualny z piłkarską rzeczywistością.


Przedwojenna Olimpja

Jako pierwsza w Poznaniu, nazwę „Olimpia” przyjęła drużyna piłkarska utworzona w 1925 roku. Zespół ten nie osiągnął większych sukcesów, nie licząc drugiego miejsca w klasie A, w 1932 roku. Zwycięska wówczas Legia Poznań otrzymała szansę awansu do Ligi Państwowej, jednak w eliminacjach była słabsza od rywali z ŁTSG, Polonii Bydgoszcz i Gwiazdy Warszawa.

„OlimpiaOlimpja – jak brzmiała nazwa sprzed reformy językowej – zakończyła działalność wraz z wybuchem II wojny światowej. Możliwe, że działacze powojennego klubu świadomie przyjęli jej nazwę w czasie odwilży, lecz formalnie ani symbolicznie gwardyjski klub nie kontynuował jej tradycji.


Milicyjny klub z Golęcina

Jeśli chcielibyście poszukać śladów po tej bardziej znanej Olimpii, powinniście udać się do Golęcina, zachodniej części Poznania. Znajduje się tam kompleks sportowy z dwoma stadionami – lekkoateltycznym i piłkarskim, dostosowanym także do zawodów żużlowych. Obiekt został zbudowany na początku lat 50-tych w Lasku Golęcińskim, tuż za jeziorem Rusałka.

Olimpia Poznań herb klubuPrzed laty stadion piłkarski mógł pomieścić 20 tys. kibiców, po niedawnym remoncie pozostało 6,2 tys.krzesełek. Stadion lekkoatletyczny z charakterystycznymi jupiterami ma widownię o połowię mniejszą. Od 2014 r. obiektami zarządza POSiR.

Olimpia Poznań herb klubuPrzez lata obiekty należały Gwardyjskiego Klubu Sportowego „Olimpia”, milicyjnego molocha sportowego, który przyjął taką nazwę w 1957 r. Wcześniej funkcjonował w ramach zrzeszenia Gwardia i – jak możecie się domyślać – używał jego znaku z z wystylizowanym inicjałem „G” na czerwono-biało-niebieskiej tarczy. Pierwszy herb Olimpii był kalką emblematu resortowego opiekuna.

Olimpia Poznań herb klubuCo ciekawe, do połowy lat 70-tych uznawano rok założenia Gwardii (1948) za pierwszy w dziejach klubu i świętowano jubileusz XX-lecia w 1968, o czym świadczy monografia i pamiątkowa odznaka. Odznaka z XXX-lecia Olimpii zawiera jednak rok 1945, klub postarzono o 3 lata, nawiązując do historii Milicyjnego KS.

Nie tylko rok założenia klubu może budzić dziś wątpliwości. Również emblemat funkcjonował w 2 wersjach – na jedynym monogram „O” widniał w centrum tarczy, na drugim pojawił się napis „OLIMPIA” po skosie.

Olimpia Poznań herb klubuZnajdziemy kilka takich odznak z akronimem GKS, a na okładce monografii z 1958 r. widniał skrót KS. Podczas transformacji ustrojowej zmieniono nazwę na Towarzystwo Sportowe „Olimpia”, pod którą świętowano sukcesy w koszykówce kobiet – Mistrzostwo Polski (1993, 1994). Klub prowadził także sekcje m.in. judo i tenisa, ale kojarzony jest szerzej dzięki piłkarzom.


Elitarne derby Poznania

Milicyjna Olimpia funkcjonowała przez lata w cieniu Lecha i Warty, choć w sezonie 1969-70 była jedynym reprezentantem miasta w ogólnopolskich rozgrywkach piłkarskich. Pogrążony w chwilowym kryzysie „Kolejorz” i nielubiana przez komunistów Warta rywalizowały wówczas w III lidze, a drużyna z Golęcina trwała na zapleczu ekstraklasy. W 1986 r. drużyna prowadzona przez Zdzisława Podedwornego wygrała rozgrywki drugoligowe i po raz pierwszy awansowała do elity!

W ekstraklasowym debiucie Olimpia pokonała Motor Lublin 1-0, a w 4. serii doszło do meczu, na który Poznań czekał przez blisko pół wieku. Pierwsze derby miasta w ekstraklasie od 1950 r. oglądało na stadionie przy Bułgarskiej 22 tys. widzów. W sierpniu 1986 roku Lech odprawił beniaminka 3-0, po golach Rybaka, Jakołcewicza i Pachelskiego w końcówce meczu. W rewanżu „Kolejorz” również odniósł zwycięstwo (2-0), a mecz na stadionie w Golęcinie obejrzało 25 000 widzów. Debiutancki sezon drużyna z Golęcina skończyła na 12. miejscu w tabeli, z punktem przewagi na strefą spadkową.

W kolejnych 5 latach Olimpia utrzymywała się w elicie, dopiero w 1993 r. pożegnała na rok ekstraklasę. Najlepszy wynik osiągnęli w 1990 r., gdy rozgrywki skończyli na 5. miejscu w tabeli. Był to wielce udany rok dla poznańskich kibiców, bowiem Lech wywalczył wówczas Mistrzostwo Polski. Olimpia potrafiła zremisować u siebie 1-1 z „Kolejorzem”, przy Bułgarskiej przegrała 0-1.

Poznańscy kibice powinni wspominać z nostalgią początek lat 90-tych, gdyż co roku mieli derby na najwyższym poziomie piłkarskich rozgrywek a Lech wywalczył 3 tytuły mistrzowskie. W sezonie 1994/95 trzy tamtejsze drużyny spotkały się w ekstraklasie, czego po wojnie doświadczył jedynie Kraków (ostatni raz w 1954 r.), a przed 1939 r. Warszawa i Lwów.

„PotrójneByły to miłe złego początki, gdyż po sezonie, miał już tylko Lecha w ekstraklasie. Warta z niej spadła, a Olimpia została połączona z Lechią i mecze rozgrywała w Gdańsku. Zresztą poznańscy kibice nie potrzebowali derbów, mecze przy Bułgarskiej obserwowało niewielu kibiców (1,6 tys. z Olimpią, 2 tys. z Wartą).


Dlaczego upadła Olimpia?

Jak zauważyliście, ostatni sezon w I lidze, Olimpia rozgrywała ze zmienionym znakiem. Od 1993 r. drużyna piłkarska należała do Fundacji Piłkarskiej Olimpia-Futbol, a rok później przyjęto nazwę Klub Piłkarski „Olimpia-Bolplast” Poznań. Sponsorem tytularnym była firma należąca do „króla plastiku”, czyli Bolesława Krzyżostaniaka, działającego w Olimpii od lat 80-tych. Postać, dzięki której Olimpia wspięła się na szczyt, ale też z niego zleciała z hukiem. Po latach media rozpisywały się o kontaktach biznesmena ze światem przestępczym i konflikcie z PZPN.

Olimpia Poznań herb klubuKrzyżostaniak przeszedł do historii polskiego sportu jako pomysłodawca fuzji Olimpii z Lechią Gdańsk, która wzbudziła wówczas wiele kontrowersji w środowisku piłkarskim. Głównym oponentem był Marian Dziurowicz, najbardziej wpływowa osoba w polskiej piłce połowy lat 90-tych, prezes PZPN. Związek nie akceptował fuzji, ale też nie miał narzędzi prawnych by ją zablokować. Podjął jednak absurdalną uchwałę, że ligowi rywale Olimpii-Lechii mogli decydować gdzie chcą rozegrać wyjazdowy mecz z tą drużyną – w Gdańsku, gdzie klub faktycznie funkcjonował, czy w Poznaniu. I tak, GKS Katowice oraz Lech, zamiast do Gdańska, przyjechały na stadion w Golęcinie, dzięki czemu otrzymały walkowery. Gdyby jeszcze jedna drużyna wybrała się na wycieczkę do Wielkopolski zamiast na mecz do Gdańska, Lechia/Olimpia zostałaby wyrzucona z ligi za 3 mecze oddane walkowerem… na szczęście sezon dokończono na boisku, co nie uchroniło tego cudacznego klubu przed spadkiem.

Przenosimy ekstraklasowej drużyny do Gdańska nie oznaczały likwidacji Olimpii Poznań. Klub zajął miejsce drużyny rezerwowej w wielkopolskiej IV lidze, z której spadł w 2002 roku. Po dwóch latach w okręgówce i kolejnej degradacji, sekcja piłkarska została zlikwidowana.


Olimpia 3.0

W maju 2016 r. poznaniacy wpadli na pomysł, by założyć drużynę jak z wirtualnego managera. Przyjęto nazwę Internetowy Klub Piłkarski „Olimpia” oraz niebiesko-biało-czerwone barwy. Ponoć planowali rozgrywać mecze na Golęcinie, ale na razie funkcjonują na Dębcu.

„IKPOprócz nazwy i barw IKP nie ma nic wspólnego z gwardyjską imienniczką. Na symbol drużyny wybrano głowę orła, o czym świadczy także adres ich strony eaglegame.eu. Nietypowy projekt zakłada, że fani klubu będą jego menedżerem, dostaną szansę budowania składu i wizerunku drużyny, nie tylko w mediach społecznościowych. Wydaje się, że IKP Olimpia wpisuje się w trend klubów budowanych oddolnie, tzw. nurtu punk football zapoczątkowanego w Wielkiej Brytanii.


Opinia o znaku

Dzisiejszy wpis poświęciłem najbardziej znanej poznańskiej Olimpii, funkcjonującej w latach 1957-2005. Klub ten używał dwóch różnych znaków, dlatego musiałem wybrać najbardziej reprezentatywny. Na obiektach klubowych, ale też licznych proporczykach i odznakach, uwieczniono wersję z inicjałem „O” na gwardyjskiej tarczy. Emblemat ten często był publikowany z ozdobnym wieńcem i rokiem założenia, taki towarzyszył piłkarzom w ekstraklasowych bojach. Był to zresztą znak najbardziej udany spośród wszystkich widocznych powyżej wariantów, monogram na tarczy oddawał charakterystykę klubu (milicyjny rodowód), a wieniec pod tarczą został umiejętnie wkomponowany.

Porównywalnej jakości brakuje, w moim odczuciu, emblematowi IKP Olimpia. Złota głowa orła na niebieskich koszulkach zawodników nie jest złym pomysłem, gorzej wygląda na srebrzystej tarczy z powykrzywianym liternictwem. Znak wydaje się nieczytelny w mniejszych rozmiarach, a forma utopiona w efektach graficznych (efekt płaskorzeźby i gradienty). Próbowałem dopytać w klubie o genezę ich znaku, ale do tej pory nie dostałem odpowiedzi. Szkoda, bo trzymam kciuki za takie oddolne projekty, a logo klubu nie komunikuje innowacyjnego podejścia. Dlaczego do trenowania dzieciaków kluby szukają profesjonalnego trenera, a myśląc o znaku działacze unikają grafików?

Olimpia Poznań herb klubu

Jak oceniasz znak Olimpii Poznań (GKS)?

  • 4 / wartościowy (39%, 53 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (35%, 47 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (23%, 31 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (3%, 4 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (1%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 136

Loading ... Loading ...

Olimpia Poznań herb klubu

Jak oceniasz znak IKP Olimpia Poznań?

  • 1 / koszmarny (58%, 76 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (27%, 35 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (8%, 11 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (8%, 10 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 132

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net znaku GKS Olimpia:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 3,6


Ocena polskielogo.net znaku IKP Olimpia:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 2,0


Źródła:
Zenon Bosacki, Stanisław Garczarczyk, Maciej Stabrowski: XX lat Gwardyjskiego Klubu Sportowego „Olimpia” Poznań; Poznań 1968
Andrzej Gowarzewski: Encyklopedia piłkarska FUJI, Kolekcja klubów, tom 8: Lech Poznań; Katowice 2003

Olimpia na Wikipedii
Olimpia na stronie Wiki Lecha
dostęp: 2017/11/27